Analýzy makroindikátorů 4.12.2019

12:12 | E V | Diskuze

Růst mezd zpomaluje, ale zůstává solidní

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Růst mezd ve třetím čtvrtletí zpomalil více, než se čekalo. Výsledek je pod prognózou ČNB a tudíž argumentem proti zvyšování úrokových sazeb. V dalších čtvrtletích s ohledem na ochlazení ekonomiky čekáme postupné zpomalování mzdového růstu.

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 6,9 % po předchozích 7,2 % a dosáhla 33 697 Kč.  Po očištění o inflaci to představuje  meziroční zvýšení o 4,0 % oproti 4,3 % v předchozím čtvrtletí. To bylo 20 bp pod naším odhadem i očekáváním trhu. Prognóza ČNB počítala s tempem růstu nominální mzdy 7,2 % a reálné 4,4 %. V mezikvartálním vyjádření mzdy zpomalily na 1,6 % z předchozího tempa 1,7 % (sezónně očištěno). 

Když si zaměstnance seřadíme od největšího platu po nejmenší a ukážeme doprostřed, jeho mzda činí 29 549 (tzv. mediánová mzda). I růst mediánové mzdy zpomalil na meziroční tempo 6,7 % z předchozích 6,9 %.

Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají letos zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku. Menší nárůsty mezd jsou naopak ve vědě, profesních činnostech. I zde se meziroční růst průměrné mzdy nachází nad 5 %.   K nejvýraznějšímu zpomalení došlo ve veřejné správě na  4,9 % y/y a v oblasti nemovitostí na 6,1 %.

Tempo růstu mezd tedy i nadále zůstává solidní, ale zjevně zpomaluje. V očích ČNB by zpomalování mzdového růstu mělo být dalším argumentem proti zvyšování úrokových sazeb.

Pro letošní rok čekáme růst mezd lehce nad 7 %. Ekonomika zpomaluje a prostor na růst mezd se zmenšuje. V příštím roce čekáme zpomalení tempa růstu mezd na 6 %, přičemž růst mezd ve veřejném sektoru bude opět rychlejší než v sektoru soukromém. Zpomalování růstu mezd bude pozvolné, neboť situace na trhu práce je stále velmi utažená.

Mzdový nárůst byl jen lehce pod očekáváním trhu a koruna nereagovala.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

KZPS navrhuje, aby stát doplácel mzdy u firem tratící na krizi s koronavirem

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji průměrné mzdy

Ilustrativní obrázek

Tesco navýší základní tarifní mzdy až o 7 %

Ilustrativní obrázek

Ve firmách, v nichž působí OS KOVO, mají lidé nadprůměrné příjmyČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX míří do záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v plusu, v záporu pouze Jižní Korea po nárůstu infikovaných koronavirem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.