Analýzy makroindikátorů: Česká ekonomika zatím dobře odolává zpomalení v zahraničí

14:14 | A O | Diskuze

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla ve srovnání s prvním čtvrtletím o 0,6 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

V meziročním srovnání tak růst činí 2,7 %. To bylo desetinku nad očekáváním trhu a naopak nepatrně pod naším odhadem. Výsledek je v souladu s prognózou ČNB. Struktura růstu bude zveřejněna až za dva týdny, ale z měsíčních údajů předpokládáme, že ekonomiku podporovala především spotřeba domácností a také zahraniční obchod. To svým komentářem potvrdil i Statistický úřad, když uvedl, že hlavním faktorem růstu HDP ve 2. čtvrtletí byly výdaje na konečnou spotřebu podpořené především spotřebou domácností a významně přispěla i zahraniční poptávka. Statistický úřad rovněž uvádí, že pokračovalo postupné snižování dynamiky růstu investiční aktivity.

Mezikvartální růst HDP je stejně rychlý jako byl v předchozím čtvrtletím. Ve světle poklesu ekonomiky Německa je to potěšující zpráva. Domácí ekonomika tedy zůstává zatím vůči vnějším vlivům relativně dobře odolná. Ovšem připomeňme slabý výsledek průmyslu za červen a pokles předstihových indikátorů! Další kvartály zřejmě přinesou postupné zpomalení hospodářské aktivity. Česká ekonomika bude zpomalovat přičemž brzdou bude přetrvávající nedostatek pracovníků a postupně také slábnoucí zahraniční poptávka.

Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 %. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností, jejíž příspěvky k růstu ovšem budou pomalu slábnout. Investice v letošním roce své tempo mírně zvolní, čisté exporty budou domácí ekonomiku brzdit. V příštím roce čekáme zpomalení ekonomiky ČR na 2,1 %. Domácí ekonomika sice stále roste lehce nad svým potenciálem, ale na obzoru je výrazné riziko jejího zpomalení a to i bez dalšího utažení měnové politiky. Od ČNB tak pro horizont jednoho roku nečekáme žádnou změnu úrokových sazeb. Česká koruna na dnes zveřejněná data významně nereaguje.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy na pozadí příchozích dat o čínském HDP spíše oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše oslabovaly, výjimkou hongkongský Hang Seng

Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.