Analýzy makroindikátorů 7.5.2019

14:14 | E V | Diskuze

Nástup jara podpořil prodej nepotravinářského zboží

Ilustrativní obrázek
Foto: public

V březnu se dařilo především maloobchodníkům s nepotravinářským zbožím, zatímco tržby za potraviny kvůli přesunutí velikonočních svátků na duben zaznamenaly pokles. Celkově ale bylo první čtvrtletí pro maloobchodní prodejce příznivé a spotřeba domácností zůstává hlavním tahounem ekonomického růstu.

Maloobchodní prodejci zvýšili v březnu své tržby o 4,3 % meziročně, očistíme-li však tento růst o fakt, že se Velikonoce přesunuly z loňského března na duben, vzrostly tržby o solidních 5,9 %. V meziměsíčním vyjádření sezónně očištěné maloobchodní tržby přidaly 0,6 %.

V březnu se dařilo obchodníkům s nepotravinářským zbožím, naopak tržby za potraviny meziměsíčně poklesly. To by se mělo změnit v následujícím měsíci, kdy si v průběhu velikonočních svátků lidé dopřávají lepší potraviny ve větším množství. Naopak v březnu spotřebitelé v porovnání s minulým rokem kupovali více přes internet, hitem bylo zboží spojené s příchodem jara, sportovní zboží či nové oblečení a obuv. Zkrátka nepřišli ani prodejci zařízení domácností a zahrady.

Celkově si v prvním čtvrtletí prodejci v maloobchodě polepšili (po sezónním očištění) o 5,3 % oproti Q1 2018. Ukazuje to na fakt, že domácnosti neopustila chuť utrácet. To se projeví v soukromé spotřebě, která byla v prvním čtvrtletí pravděpodobně hlavním tahounem ekonomického růstu. Podporuje ji nízká nezaměstnanost spojená se solidním růstem mezd i fiskální politika vlády, která zvyšuje kupní sílu penzistů. Přesto ale čekáme, že dynamika maloobchodních tržeb bude zpomalovat. Nálada domácností postupně klesá s tím, jak snižují svá očekávání do budoucna. Ty si pak vytváří si opatrnostní úspory. Celkově by letos dynamika maloobchodních tržeb měla zpomalit na 3,5 %.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Měsíční predikce 2.10.2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 5.9.2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 16.8.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji maloobchodu a tržebČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v záporu

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.