Analýzy makroindikátorů 7.11.2019

12:12 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby rostly nejrychleji v tomto roce

Ilustrativní obrázek
Foto: Aspen.PR

Maloobchodní tržby zažily v září nejúspěšnější letošní měsíc. Dařilo se všem sektorům maloobchodu v čele s internetovým prodejem. Meziročně vzrostly i prodeje automobilů, což jen potvrdilo poprázdninové oživení, které naznačila předchozí statistika průmyslu a zahraničního obchodu. V následujících měsících by se mělo maloobchodu i nadále dařit. Celkově bude ale tempo růstu obdobné jako v minulém roce.

Maloobchodním tržbám se i nadále daří, když ve srovnání s loňským zářím vykázaly růst o 7,3 %. K lepšímu výsledku však dopomohla mimo jiné i meziroční výhoda dvou pracovních dní. Po očištění o tyto vlivy dosáhl růst 5,1 %. V obou případech se jedná o nejrychlejší tempo v tomto roce. Meziměsíčně vzrostly očištěné tržby o lehce nadprůměrných 0,7 %. I tak ale lze hovořit o velmi úspěšném měsíci. Již tradičně se nejlépe dařilo internetovým obchodům, kde tržby v meziročním srovnání vzrostly o necelých 26 %. I nadále tak roste i jejich podíl na celkových maloobchodních tržbách, který už dosahuje více než 10 %. Dvouciferným tempem rostly také prodeje elektroniky, léků či potřeb pro domácnosti. Celkově však vzrostly prodeje ve všech kategoriích.

Meziroční dvouciferný růst prodejů se týká i automobilového sektoru. Úspěšný měsíc již naznačovala statistika z průmyslu či zahraničního obchodu a maloobchodní tržby tak jen potvrdily oživení v klíčovém sektoru tuzemské ekonomiky. Na druhou stranu některé statistiky z automobilového sektoru ukazují opačný trend. Například registrace nových osobních automobilů jsou za prvních deset měsíců nižší oproti předchozímu roku a útlum výroby již ohlásila jedna z hlavních tuzemských automobilek.

Za první tři čtvrtletí vzrostly maloobchodní tržby kromě prodejů aut v průměru meziročně o 4,8 %. Po očištění bylo tempo ještě lehce vyšší vzhledem k vyššímu počtu pracovních dní ve srovnání s minulým rokem. Solidní růst tržeb jen potvrzuje, že i v druhé polovině roku zůstávají spotřebitelé hlavním tahounem tuzemské ekonomiky.

Vyhlídky pro český maloobchod jsou poměrně dobré i pro nejbližší měsíce. Reálné příjmy domácností rostou, což bude vidět i na tržbách maloobchodníků. Zároveň se ale stále více hovoří o zpomalování domácí ekonomiky vlivem vývoje v zahraničí, což se odráží i v klesající důvěře domácností a v tom, že si domácnosti začínají vytvářet opatrnostní úspory. V letošním roce by si maloobchodníci měli polepšit ještě o 5,2 %. V příštím roce se ale domníváme, že růst jejich tržeb bude ve srovnání s letošním rokem zhruba poloviční, s tím jak zpomalí i růst mezd.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Target překonal svými výsledky odhady analytiků a vydal výhled pro 4QFY19

Ilustrativní obrázek

Ukrajina – nevytěžený potenciál

Ilustrativní obrázek

Vánoce aneb čas zaneprázdněných kurýrů

Ilustrativní obrázek

Medtronic zveřejnil tržby nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Novostavby musí být od nového roku o pětinu úpornější. Novému předpisu by nevyhověla třetina stávajících domů

Ilustrativní obrázek

TJX Cos reportuje výsledky za 3QFY20 a navyšuje výhled pro FY20Čti více
Ilustrativní obrázek

ČEZ a EMH se podmínečně dohodli na partnerství a investici do cínoveckého projektu těžby lithia

Ilustrativní obrázek

Frankfurt dnes otevřel v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Ex-šéf Uberu prodal akcie firmy v hodnotě 882 mil. USD

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu, americký Senát podpořil Hong Kong

Ilustrativní obrázek

Nasdaq si vylepšil rekord, S&P a Dow Jones mírně klesly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.