Analýzy makroindikátorů: Inflace padá ze svého vrcholu

15:24 | M Z | Diskuze

Inflace v dubnu zpomalila. Výraznější zdražování v dubnu nenastalo, přestože Velikonoce jsou zpravidla dobrou záminkou ke zvýšení cen ve službách.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V dubnu zlevnily potraviny a výrazně zpomalila jádrová inflace. Do velké míry se však podle nás jedná o jednorázové výkyvy. Cenové tlaky v ekonomice přetrvávají a inflace letos zůstane nad dvěma procenty. 

V dubnu se cenová hladina meziměsíčně zvýšila o 0,1 %. Za zpomalováním stojí zejména ceny potravin, které se meziměsíčně snížily o 0,7 %. Navzdory sezónnosti, která by v dubnu měla podporovat cenový růst v jádrové složce, ceny v této kategorii rostly velmi pomalu, když přidaly pouze 0,1 %. Nepomohly tedy ani Velikonoce, které bývají spojeny s růstem cen ve službách. Nahoru naopak šly ceny pohonných hmot, které meziměsíčně přidaly 3,9 %. Po svém skoku ze začátku roku se již jen mírně zvýšily regulované ceny. 

V meziročním vyjádření inflace zpomalila ze 3,0 % na 2,8 %. Jádrová inflace podle našeho výpočtu zpomalila dokonce na 2,5 %. Slabší byla i meziroční dynamika cen potravin, která přibrzdila na 1,1 %. Na druhé straně zrychlení zaznamenala inflace cen pohonných hmot, když vyskočila na 4,7 %. Inflace regulovaných cen se drží na vysokých 4,6 %.         

Koruna po zveřejnění inflace mírně oslabila. Čísla totiž naznačují, že inflační tlaky v ekonomice ustupují a ČNB by tak nemusela letos již zvyšovat sazby. Již nyní je cenová dynamika slabší, než ukazuje poslední prognóza centrální banky. Inflace navíc bude zpomalovat v celém průběhu letošního roku, ale měla by se udržet nad inflačním cílem ČNB. Podíváme-li se ale na ceny v primárních okruzích, vidíme, že inflační tlaky jsou v ekonomice stále přítomné. Zpomalování tak bude pozvolné. Zejména ceny v zemědělství ukazují na další zdražování potravin. Prudce nahoru jdou však i ceny ve stavebnictví, průmyslu a v tržních službách. My se tak domníváme, že ve druhé polovině roku ještě dojde ke zvýšení sazeb. Do velké míry ale bude záležet na vývoji v zahraničí.

Zdroj:Viktor Zeisel Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcíČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.