Analýzy makroindikátorů: Inflační tlaky na začátku roku potvrzeny

11:23 | S L | Diskuze

Zatímco ceny ropy ještě táhly inflaci v průmyslu směrem dolů, změny ceníků na začátku roku (zejména u elektřiny) se projevily zdražováním.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ken Teegardin

Kromě ropy a chemických látek jsme růst nastal v podstatě ve všech odvětvích průmyslu. Inflace se zvýšila i v dalších primárních okruzích. Ceny v zemědělství také přidaly a další zdražování jsme zaznamenali i ve stavebnictví. Výjimkou zůstaly ceny služeb, které na začátku roku klesly. Za tím stojí zejména volatilní ceny za reklamní služby. 

Ceny v průmyslu v lednu vzrostly o 1,0 % m/m. To trhy, které čekaly víceméně stagnaci, překvapilo. Dolů šly pouze ceny navázané na ropu, tedy ropné výrobky a chemické látky, které ještě sledovaly prosincový propad cen ropy. Nicméně všechny ostatní položky zaznamenaly zdražování. Nejvíce šly na začátku roku nahoru ceny elektřiny. Ta zdražila o 7,4 % a zaznamenala tak nejvyšší růst od ledna 2009. V následujících měsících půjdou nahoru i ceny ropných i chemických výrobků. Cena ropy se totiž na přelomu roku odrazila ode dna a postupně zdražuje. Již v lednu ceny v průmyslu meziročně přidaly 2,9 % a jejich dynamika dále poroste.

Ceny v zemědělství již podruhé za sebou zaznamenaly silný meziměsíční růst, když v lednu přidaly 1,4 %. Do velké míry se jedná o sezónní zdražování, nicméně se podle nás projevuje i vliv loňské horší úrody. Meziročně jsou ceny v zemědělství již o 4,4 % vyšší. Zdražování v zemědělství bude tlačit do cen potravin v rámci spotřebitelského koše.   

Bez zaváhání jde nahoru i cena stavebních prací. Ty v lednu přidaly 0,3 %. Stále se na nich projevuje absolutní nedostatek volné kapacity, který ji tlačil nahoru v celém loňském roce. Meziroční dynamika dosáhla v lednu 4,0 %.

Nejasný obrázek přinesly ceny ve službách, kde výrazně klesají ceny za reklamní služby. Ty jsou ale velmi volatilní a další měsíc mohou svůj pokles kompenzovat. Po očištění o tuto složku šly nahoru i ceny ve službách, když přidaly 0,5 %. Meziročně jsou ceny služeb nezahrnující reklamu o 2,6 % vyšší a předznamenávají tak i silný nárůst jádrových cen.

Koruna na dnešní čísla reagovala posílením. Její kurz se dostal dokonce na 25,62 CZK/EUR, tedy nejníž od konce ledna. Od té doby mírně korigoval. Dnešní report podpořil statistiky spotřebitelských cen. I ty ukázaly na silné inflační tlaky. Kromě toho ekonomika vykázala v posledním čtvrtletí loňského roku nebývale silný růst. To jsou důvody, proč jsme přehodnotili svá očekávání a nyní předpokládáme, že ČNB zvýší sazby na svém březnovém zasedání.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CZ Ranní restart 23.7.2019

Ilustrativní obrázek

Makroekonomické události v tomto týdnu: Nové vedení konzervativců a britské vlády či zasedání ECB

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 17.6.2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Inflace padá ze svého vrcholu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart Makro: 13.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.