Analýzy makroindikátorů: Nové ceníky elektřiny popohnaly na začátku roku inflaci

11:11 | E V | Diskuze

Inflace se na začátku roku nadechla, když přidala půl procentního bodu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Velké zrychlení ji čeká i v následujících měsících. Na začátku roku za jejím růstem stojí zejména zdražení elektřiny, které vyhnalo nahoru regulované ceny. Inflace spolu se slabou korunou tak otevírá prostor pro centrální banku ke zvyšování úrokových sazeb. K tomu podle nás dojde v květnu. V případě zrychlení inflace se tato možnost otevře již v březnu. 

Průměrná cenová hladina v Česku v lednu vzrostla o 1,0 %, což představuje zrychlení meziroční inflace na 2,5 %. Za rychlým cenovým růstem stojí zejména zdražování elektřiny. Její cena v lednu vzrostla meziměsíčně o 5,3 % a  postarala se o zvýšení regulovaných cen o 2,8 %. Dodavatelé energií totiž vloni nakupovali elektřinu o poznání dráž než rok předtím. Navíc se zvýšila i platba za distribuci. Kromě ceny elektřiny si spotřebitelé v lednu připlatili i za teplo a teplou vodu, vodné a stočné a další regulované ceny. Na začátku roku se však nemění pouze ceníky v rámci regulovaných cen. Ceníky přepisují i další maloobchodníci, kteří musí pro letošek počítat s vyššími náklady. Jádrové ceny tak meziměsíčně přidaly 1,0 %. Sezónnost se na začátku roku stará o růst cen potravin. Ty se zvýšily o 0,9 %, což je v porovnání s průměrným lednem uměřené zdražování. Úlevu spotřebitelům tak přinesly pouze ceny pohonných hmot, které pokračovaly ve svém propadu, který s mírným zpožděním následoval propad cen ropy na světových trzích.   

Meziroční inflace zrychlila na 2,5 %. Tahounem zůstává jádrová inflace, která se podle našeho výpočtu zvýšila na 3,1 %. V tandemu má regulované ceny, které jsou o 2,9 % vyšší než vloni. Na druhé straně inflaci brzdí zvolňující ceny pohonných hmot, jejichž meziroční růst zpomalil z 6,1 % na 1,7 %. Inflace cen potravin zůstává záporná. Potraviny byly v průměru o 0,2 % levnější než vloni.

Centrální banka očekávala, že inflace v lednu zůstane na 2 %. Dnešní statistika ji tak otevírá prostor k dalšímu zvyšování sazeb. Stejně jako my i ČNB předpokládá, že v dalších měsících bude cenový růst zrychlovat. V březnu by se jak podle nás, tak podle centrální banky měla inflace vyšplhat na 2,7 %. Po dnešním reportu to může ale klidně být i více. My očekáváme, že vyšší inflace a slabší koruna přiměje většinu členů bankovní rady hlasovat pro vyšší sazby již na zasedání v květnu a v srpnu. Naší domněnku v současnosti podporuje i slabší kurz koruny. Pokud koruna bude i nadále oslabovat a inflace zůstane silná, bankovní rada by se mohla rozhodnout zvýšit sazby již na svém březnovém měnověpolitickém zasedání. Tato pravděpodobnost se dnes výrazně zvýšila.

Meziroční inflace bude letos zrychlovat. V březnu a dubnu se podle našeho předběžného odhadu dostane na 2,7 %. Tahounem zůstanou jádrové ceny, zdražování podle nás čeká i potraviny. Navíc se již zastavil propad cen ropy, a ceny pohonných hmot by se tak měly stabilizovat.

Zdroj:Viktor Zeisel, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.