Analýzy makroindikátorů: Skokový růst cen v zemědělství a službách se projeví i ve spotřebitelské inflaci

14:25 | S L | Diskuze

Zdražování bylo v únoru patrné ve všech sektorech ekonomiky. Skokový nárůst si připsaly ceny v zemědělství a v tržních službách.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zdražovalo se ale i v průmyslu a postupný nárůst cen byl patrný také ve stavebnictví. Inflační tlaky v ekonomice tedy neslábnou a očekáváme, že se přelijí i do spotřebitelské inflace. Ta by se podle nás v březnu a dubnu měla vyšplhat těsně pod tři procenta. 

Ceny v průmyslu v únoru vzrostly o 0,3 % m/m, což představuje meziroční zvýšení již o 3,6 %. Za jejich vzestupem vidíme korekci cen ropy, která se po svém propadu na přelomu roku stabilizovala a v lednu a únoru se již vydala dobývat ztracené pozice. Kromě cen rafinovaných ropných výrobků rostly ceny i v potravinářském průmyslu, které následovaly zdražování v zemědělství. Tam ceny přidaly skokově o 1,4 %. Do velké míry se tak projevuje špatná úroda z loňského roku. Zdražování nastalo jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě. V meziročním vyjádření jsou ceny v zemědělství již o 8,2 % vyšší.      

Další nárůst cen statistici zaznamenali ve stavebnictví. Po stavebních pracích je obrovská poptávka, ale kapacity tohoto sektoru jsou výrazně omezené. To se pak projevuje v dlouhodobém zvyšování cen. V únoru se zvýšily ceny stavebních prací o 0,3 % m/m a meziroční dynamika zůstala stejná jako v lednu, 4,0 %.

Ceny v tržních službách přidaly 1,3 %. Do velké míry za to může volatilní položka reklamních služeb. Nicméně i po očištění o její vliv statistici zaznamenali nárůst o 0,8 % m/m. Ukazuje se, že další nárůst cen obchodníci nechtějí tolik absorbovat do svých ziskových marží, ale budou se ho do velké míry snažit přenést na své zákazníky. V meziroční srovnání ceny v tržních službách přidaly 2,4 %.

Koruna na dnešní čísla příliš nereagovala. Mírně posílila na 25,63 CZK/EUR. Zdražování v průmyslu v zemědělství a hlavně ve službách se projeví ve spotřebitelských cenách. Ty ukázují na silné inflační tlaky. Spotřebitelská inflace podle našeho odhadu ještě v březnu a v dubnu posílí a těsně se přiblíží třem procentům. Vzhledem k silným inflačním tlakům z domácí ekonomiky očekáváme, že centrální banka bude letos zvyšovat sazby ještě dvakrát. K prvnímu zvýšení by mohlo dojít ještě na březnovém zasedání. To bude ale podle nás velmi těsné, protože by mohly převážit obavy o vývoj vnějšího prostředí. Nicméně po květnovém zasedání už by sazby měly být vyšší.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám výrobců

Ilustrativní obrázek

Celorepublikový dluh na výživném klesl pod 10 miliard

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi 3.6.2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: 31.5.2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 20.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Alibaba navrhuje split akcií v poměru 1:8

Ilustrativní obrázek

Akcie německé aerolinky Lufthansa se utápí hluboko v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.