Analýzy makroindikátorů 7.11.2019

12:12 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby rostly nejrychleji v tomto roce

Ilustrativní obrázek
Foto: Aspen.PR

Maloobchodní tržby zažily v září nejúspěšnější letošní měsíc. Dařilo se všem sektorům maloobchodu v čele s internetovým prodejem. Meziročně vzrostly i prodeje automobilů, což jen potvrdilo poprázdninové oživení, které naznačila předchozí statistika průmyslu a zahraničního obchodu. V následujících měsících by se mělo maloobchodu i nadále dařit. Celkově bude ale tempo růstu obdobné jako v minulém roce.

Maloobchodním tržbám se i nadále daří, když ve srovnání s loňským zářím vykázaly růst o 7,3 %. K lepšímu výsledku však dopomohla mimo jiné i meziroční výhoda dvou pracovních dní. Po očištění o tyto vlivy dosáhl růst 5,1 %. V obou případech se jedná o nejrychlejší tempo v tomto roce. Meziměsíčně vzrostly očištěné tržby o lehce nadprůměrných 0,7 %. I tak ale lze hovořit o velmi úspěšném měsíci. Již tradičně se nejlépe dařilo internetovým obchodům, kde tržby v meziročním srovnání vzrostly o necelých 26 %. I nadále tak roste i jejich podíl na celkových maloobchodních tržbách, který už dosahuje více než 10 %. Dvouciferným tempem rostly také prodeje elektroniky, léků či potřeb pro domácnosti. Celkově však vzrostly prodeje ve všech kategoriích.

Meziroční dvouciferný růst prodejů se týká i automobilového sektoru. Úspěšný měsíc již naznačovala statistika z průmyslu či zahraničního obchodu a maloobchodní tržby tak jen potvrdily oživení v klíčovém sektoru tuzemské ekonomiky. Na druhou stranu některé statistiky z automobilového sektoru ukazují opačný trend. Například registrace nových osobních automobilů jsou za prvních deset měsíců nižší oproti předchozímu roku a útlum výroby již ohlásila jedna z hlavních tuzemských automobilek.

Za první tři čtvrtletí vzrostly maloobchodní tržby kromě prodejů aut v průměru meziročně o 4,8 %. Po očištění bylo tempo ještě lehce vyšší vzhledem k vyššímu počtu pracovních dní ve srovnání s minulým rokem. Solidní růst tržeb jen potvrzuje, že i v druhé polovině roku zůstávají spotřebitelé hlavním tahounem tuzemské ekonomiky.

Vyhlídky pro český maloobchod jsou poměrně dobré i pro nejbližší měsíce. Reálné příjmy domácností rostou, což bude vidět i na tržbách maloobchodníků. Zároveň se ale stále více hovoří o zpomalování domácí ekonomiky vlivem vývoje v zahraničí, což se odráží i v klesající důvěře domácností a v tom, že si domácnosti začínají vytvářet opatrnostní úspory. V letošním roce by si maloobchodníci měli polepšit ještě o 5,2 %. V příštím roce se ale domníváme, že růst jejich tržeb bude ve srovnání s letošním rokem zhruba poloviční, s tím jak zpomalí i růst mezd.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.