Analýzy makroindikátorů 6.12.2019

12:12 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby zůstávají vysoké

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Maloobchodní tržby v říjnu bez aut meziměsíčně stagnovaly a prodej aut klesl. V meziročním vyjádření a po odečtení kalendářních vlivů maloobchod mírně zpomalil, ale zůstává vysoko. Trendový pokles spotřebitelské důvěry a cyklické zpomalení české ekonomiky indikuje do budoucna pokračování růstu maloobchodu zpomalujícím tempem.

Spotřebitelé v říjnu oproti září své reálné nákupy v obchodech nezměnili. Meziročně tak tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhlo 3,4 %. Se zahrnutím prodeje aut, které klesly meziměsíčně o 0,4 %, činil meziroční růst maloobchodních tržeb 2,4  %. Oproti září, kdy maloobchodní tržby rostly tempem 7,3 % bez prodejů aut a 8,2 % s jejich zahrnutím, vidíme sice výrazně menší růst, ale letošní říjen měl meziroční nevýhodu v podobě chybějícího pracovního dne.  Po očištění o kalendářní vlivy činí meziroční růst tržeb 4,6 % oproti zářijovému tempu 5,1 %. Analytici čekali mírně vyšší čísla, avšak o významném překvapení nelze hovořit. Maloobchodní prodeje jsou stále silné.

Maloobchodní tržby nejvíce táhne prodej nepotravinářského zboží, který meziročně roste o 4,5 %. Prodej potravin přidává 3,1 %. Tržby za prodej pohonných hmot jsou meziročně nižší o 0,3 %. Prodej aut je meziročně výš o 1,2 %, ale jejich opravy a údržba jsou meziročně níž o 2,4 %.

Nejvyšší růst tradičně zaznamenává prodej přes internet, kde meziroční růst reálných tržeb činí 16,8 %. Nicméně v tomto segmentu dochází k meziročnímu zlevnění o 2,4 %. Rychle rostou i prodeje oděvů a obuvi, počítačů a komunikačních zařízení, kde si obchodníci opět pomáhají nižšími cenami. Naopak například v ubytování dochází ke zdražování meziročně o více než 5 %, přičemž nominální tržby tak rostou tempem 8,4 %, zatímco reálné 3,1 %. Maloobchod s potravinami reálně roste 3,1 % a se zahrnutím inflace 5,6 %.

V situaci, kdy je spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomiky, se maloobchodu přirozeně daří. Lidé jsou v zásadě stále optimističtí, nezaměstnanost je minimální a mzdy rostou. To vše podporuje ochotu utrácet. Na druhou stranu spotřebitelská důvěra se z vysokých úrovní trendově snižuje, růst mezd brzdí a nezaměstnanost už nemá kam klesat. I růst maloobchodních tržeb by měl brzdit. Pro letošek čekáme růst maloobchodních tržeb bez prodeje aut tempem 5,2 % a v příštím roce zpomalení na 2,9 %.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi věří ekonomům a očekávají, že do roka, dvou přijde krize

Ilustrativní obrázek

Komentář k Národnímu investičnímu plánu

Ilustrativní obrázek

Vláda uštědřila podnikatelům facku

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 6.9.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 12.7.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 9.7.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí, nejvíce Lufthansa

Ilustrativní obrázek

Většina asijských trhů zavřená, futures na čínský index -5 % kvůli obavám z koronaviru

Ilustrativní obrázek

Německý open na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v prázdninovém módu bez výraznějších pohybů

Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.