Analýzy makroindikátorů 6.12.2019

12:12 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby zůstávají vysoké

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Maloobchodní tržby v říjnu bez aut meziměsíčně stagnovaly a prodej aut klesl. V meziročním vyjádření a po odečtení kalendářních vlivů maloobchod mírně zpomalil, ale zůstává vysoko. Trendový pokles spotřebitelské důvěry a cyklické zpomalení české ekonomiky indikuje do budoucna pokračování růstu maloobchodu zpomalujícím tempem.

Spotřebitelé v říjnu oproti září své reálné nákupy v obchodech nezměnili. Meziročně tak tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhlo 3,4 %. Se zahrnutím prodeje aut, které klesly meziměsíčně o 0,4 %, činil meziroční růst maloobchodních tržeb 2,4  %. Oproti září, kdy maloobchodní tržby rostly tempem 7,3 % bez prodejů aut a 8,2 % s jejich zahrnutím, vidíme sice výrazně menší růst, ale letošní říjen měl meziroční nevýhodu v podobě chybějícího pracovního dne.  Po očištění o kalendářní vlivy činí meziroční růst tržeb 4,6 % oproti zářijovému tempu 5,1 %. Analytici čekali mírně vyšší čísla, avšak o významném překvapení nelze hovořit. Maloobchodní prodeje jsou stále silné.

Maloobchodní tržby nejvíce táhne prodej nepotravinářského zboží, který meziročně roste o 4,5 %. Prodej potravin přidává 3,1 %. Tržby za prodej pohonných hmot jsou meziročně nižší o 0,3 %. Prodej aut je meziročně výš o 1,2 %, ale jejich opravy a údržba jsou meziročně níž o 2,4 %.

Nejvyšší růst tradičně zaznamenává prodej přes internet, kde meziroční růst reálných tržeb činí 16,8 %. Nicméně v tomto segmentu dochází k meziročnímu zlevnění o 2,4 %. Rychle rostou i prodeje oděvů a obuvi, počítačů a komunikačních zařízení, kde si obchodníci opět pomáhají nižšími cenami. Naopak například v ubytování dochází ke zdražování meziročně o více než 5 %, přičemž nominální tržby tak rostou tempem 8,4 %, zatímco reálné 3,1 %. Maloobchod s potravinami reálně roste 3,1 % a se zahrnutím inflace 5,6 %.

V situaci, kdy je spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomiky, se maloobchodu přirozeně daří. Lidé jsou v zásadě stále optimističtí, nezaměstnanost je minimální a mzdy rostou. To vše podporuje ochotu utrácet. Na druhou stranu spotřebitelská důvěra se z vysokých úrovní trendově snižuje, růst mezd brzdí a nezaměstnanost už nemá kam klesat. I růst maloobchodních tržeb by měl brzdit. Pro letošek čekáme růst maloobchodních tržeb bez prodeje aut tempem 5,2 % a v příštím roce zpomalení na 2,9 %.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 3.3.2020

Ilustrativní obrázek

Nová data ČSÚ prohlubují dilema centrálních bankéřů

Ilustrativní obrázek

Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomiceČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá čtvrteční seanci růstem o 6,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.