Analýzy makroindikátorů 6.2.2020

14:14 | E V | Diskuze

Slabost v průmyslu přetrvává

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průmyslová výroba v prosinci klesla pod všechny odhady. Prosincová data jsou ale silně ovlivněna svátky, ale i tak je celkové oslabení průmyslu nepřekvapivé. Lepší sentiment na finančních trzích na začátku roku dává naději na návrat českého průmyslu k růstu po loňském poklesu o 0,5 %.

Průmyslová výroba v prosinci vykázala oproti listopadu pokles o 0,9 %. V meziročním srovnání po očištění o vliv počtu pracovních dnů se meziroční snižování výroby prohloubilo na 3,4 % z předchozího záporu 3,2 %. Data bez očištění ukazují meziroční pokles výroby o 0,9 %. My i medián trhu počítal s růstem poblíž 1,7 % a nejpesimističtější odhad ukazoval pokles o 0,5 %. 

Průmysl je v prosinci vždy objemově slabší a je obtížnější data očistit o vliv svátků a dovolených, proto je třeba tyto údaje interpretovat s větší dávkou opatrnosti. Nicméně pohled na data ze všech úhlů pohledu ukazuje přetrvávající slabost českého průmyslu. To se odráží i v slabých údajích z obchodní bilance, která s deficitem za prosinec ve výši 6,7 mld Kč zaznamenala meziroční zhoršení více než 2 mld. CZK.

Z hlediska odvětví výkon průmyslu na konci roku stahovala především výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (meziroční pokles o 10,3 %), kovových a kovodělných výrobků (-7,2 % y/y) a ostatních dopravních prostředků (-11,2 %). Průmyslová produkce naopak vzrostla ve výrobě elektrických zařízení (9,1 % y/y), farmacii (25,4 % y/y) a opravách a instalacích strojů (2,9 % y/y).

Meziroční pokles zaměstnanosti se v prosinci mírně prohloubil na 1,8 %, nicméně růst průměrné mzdy v průmyslu zrychlil na 7,2 % z předchozího tempa 3,6 %.

Ač to v první polovině minulého roku vypadalo, že český průmysl navzdory německému poklesu poroste, druhá půlka roku ukázala, že to bude spíše stagnace či pokles. Za celý loňský rok průmyslová výroba klesla o 0,5 %. V průběhu minulého roku se český průmysl nacházel v situaci vysokého využití kapacit, což zabránilo průmyslu v hlubším poklesu. Nicméně využití kapacit se snížilo, jak dokládá přiložený graf. Hodnota nových zakázek ke konci roku klesala meziročně tempem 2,7 %, což je podobné jako v listopadu.

Indexy nákupních manažerů v tuto chvíli ukazují další pokles průmyslové výroby na začátku letošního roku, ale snižujícím se tempem. Vývoj v zahraničí na přelomu roku dává naději na zlepšení nálady a potažmo růst investic v průmyslu. Lepší sentiment na globálních finančních trzích na začátku roku jsou šancí na obnovení růstu průmyslové výroby v letošním roce. Ale například dnes zveřejněný pokles průmyslových objednávek v Německu ke konci roku ukazuje, že to nebude hned. Domníváme se, že průmyslová produkce letos mírně poroste. Nicméně růst bude slabý s ohledem na náš předpoklad opětovného oslabení ekonomiky v zahraničí. Průmysl zpravidla reaguje na hospodářský cyklus velmi rychle a z tohoto pohledu bychom po delší fázi útlumu viděli šanci na rychlejší růst průmyslu v roce 2021. Ovšem tady je velmi nejistý dopad nových emisních norem na výrobce aut a potažmo jejich dodavatele. Čekáme, že se s tím výrobci vypořádají, ale protože v tuto chvíli v podstatě nikdo neví jak, zůstává naše prognóza růstu průmyslu i na příští rok relativně nízko.

Pro letošek čekáme růst průmyslu o 1,4 % a v příštím roce mírné zrychlení na 3,0 %.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

10-15 % českých průmyslových firem pozastavuje investice kvůli pokrytí ztrát

Ilustrativní obrázek

Automobilky pokračují v zavíraní výrobních hal; Fiat zavřel většinu výroby v Evropě

Ilustrativní obrázek

MAKRO Bleskovka

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 12.3.2020

Ilustrativní obrázek

Konference dozorování v Brně potvrdila, že jsou nové trendy u dopravních staveb stále žádanější



Čti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Serverhousing v době karantény: vzdáleně a přece výhodněji

Ilustrativní obrázek

Call centra mají v době karantény nepostradatelnou úlohu.

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.