Analýzy makroindikátorů: Průmysl v březnu stagnoval, tuzemským automobilkám se ale daří

15:44 | M Z | Diskuze

Průmysl v březnu stagnoval, tuzemským automobilkám se ale daří

Ilustrativní obrázek
Foto: Shell


Březnové statistiky vyslaly smíšený signál. Průmyslová produkce víceméně stagnovala, naopak bilance zahraničního obchodu skončila vyšším přebytkem než loni. Dobře si vedl i stavební sektor, kterému pomohlo teplé počasí.

Nejnovější statistiky ČSÚ přinesly smíšený obrázek o vývoji české ekonomiky v březnu. Zklamala především průmyslová výroba, která meziročně vzrostla o pouhých 0,1 %. Na tomto zpomalení se ale nejvíce podílela výroba a rozvod elektřiny, které ubraly z celkové dynamiky 1,2 pb. Na rozdíl od loňského března se totiž ten letošní může pochlubit nadprůměrně teplým počasím. Že se zpomalení v Evropě ještě plně nepropisuje do české výroby je naopak znát na produkci vývozních artiklů. Výroba automobilů i strojů solidně vzrostla, k celkovému růstu výrazně přispěla také produkce elektronických a optických přístrojů.

Není tedy překvapením, že březnová bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem o 4,1 mld. korun větším než před rokem. K vyššímu saldu výrazně přispěl právě nárůst exportů automobilů, což bilanci vylepšilo o 5,2 mld. korun. Celkově si exporty zachovaly solidní dynamiku 5,4 % y/y, zatímco importy zpomalily své tempo růstu na 3,8 %. Statistika nových zakázek, kterou ČSÚ současně zveřejňuje, ale ukazuje, že poptávka ze zahraničí už neroste tak rychle, jak jsme byli zvyklí v minulosti. Průmyslníkům se sice zvýšil počet nových zakázek o solidních 6 % meziročně, to bylo ale dáno především přírůstkem z tuzemska. Vývoz českých produktů tak sice stále odolává zpomalení v Německu i poklesu světového obchodu, je ale pravděpodobné, že bude postupně zpomalovat. Na druhou stranu nižší investice se negativně projeví v importní dynamice. Takže zatímco vloni průmysl ještě vzrostl o více než 3 %, letos bude jeho dynamika zhruba poloviční. Naopak bilance zahraničního obchodu za tento rok opět skončí slušným přebytkem.

Stavebnictví zpět ve dvojciferných číslech

Teplé březnové počasí se projevilo také na výkonu stavební výroby. Ta potěšila dvojciferným tempem růstu, pozitivně překvapilo přede-vším inženýrské stavitelství, kde se produkce meziročně zvýšila o výrazných 18,5 %. Solidní výsledek předvedlo v břez-nu i pozemní stavitelství, jehož produkce meziročně stoupla o 9,9 %. Růstu stavební výroby pomohla i nízká srovnávací základna z loňského roku. Příznivé zůstávají i vyhlídky, a to díky velkému množství naplánovaných projektů v oblasti silniční i železniční infrastruktury i vysoké poptávce po rezidenčním bydlení. Stavební výrobu bude naopak brzdit nedostatek pracovních sil, a tak očekáváme, že její dynamika letos zpomalí na 4,3 % z loňských 9,8 %.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Vegetariánské firmy dobývají trhy

Ilustrativní obrázek

Správní rada Renaultu se sejde v pondělí nad tématem fúze s Fiat ChryslerČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v záporu

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.