Analýzy makroindikátorů 6.11.2019

15:15 | E V | Diskuze

Průmysl po prázdninách povyrostl, pomohly mu kalendářní vlivy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Průmyslová výroba v září rostla nad odhady, ale po očištění o kalendářní výhodu stále meziročně klesá. V dalších měsících bude průmysl pravděpodobně slábnout. Obchodní bilance je podpořena růstem exportu a slabými dovozy. Stavebnictví se stále daří, ale jeho růst bude slábnout.

Statistika průmyslové výroby za září ukazuje meziroční růst 4,9 %. Ale letošní září mělo proti loňskému výhodu v podobě dvou pracovních dnů navíc. Pokud tuto výhodu odečteme, průmyslová výroba meziročně klesla o 0,6 %, což je po srpnovém poklesu o 1,2 % zlepšení. Sezónně očištěná data ukazují meziměsíční růst o 0,8 %. Všeobecně se čekala o něco horší čísla. Zářijové statistiky z průmyslu tak pozitivně překvapily, ale připomeňme, že nebýt kalendářní výhody, tak průmysl oproti minulému roku klesá.

A Tento pokles byl v září tažen především slabší výrobou strojů (-9,8 % y/y), výrobou počítačů a elektroniky (také -9,8 % y/y) a kovových a kovodělných výrobků (-3,3 %). Směrem k růstu naopak produkci táhly automobilky (2,7 % y/y), výroba elektrických zařízení (7,0 %) a ostatní dopravní prostředky (15,8 %).

Po srpnovém poklesu vzrostly také nové zakázky meziročně o  2,7 %, z toho tuzemské o 2,4 % a zahraniční o 2,9 %. Meziroční pokles počtu pracovníků se v září mírně prohloubil na 1,6 % (v srpnu jejich počet klesal o 1,5 %). Průměrná mzda v průmyslu naopak v září zrychlila meziroční růst na 6,5 % (v srpnu 5,4 %).

Brzké zlepšení aktivity ve výrobě není pravděpodobné. Letošní vývoj průmyslu je překvapivě odolný, ale má to své meze. Průmysl je první na ráně, když se zhorší zahraniční poptávka a ta se prozatím nelepší. Pro další měsíce počítáme s poklesem průmyslové výroby. Současné naděje stran obchodních válek a brexitu s dohodou dávají šance na lepší vyhlídky pro český průmysl, ale řada ran už uštědřena ekonomice byla a se zpožděním budeme pozorovat jejich dopady. Zahraniční vývoj stále poskytuje zvýšenou nejistotou. Za celý rok 2019 čekáme růst průmyslu o 0,3 % v příštím roce pak nepatrný pokles o 0,2 %.

Zářijová statistika z průmyslu koresponduje i s vývojem zahraničního obchodu. Ten vykázal v září přebytek na úrovni 25,1 miliardy korun. Překonala tak nejen tržní očekávání, ale i náš optimistický odhad, který počítal s 21 miliardami korun.

Českému zahraničnímu obchodu se daří velmi dobře, a to i navzdory horší ekonomické výkonnosti našeho největšího exportního partnera, Německa, i celkovému zpomalování globální poptávky. Za vývojem kladného salda je ale třeba vidět zpomalení růstu exportu při větším poklesu dovozní aktivity, což je spojeno s nižším dovozem investic. Celkový výsledek vylepšila především bilance s motorovými vozidly, kde byl přebytek v meziročním srovnání o 7,3 miliard korun vyšší. Rostl především vývoz automobilů. Vyšší bylo i saldo ostatních dopravních prostředků, zároveň se zmenšil deficit bilance ropy a zemního plynu.

Ani Česká republika však vůči zpomalování globální poptávky nebude imunní na věky. To již pocítila například nošovická automobilka Hyundai. Ta na nižší poptávku ze zahraničí reagovala snížením výrobního plánu o 2,8 % a zavedením několika nevýrobních dní v měsíci. Nelze vyloučit, že do budoucna postihne stejný osud i další české automobilky.

Za celý letošní rok má však český zahraniční obchod našlápnuto na dosažení dalšího rekordu. Od začátku roku jeho přebytek vyšplhal na 141 miliard korun. Výsledek 163 miliard z let 2016 a 2017 tedy není nedostižným cílem. Zároveň je ale třeba připomenout, že k pozitivnímu výsledku přispívá nejen exportní výkonnost ekonomiky ale i klesající import. Ten je důsledkem slabší investiční aktivity.

Stavební výroba v září vzrostla meziročně o 2,9 %. Oproti srpnu se tak jedná o návrat k růstu. Stavební produkci pomohlo dobré počasí i vyšší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Aktuální statistika také potvrzuje náš pozitivní výhled pro vývoj stavebnictví ve čtvrtém čtvrtletí.

Oživení se projevilo zejména ve výstavbě domů a bytů, která také meziročně vzrostla. Zahájených bytů bylo dokonce o 45,8 % více než před rokem, což je výrazně nad průměrem letošního roku. Obdobně pozitivní byl počet dokončených bytů. Na druhou stranu se nedařilo inženýrskému stavitelství, které spíše stagnovalo. Ve prospěch lepších výsledků následujících měsíců však hovoří téměř dvojnásobný objem vydaných stavebních povolení, než je letošní průměr.

V následujících měsících očekáváme, že se stavebnictví bude dařit. Loňských temp růstu však už nedosáhne. Zpomalení ekonomiky postupně dostihuje i stavební sektor. Investiční aktivita letos výrazně ubrala na tempu, což se promítne i do výsledné stavební produkce.  K tomu se přidávají specifické problémy stavebního sektoru, který je nejvíce postižen nedostatkem volných pracovních sil na trhu práce a nedostupností stavebních materiálů. Výsledkem je pak rekordní růst cen stavebních prací, který začíná snižovat celkovou poptávku. Po loňském růstu stavební výroby o vysokých 9,8 % letos očekáváme už jen 3,9 %. V příštím roce by pak měl celý sektor spíše stagnovat.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česká ekonomika zůstává v dobré kondici.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu německé ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Průmysl pod vlivem Německa

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Průmyslová výroba klesá pod odhady

Ilustrativní obrázek

RWE by za odstavení uhelných elektráren mohla dostat kompenzaci ve výši až 2 miliard eur

Ilustrativní obrázek

Hlavní obchodní cíle společnosti Hyundai pro rok 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

V Česku ubylo o třetinu smrtelných pracovních úrazů.

Ilustrativní obrázek

Clearstream spadající pod Deutsche Boerse investuje do společného podniku s bankou UBS

Ilustrativní obrázek

Uber se chystá prodat službu na dodávku jídla v Indii

Ilustrativní obrázek

ROZHOVOR: Martin Dorotík: Dobrou firmu dělá láska k produktu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v červených barvách

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.