Analýzy makroindikátorů: Česko předvedlo ve Q4 slušný výkon i navzdory německé stagnaci

15:11 | M Z | Diskuze

Česko předvedlo ve Q4 slušný výkon i navzdory německé stagnaci

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain


Statistický úřad dnes zveřejnil první odhad HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Podle něj ekonomika rostla o 1,0 % mezičtvrtletně, což představuje meziroční dynamiku 2,9 %. To úplně neodpovídá předchozím údajů, a tak se pravděpodobně můžeme v dalším zpřesnění těšit na revizi historie časové řady směrem nahoru. Ve srovnání mezičtvrtletního růstu se tak česká ekonomika zařadila jen těsně za Maďarsko, které vede pomyslný žebříček růstu v regionu. Podle statistického úřadu se na domácí meziroční dynamice podílely všechny poptávkové složky. Podle našeho odhadu nejvíce přispěly investice, následovány byly soukromou spotřebou. Kromě velmi dobrého hlavního čísla o růstu HDP, statistici zveřejnili, že i nadále rostla zaměstnanost. V posledním čtvrtletí přidala 0,4 % q/q. I přes velmi utažený trh práce se ukazuje, že v pracovní síle jsou ještě skryté zdroje.

Česká ekonomika v posledním čtvrtroce podle všeho slušně odolala zpomalení v Německu. To se ve druhé polovině roku jen těsně vyhnulo recesi. Domácí měsíční ukazatele ale propad domácí ekonomiky nenaznačily. Průmysl sice mírně zpomalil, ale zahraniční obchod vykázal velmi dobré výsledky.   

Za celý loňský rok domácí ekonomika přidala 3 %. Tahouny nepřekvapivě byla domácí spotřeba, a zejména investice. Ty podpořil veřejný sektor, který čerpal hodně prostředků z EU fondů.

V letošním roce by ekonomika měla pokračovat v dynamice velmi blízko svému potenciálu. Očekáváme, že zahraniční poptávka by se po divoké druhé polovině loňského roku měla stabilizovat. Domácí spotřeba zůstane silná, když v reálném vyjádření přidá 3,2 %. Na druhé straně očekáváme výrazné zpomalení od investic. Ty budou bojovat s vysokou srovnávací základnou letošního roku a slabším přílivem peněz z evropských fondů. Celkově by tak domácí ekonomika měla letos vzrůst 2,7 % po 3,0 % v loňském roce.

Silný hospodářský růst, zrychlující inflace a slabá koruna naznačují, že zvýšení sazeb by mohlo přijít mnohem dříve, než trh či analytici očekávají. My se začínáme klonit k tomu, že k němu dojde již v březnu. Koruna na dnešní čísla reagovala posílením o přibližně pět haléřů.

Zdroj:Viktor Zeisel, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 26/06/19

Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Statistika nezaměstnanosti strhla v dubnu nový rekord

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Průmysl v březnu stagnoval, tuzemským automobilkám se ale daří

Ilustrativní obrázek

Top 5 nežádanějších profesí v Praze

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 16.4.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.