Analýzy makroindikátorů 9.9.2019

11:35 | E V | Diskuze

Podíl nezaměstnaných v srpnu stagnoval

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Podíl nezaměstnaných v srpnu stagnoval, trh práce ještě nestihl absorbovat všechny nové absolventy. Naopak zpomalování ekonomiky se v dynamice pracovního trhu zatím příliš neprojevuje a podíl nezaměstnaných bude letos v průměru nejnižší v historii.

Podíl nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce zůstal v srpnu nezměněn na 2,7 %. Na tuto úroveň se dostal v červenci především kvůli sezónnosti. Trh tak v srpnu jen částečně vstřebal nové příchozí z řad absolventů, kdy počet uchazečů o zaměstnání klesl jen nepatrně.

Podíl nezaměstnaných dosáhl svého minima v červnu, další pokles už neočekáváme. Tuzemský trh práce ale nadále zůstává napnutý a na jedno pracovní místo připadá 0,6 uchazeče, tedy stejně jako v předchozích čtyřech měsících. Zpomalování ekonomiky tak zatím není na statistice z trhu práce patrné. I když v průmyslu zaměstnanost od začátku roku nepřetržitě klesá, stavebnictví a služby stále hlásí nedostatek zaměstnanců, což nárůst nezaměstnanosti brzdí.

Ekonomické zpomalení by se tak na trhu práce mělo projevit až v příštím roce. V průměru podíl nezaměstnaných bude tento rok nejnižší v historii, když klesne z loňských 3,1 % na 2,8 %. Bariéra nedostatku zaměstnanců tak bude přetrvávat především ve stavebnictví a ve službách, což se projeví i na růstu mezd. Ty by letos měly v průměru přidat 6,5 %. Příští rok se ale trh práce částečně uvolní, podíl nezaměstnaných mírně vzroste a tlak na růst mezd bude nižší. Ty si v průměru si připíší 5 %.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzíchČti více
Ilustrativní obrázek

ČEZ a EMH se podmínečně dohodli na partnerství a investici do cínoveckého projektu těžby lithia

Ilustrativní obrázek

Frankfurt dnes otevřel v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Ex-šéf Uberu prodal akcie firmy v hodnotě 882 mil. USD

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu, americký Senát podpořil Hong Kong

Ilustrativní obrázek

Nasdaq si vylepšil rekord, S&P a Dow Jones mírně klesly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.