Analýzy makroindikátorů: Inflační tlaky na začátku roku potvrzeny

11:23 | S L | Diskuze

Zatímco ceny ropy ještě táhly inflaci v průmyslu směrem dolů, změny ceníků na začátku roku (zejména u elektřiny) se projevily zdražováním.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ken Teegardin

Kromě ropy a chemických látek jsme růst nastal v podstatě ve všech odvětvích průmyslu. Inflace se zvýšila i v dalších primárních okruzích. Ceny v zemědělství také přidaly a další zdražování jsme zaznamenali i ve stavebnictví. Výjimkou zůstaly ceny služeb, které na začátku roku klesly. Za tím stojí zejména volatilní ceny za reklamní služby. 

Ceny v průmyslu v lednu vzrostly o 1,0 % m/m. To trhy, které čekaly víceméně stagnaci, překvapilo. Dolů šly pouze ceny navázané na ropu, tedy ropné výrobky a chemické látky, které ještě sledovaly prosincový propad cen ropy. Nicméně všechny ostatní položky zaznamenaly zdražování. Nejvíce šly na začátku roku nahoru ceny elektřiny. Ta zdražila o 7,4 % a zaznamenala tak nejvyšší růst od ledna 2009. V následujících měsících půjdou nahoru i ceny ropných i chemických výrobků. Cena ropy se totiž na přelomu roku odrazila ode dna a postupně zdražuje. Již v lednu ceny v průmyslu meziročně přidaly 2,9 % a jejich dynamika dále poroste.

Ceny v zemědělství již podruhé za sebou zaznamenaly silný meziměsíční růst, když v lednu přidaly 1,4 %. Do velké míry se jedná o sezónní zdražování, nicméně se podle nás projevuje i vliv loňské horší úrody. Meziročně jsou ceny v zemědělství již o 4,4 % vyšší. Zdražování v zemědělství bude tlačit do cen potravin v rámci spotřebitelského koše.   

Bez zaváhání jde nahoru i cena stavebních prací. Ty v lednu přidaly 0,3 %. Stále se na nich projevuje absolutní nedostatek volné kapacity, který ji tlačil nahoru v celém loňském roce. Meziroční dynamika dosáhla v lednu 4,0 %.

Nejasný obrázek přinesly ceny ve službách, kde výrazně klesají ceny za reklamní služby. Ty jsou ale velmi volatilní a další měsíc mohou svůj pokles kompenzovat. Po očištění o tuto složku šly nahoru i ceny ve službách, když přidaly 0,5 %. Meziročně jsou ceny služeb nezahrnující reklamu o 2,6 % vyšší a předznamenávají tak i silný nárůst jádrových cen.

Koruna na dnešní čísla reagovala posílením. Její kurz se dostal dokonce na 25,62 CZK/EUR, tedy nejníž od konce ledna. Od té doby mírně korigoval. Dnešní report podpořil statistiky spotřebitelských cen. I ty ukázaly na silné inflační tlaky. Kromě toho ekonomika vykázala v posledním čtvrtletí loňského roku nebývale silný růst. To jsou důvody, proč jsme přehodnotili svá očekávání a nyní předpokládáme, že ČNB zvýší sazby na svém březnovém zasedání.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CZ Ranní restart 23.7.2019

Ilustrativní obrázek

Makroekonomické události v tomto týdnu: Nové vedení konzervativců a britské vlády či zasedání ECB

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 17.6.2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Inflace padá ze svého vrcholu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart Makro: 13.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Zásoby ropy vzrostly, její cena padá

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření na kladné nule, Deutsche Börse reportuje Ebitda 30 mil. EUR pod očekáváním

Ilustrativní obrázek

Silnější americké futures tlumily poklesy v Asii

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.