Analýzy makroindikátorů: Průmysl v srpnu nezklamal díky výrobě aut

12:12 | B Z | Diskuze

Průmysl v srpnu nezklamal díky výrobě aut

Ilustrativní obrázek
Foto: E15.cz

Dovolené snížily srpnový výkon v průmyslu a zejména ve stavebnictví. Nicméně v průmyslu byl srpnový pokles menší, než jakého jsme se obávali a to díky výrobě aut. V dalších měsících ale výsledky českého průmyslu nebudou potěšující. Výroba aut pomohla i překvapivě dobrému výsledku zahraničního obchodu.

Průmyslová výroba v srpnu po sezónním očištění klesla o 0,1 %. S ohledem na červencový růst o 0,7 % se jedná o relativně příznivý výsledek. My jsme se obávali hlubšího poklesu. V meziročním srovnání průmyslová výroba klesla o 3,8 %, když trh čekal pokles o 3,3 %, přičemž náš odhad činil -5,1 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů meziročně rostla o 0,1 %.

V srpnu se relativně dobře dařilo produkci automobilů, která meziročně rostla o 4,6 %. Nicméně ani to nestačilo na vykompenzování poklesu ve výrobě elektroniky o 12,7 %, základních kovů o 14,6 %, či výrobě kovových konstrukcí o 3,3 %.

V srpnu se prohloubil meziroční pokles počtu zaměstnanců v průmyslu na 1,5 % z předchozího poklesu o 0,9 %. Zajímavý byl tentokrát vývoj zakázek, když zakázky ze zahraničí meziročně vzrostly, zatímco domácí meziročně klesaly o 4,2 %. Takový vývoj v situaci silné domácí poptávky a oslabování v zahraničí zaujme.

Měsíční údaje o výrobě není dobré v letních měsících přeceňovat, neboť z důvodu čerpání dovolených je aktivita nižší a zkreslená. Otázkou tak je, jak se bude vyvíjet průmyslová výroba v dalších měsících. S ohledem na vývoj předstihových indikátorů a vývoj v Německu lze čekat spíše slabší výsledky. Za celý letošek by průmyslová výroba v ČR měla růst tempem poblíž 1 %.

Bilance zahraničního obchodu v srpnu vykázala přebytek 8,6 mld. Kč navzdory negativním očekáváním. Za prvních osm měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 117,5 mld. Kč, což je o více než čtyřicet miliard vyšší hodnota než v minulém roce. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 3,5 % a dovoz o 1,8 %.

Za pozitivním výsledkem stojí hlavně vyšší vývoz motorových vozidel. Oživení v automobilovém sektoru naznačovaly již předchozí výsledky z průmyslové výroby nebo registrace nových aut. Snížil se i deficit zahraničního obchodu s elektronikou a optickými přístroji. Polepšil si i obchod s ropou a zemním plynem díky poklesu komoditních cen na globálních trzích.

Navzdory slabší globální poptávce si tak zahraniční obchod vede letos i nadále dobře. Za prvních osm měsíců výrazně překonává přebytek zahraničního obchodu z loňska a je tak pozitivním překvapením letošního roku. Dosavadní vývoj se tak přibližuje k rekordním rokům 2016 a 2017.

V srpnu si sektor stavebnictví vzal zřejmě dovolenou. Stavební výroba meziročně poklesla o 2,4 %, po vyloučení sezónních vlivů byla nižší i v meziměsíčním srovnání, a to o 2,8 %. Srpnový pokles byl ale zapříčiněn i vysokou srovnávací základnou. V loňském roce touto dobou české stavebnictví rostlo dvojcifernými tempy. Inženýrské stavitelství se v srpnu udrželo ještě v plusu (1,1 % y/y), produkce v pozemním stavitelství však poklesla o 3,8 %.

Celkově se ale stavaři mají stále dobře. Ceny stavebních prací v letošním roce vzrostly v průměru o 4,5 %. Stěžovat si zatím nemohou ani na nedostatek zakázek. Jediným problémem sektoru stále zůstává nedostatek pracovní sily. Ten bude i důvodem, proč loňských úspěchů stavební sektor nedosáhne. Za celý letošní rok očekáváme růst stavební výroby o necelá 4 %, po loňských téměř 10 %.

Zdroj:Michal Brožka, Ekonomický a strategický výzkum - Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář k makroekonomickým indikátorům

Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jaké profese nejvíce ovlivní koronavirus?

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

MAKRO Bleskovka

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.