Analýzy makroindikátorů 6.9.2019

12:42 | E V | Diskuze

Průmysl napravil svůj červnový propad

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

České ekonomice se na začátku prázdnin dařilo. Odsunutí dovolených přispělo k solidnímu růstu průmyslové výroby i k solidnímu výsledku bilance zahraničního obchodu. Stavebnictví má už nejlepší období za sebou, stále si ale drží stabilní růst.

Poslední zveřejněné statistické údaje ukázaly, že se české ekonomice na začátku druhého pololetí stále daří odolávat globálnímu zpomalení. Zatímco červnová data z průmyslové výroby byla pro trh zklamáním, produkce v červenci vzrostla meziročně o solidních 5,6 %. Medián trhu byl daleko skeptičtější a odhadoval růst o 2,9 % y/y.

Průmyslu k solidnímu výsledku pomohl kalendářní efekt dvou pracovních dnů navíc i fakt, že oproti loňsku se letos v červenci relativně méně čerpaly dovolené. To výsledek průmyslu za červenec nadhodnocuje a dá se předpokládat, že v srpnu bude výkon průmyslu zřejmě slabý.

Letní měsíce jsou v každém případě velmi zkreslené. Vývoj předstihových indikátorů a další pokles výroby v Německu pro budoucnost českého průmyslu nevyznívá příliš optimisticky. V průměru za celý rok letos průmysl pravděpodobně vykáže jen slabý nárůst mírně nad 1 %, což se ale s ohledem na pokles výroby v Německu a pokles globální poptávky po autech dá stále považovat za úspěch.

Zatím se ale domácí výrobě aut daří. V červenci produkce automobilového sektoru vzrostla oproti loňskému roku o slušných 13,6 %. To se projevilo i v bilanci zahraničního obchodu, kterou automobilový sektor vylepšil oproti červenci 2018 o 8,0 mld. CZK, především kvůli růstu exportů.

Celková bilance zahraničního obchodu v červenci skončila v mírném přebytku 0,1 mld. CZK, přičemž medián trhu očekával mírný deficit. Oproti červenci loňského roku se jedná o zlepšení bilance o 8,3 mld. CZK.

Zahraniční obchod vykazuje vysoké přebytky již od začátku roku, pomáhá mu k tomu i nižší dovozní aktivita související se slabšími investicemi. Očekáváme tedy, že přebytek zahraničního obchodu bude na konci roku rekordní a čisté exporty k celkovému ekonomickému růstu 2,7 % přispějí 0,4 procentního bodu.

Stavební výroba v červenci meziročně vzrostla o 3,7 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziročně vyšší o 1,5 %. V meziměsíčním srovnání pak o 1,5 %. Dařilo se především inženýrskému stavitelství, kde produkce stoupla o 8,3 %. Výstup pozemního stavitelství přidal v červenci 1,9 %. Poptávka po rezidenčním bydlení je ale stále velká. Počet vydaných stavebních povolení byl v červenci meziročně o 11,2 % vyšší, stejně tak i počet zahájených bytů (24,3 % y/y).

Ještě loni touto dobou rostlo stavebnictví dvojcifernými tempy. Kapacita sektoru je ale v současné době vyčerpaná, a tak i přes převis poptávky nad nabídkou není možné výstup zvyšovat. To je dobře vidět i na cenách stavebních prací, které rostou nejrychleji od roku 1999. V červenci jejich meziroční dynamika dosáhla už necelých 4 %.

Z výsledků za prvních sedm měsíců je tedy již zřejmé, že dynamiku loňského roku sektor neudrží. Za celý letošní rok očekáváme, že si na své konto připíše necelá 4 %, zatímco v loňském roce to bylo téměř deset procent.

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Makroekonomické predikci ČR

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v letech 2019 a 2020

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 3.3.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.