Analýzy makroindikátorů: Mzdová dynamika se na konci roku překvapivě propadla

15:05 | S L | Diskuze

Zatímco podíl nezaměstnaných se drží poblíž svých historických minim, dynamika mzdového růst spadla z výšin.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Do velké míry se jedná o jednorázový výpadek kvůli načasování změn platů ve veřejném sektoru, v soukromém sektoru už ale podle nás začíná dlouhodobější trend slabšího růstu mezd. Horší výsledek mezd za poslední čtvrtletí roku ohrožuje námi předpokládané zvýšení sazeb na březnovém zasedání.

Český statistický úřad dnes zveřejnil vývoj průměrné měsíční mzdy v posledním čtvrtletí roku. Ta přinesla výrazné zklamání, když se domácí mzdy zvýšily pouze o 6,9 % v nominálním vyjádření a o 4,7 % v reálném vyjádření. V posledním kvartále roku tak mzda nedosáhla na 34 tisíc korun, v průměru bylo zaměstnancům vyplaceno 33 840 CZK. Stále však roste počet zaměstnanců (v Q4 o 0,9 %), a celkově tak objem vyplacených mezd stoupnul o 7,9 %.

Stále platí, že mzdy zaměstnanců s nižšími platy rostou rychleji, než těm s vyššími. Průměrná mzda se tak zvyšuje pomaleji než mediánová. Rozdíl už ale není tak velký, když mediánová mzda přidala 7,1 %.

Do jisté míry za zpomalováním stojí vysoká statistická základna platů ve veřejném sektoru. Zatímco poslední zvyšování odměn ve veřejném sektoru nastalo až letos v lednu, to předešlé se odehrálo již v listopadu 2017. Nicméně ani to nemůže vysvětlit poměrně velký propad v dynamice průměrné mzdy. Dalším vysvětlením mohou být nižší odměny plynoucí ze slabších zisků společností. Některé společnosti odvozují své roční bonusy od zisku firmy a ziskovost firem v posledním roce výrazně klesla. Zatímco propad dynamiky platů ve veřejném sektoru je pouze dočasný a údaje za první čtvrtletí letošního roku mu dají zapomenout, zpomalení zvyšování mezd v soukromém sektoru je pravděpodobně začátek dlouhodobějšího trendu.

Pro letošní rok očekáváme, že zpomalování mzdového růstu za celou ekonomiku bude pokračovat. Zatímco vloni průměrná odměna zaměstnanců přidala 8,1 %, letos už by její dynamika neměla dosáhnout ani 7 %.

Trh práce nezamrzl ani v únoru

Zatímco mzdový růst zpomalil již na konci loňského roku, pnutí na trhu práce se stále projevuje v poklesu nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných v únoru poklesl o jednu desetinu na 3,2 %. Trh práce se tak pomalu začíná oklepávat ze zimního spánku a připravuje se na příliv jarních sezónních prací. Počet uchazečů o práci v únoru v meziročním srovnání poklesl o dalších více než 39 tisíc osob a v současné době činí už jen 241 tisíc.

Český trh práce tak zůstává extrémně utažený. Na jednoho uchazeče připadá 1,38 volného pracovního místa. A to ještě nejsme na dně. Svého minima nezaměstnanost dosáhne zřejmě letos na jaře, kdy by měla poklesnout až na 2,5 %. Poté začne opět opatrně růst, aby na konci letošního roku dosáhla úrovně 3,1 %. Sehnat volnou pracovní sílu tak pro firmy zůstane obtížné i v letošním roce. Nedostatek zaměstnanců tak zůstane hlavní bariérou pro další rozšiřování výroby. Trpět bude především sektor stavebnictví, ušetřen nezůstane ale ani zbytek ekonomiky.

Zdroj:Viktor Zeisel, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kdy neplatí zaměstnanci ze své mzdy daň z příjmu?

Ilustrativní obrázek

Změnit zaměstnání či začít podnikat po padesátce? Proč ne?

Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Míra nezaměstnanosti (ČR)

Ilustrativní obrázek

(Ne)zaměstnanost v době „blahobytu“Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifickým regionem se nadále prolínají tenze mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Americké sankce za Nord Stream 2 jsou na dohled

Ilustrativní obrázek

Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.