Analýzy makroindikátorů 9.1.2020

13:13 | E V | Diskuze

Ekonomika slábne, trh práce zůstává utažený

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Saldo zahraničního obchodu v listopadu zůstalo v přebytku. Ten ale klesl výrazně pod odhady trhu. Export klesal rychleji než import. Míra nezaměstnanosti se zvyšovala především z důvodu nástupu zimy. Ekonomické zpomalení se na trhu práce projeví více až v letošním roce.

Listopadová bilance zahraničního obchodu, stejně jako ta říjnová, zaostala za našimi i tržními očekáváními. Dosáhla 10,2 miliard korun. Saldo zahraničního obchodu je sice v přebytku, ten je ale ve srovnání s loňským listopadem o 7 miliard nižší.

Ke zhoršení výsledku přispělo prohloubení schodku bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji a také snížení aktiva s motorovými vozidly. Vývoz i dovoz trendově klesá s tím, jak ekonomika zpomaluje. Meziměsíčně se po sezónním očištění v listopadu snížil vývoz o 2,3 % a dovoz o 1,8 %. Meziročně je vývoz v záporu 6,2 % a dovoz 4,4 %.

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku dosáhl přebytek zahraničního obchodu 152 miliard korun. Rekord z roku 2016 na úrovni 163,7 miliard korun tak bilance zahraničního obchodu za rok 2019 zřejmě nepokoří. Chybí už jen prosincová statistika a ta situaci nezachrání. Bývá obvykle zatížena vyššími vánočními dovozy a naopak nižšími exporty v důsledku dovolených. Končí tak zpravidla v deficitu a celoroční výsledek sníží.  

Výsledky loňského zahraničního obchodu vypadají na první pohled velmi dobře. Smutnější je ale pohled na exportní dynamiku. V té se odráží slábnoucí průmyslová aktivita. Její výsledek za listopad by měl ukázat na meziroční pokles přes 4 %. Slabé výkony průmyslu jsou spojeny s nižší investiční aktivitu. A nižší investice znamenají nižší importní dynamiku. Tento trend bude zřejmě pokračovat i v letošním roce. Ústup obav ohledně obchodních válek a brexitu dává naději na zlepšení průmyslu a exportní aktivity v horizontu půl roku. Nicméně nejistot je v globální ekonomice stále relativně dost.

Podíl nezaměstnaných na konci roku vzrostl na 2,9 % z předchozí úrovně 2,6 %, což bylo v souladu s naším odhadem i většinovým očekáváním trhu. Za zvýšením nezaměstnanosti stojí především nástup zimy a konec sezónních prací. Nebýt zimy nezaměstnanost by na konci roku zůstala na velmi podobných hodnotách jako v předchozích měsících.

Počet volných míst se v prosinci zvýšil o 2,3 tisíce na 341 tisíc, což je meziročně nárůst o 16,5 tisíce. Některé výrobní podniky hlásí propouštění, ale trh práce zůstává stále velmi napjatý a řadu pracovníků absorbuje velmi snadno. Trh práce reaguje se zpožděním na výkon ekonomiky. Současné zpomalení hospodářského růstu bude dle našich odhadů pravděpodobně mírně zvyšovat nezaměstnanost v průběhu letošního roku. Za celý rok 2019 průměrná míra nezaměstnanosti dosáhla pouhých 2,8 %, rok před tím to bylo 3,1 %. Na letošek čekáme nezaměstnanost ve výši 3,2 %.

Česká koruna po zveřejnění dnešních dat mírně oslabila, k čemuž mohl teoreticky dopomoci slabší výsledek zahraničního obchodu, ale o výrazný impuls se nejedná. Zajímavější z hlediska koruny a finančního trhu bude nyní především údaj o vývoji inflace, který bude zveřejněn příští týden. Od té čekáme zrychlení na 3,2 %.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Fastenal ve 4Q zaostala za odhady

Ilustrativní obrázek

Trendy roku 2020 podle Cisco

Ilustrativní obrázek

Česko patří k evropské špičce ve vývozu lyžařského vybavení, zimní sporty baví polovinu obyvatel

Ilustrativní obrázek

Visa převezme Plaid

Ilustrativní obrázek

ORFIN Industry hledá investory prostřednictvím platformy finGOOD

Ilustrativní obrázek

Gebrüder Weiss rozšíří sklady v areálech Jeneč a SyroviceČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.