Analýzy makroindikátorů: Průmyslová výroba klesá pod odhady

13:13 | E V | Diskuze

Průmyslová výroba klesla v listopadu více, než se čekalo především kvůli nižší výrobě aut a dalších dopravních prostředků.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Slabost ve výrobě bude v nejbližších měsících pokračovat. Loni průmyslová výroba skončila se zhruba nulovým růstem a podobný výsledek čekáme i pro letošek. Stavebnictví za podpory příznivého počasí v listopadu výrazně rostlo.

Průmyslová výroba po očištění o sezónní a kalendářní vlivy listopadu klesla o 1,1 % meziměsíčně a o 3,2 % meziročně. Loňský listopad měl meziroční kalendářní nevýhodu v podobě chybějícího pracovního dne. Bez očištění o kalendářní vlivy výroba klesla meziročně o 5,7 %. S ohledem na slabost německého průmyslu, propad předstihových indikátorů a zprávy o omezení výroby v podnicích jako je nošovický Hyundai se něco takového dalo čekat, nicméně v průměru se odhadoval menší pokles kolem 4 %.

Dle statistiky k poklesu v listopadu přispěla nejvíce právě výroba dopravních prostředků. Produkce motorových vozidel meziročně klesla o 3,0 % a výroba ostatních dopravních prostředků o hlubokých 28,8 %. Klesala také výroba strojů. Rostla naopak výroba elektrických zařízení (6,6 % y/y), výroba plastových výrobků (6,0 % y/y) a farmacie (14,8 % y/y). Meziroční pokles hodnoty nových zakázek se snížil na 2,9 % z předchozího poklesu o 4,8 %, přičemž jejich pokles byl v listopadu tažen především domácími zakázkami s meziročním poklesem o 8,0 %.

Počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu 2019 meziročně snížil o 1,7 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 3,6 %.

Počítáme s tím, že slabost českého průmyslu bude v nejbližších měsících pokračovat, což ukazují i dotazníky mezi firmami. S tím jak se snižují zahraniční nejistoty, by se aktivita v průmyslu mohla v horizontu půl roku začít zlepšovat. Ostatně včera zveřejněné údaje z německého průmyslu daly naději na zlepšení. Zatímco začátek minulého roku se vyvíjel v českém průmyslu ještě relativně příznivě, ve druhé půlce šel dolů a v průměru za celý rok byl jeho růst prakticky nulový. A s nulovým růstem průmyslu ČR počítáme i pro letošek.

Slabost průmyslu je argument proti zvyšování úrokových sazeb ČNB. Nicméně ta z druhé strany pozoruje vyšší inflaci a bude tedy dál hovořit o možnosti dalšího utažení měnové politiky. Česká koruna na nová data nereagovala ale mírně klesly sazby na peněžním trhu.

Stavebnictví stále na vzestupu

Stavební výroba v listopadu meziročně vzrostla o 4,5 %, což více než dvojnásobně převyšuje průměrné tempo růstu v letošním roce. Po třech měsících meziročního poklesu se tak stavebnictví vrátilo k růstu. K tomu přispěly vyšší teploty oproti předchozímu roku, které dovolily větší množství stavebních prací, což pravděpodobně vykompenzovalo i menší počet pracovních dní.

Produkce vzrostla jak v pozemním tak i v inženýrském stavitelství. V listopadu však byla hlavním tahounem výstavba domů a bytů, ačkoli loňská čísla doposavad ukazovala opačný trend. Statistika dokončených bytů vykázala dvojnásobný objem oproti předchozímu roku. Na druhou stranu byla ale zahájena výstavba pouze polovina bytů ve srovnání s minulým listopadem.

Obdobně jako v listopadu by v prosinci mělo hrát roli teplejší počasí oproti předchozímu roku. I proto by podle nás měl růst pokračovat. Na loňský růst však stavebnictví už nedosáhne. Zhruba od poloviny uplynulého roku je viditelné zpomalení sektoru, který se zpožděním následuje celou ekonomiku. Investiční aktivita firem v posledních kvartálech v podstatě stagnuje, k čemuž se přidávají specifické problémy stavebnictví samotného. I přes první známky obratu na trhu práce je nedostatek pracovní síly stále hlavní překážkou růstu stavebnictví. Stále více se ale projevuje i slábnoucí poptávka. Po rekordním růstu stavební výroby v předminulém roce o vysokých 9,8 % v minulém roce očekáváme už jen 3,9 %. Letos by pak měl celý sektor spíše stagnovat.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomice

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Česká ekonomika zůstává v dobré kondici.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu německé ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Průmysl pod vlivem NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Obavy z požáru na pracovišti má pouhých 13 % zaměstnanců.

Ilustrativní obrázek

Nový prezident společnosti Hyundai Motor Czech

Ilustrativní obrázek

T-Mobile US a Sprint Corp. se dohodly na nových podmínkách fúze v reakci na výzvu regulátora

Ilustrativní obrázek

Přeprava speciálního zboží vyžaduje i rok příprav

Ilustrativní obrázek

Výrobce motorů MTU Aero Engines ve 4Q doručil solidní výsledky

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.