Analýzy makroindikátorů: Automobilový sektor táhne průmysl i exportní aktivitu nahoru

12:43 | A O | Diskuze

Statistiky ze začátku druhého čtvrtletí vyznívají pro českou ekonomiku příznivě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Siyuwj

Dynamika průmyslu v dubnu příjemně překvapila, nahoru ji táhla výroba aut a strojů. Ta také pomohla zahraničnímu obchodu k vyššímu přebytku, než jsme zaznamenali před rokem.

Statistiky ČSÚ o tom, jak si v dubnu vedla česká ekonomika, zatím příjemně překvapují. Zatímco včerejší zveřejnění maloobchodních tržeb ukázalo, že soukromá spotřeba zůstává silná i nadále, podle dnešních statistik se daří i nabídkové straně české ekonomiky. Průmysl si v dubnu připsal meziměsíčně po očištění 0,8 %. Navzdory pesimismu, na který ukazují předstihové indikátory se ale průmyslu daří. Březnové číslo sice bylo zklamáním, dolů ho ale stáhla slabá produkce energií kvůli počasí. Naopak výroba automobilů i strojů solidně vzrostla a ve stejném trendu průmysl pokračoval i v dubnu. Automobilový sektor na začátku Q2 vzrostl meziročně o 5,4 %. Solidní výroba českých nejdůležitějších exportních artiklů se projevuje i v zahraničním obchodě. Ten v dubnu skončil přebytkem o 1,2 mld. korun větším než před rokem. Jen nárůst exportů automobilů bilanci vylepšil o 4,2 mld. korun.

Zahraničnímu obchodu se celkem daří od začátku roku. Přes globální nejistoty a celkově slabší poptávku ze zahraničí je o české výrobky zájem. Jen exporty do Evropské unie vzrostly za první čtyři měsíce o 5 % v porovnání s loňským rokem. Kromě automobilů, jdou na odbyt také stroje a zařízení. Naopak dynamika importů je tažená domácí spotřebou i investicemi. Ty by ale v průběhu roku měly zpomalovat. Není totiž zřejmé, zda veřejný sektor bude schopen realizovat plánované investice, u soukromého sektoru pak stále chybí kapacity na jejich realizaci. 

Chybějící kapacity brzdí také stavebnictví. To si tak navzdory silné poptávce po stavebních pracích dvojciferné tempo růstu z března v dubnu neudrželo. Za růst na úrovni 8,9 % y/y se ale také stydět nemusí. Výrazně rostlo především inženýrské stavitelství (o 16,8 % y/y). S teplým počasím se tak opět rozjelo budování silniční a železniční infrastruktury, což Česká republika potřebuje. V kvalitě silniční sítě podle Světové banky totiž zaujímá až 25. místo z 29 zemí EU. Přestože peněz z fondů EU teče do budování infrastruktury relativně hodně, délka vybudovaných dálnic a silnic první třídy vzrostla za posledních deset let pouze o necelých deset procent. Poměrně dobře se vedlo i pozemnímu stavitelství, ve kterém produkce v dubnu stoupla o 6,5 %.

Zpomalení ekonomiky se promítá i ve výhledu na nabídkovou stranu. Průmysl po té, co v Q1 v podstatě stagnoval, předchozí úspěšné roky už nedožene, a za celý rok si připíše 1,2 %. Brzdit ho budou především nižší investice. Ani stavebnictví nezopakuje vysoký růst 9,8 % z minulého roku a přidá už jen 4,3 %. Důvodem však nebude nižší počet zakázek ale nedostatek pracovní síly, která by je mohla realizovat. Naopak nižší investice se promítnou do poklesu importů, a tak bilance zahraničního obchodu skončí lépe než loni, kdy vykázala přebytek 113,9 mld. CZK.

 

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

American Airlines prodloužila termín odstávky letounů Boeing 737 MAX

Ilustrativní obrázek

ČEZ uzavřel dva soudní spory s firmou Noen

Ilustrativní obrázek

Volkswagen hodlá investovat 2,6 mld. USD do autonomních vozidel

Ilustrativní obrázek

Fiat Chrysler plánuje investovat 700 mil. EUR do produkční linky pro elektrický model 500Čti více
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Je americký dolar silný, nebo není?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy silně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Index S&P klesl o 0,65% a je zpět pod 3000 body

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.