Analýzy makroindikátorů 3.9.2019

16:36 | E V | Diskuze

Tempo růstu mezd zpomaluje velmi zvolna

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Tuzemské mzdy zpomalují, ale pomaleji než čekali analytici i ČNB. Překvapení je malé a nebyl důvod k reakci koruny ani úrokových sazeb. Hlavním tahounem zůstává stát, který v tomto roce přidal všem státním zaměstnancům. Zpomalování tempa růstu mezd bude pravděpodobně pokračovat, s tím jak brzdí ekonomika. S ohledem na utažený trh práce bude ale zpomalování tempa růstu mezd pozvolné.

Podle Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské mzdy ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,2 % v nominálním vyjádření a o 4,3 % v reálném vyjádření. Jedná se tak o velmi mírné zpomalení z temp 7,5 % nominálně a 4,7 % reálně za první čtvrtletí, které byly revidovány o desetinku vzhůru. Mzdy ve druhém čtvrtletí tak byly cca 0,2 % nad tempem, co čekala ČNB i finanční trh. Pohled na sezóně očištěná data ukazuje jen mírné zpomalení mezičtvrtletního tempa růstu mezd na 1,7 % z předchozích 1,9 %.

Průměrná měsíční mzda dosáhla ve druhém čtvrtletí 34 105 Kč. Když si zaměstnance seřadíme od největšího platu po nejmenší a ukážeme doprostřed, jeho mzda činí 29 127 Kč (tzv. mediánová mzda). Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku a také v administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice. Hlavním tahounem růstu mezd zůstává stát, který v letošním roce plošně zvyšoval platy státních zaměstnanců.

Růst mezd dosáhl svého vrcholu na přelomu let 2017 – 2018 a od té doby zpomaluje jak ekonomika, tak růst mezd. Počítáme s tím, že česká ekonomika bude postupně zpomalovat a ruku v ruce s tím bude zpomalovat i tempo růstu mezd. Zpomalování růstu mezd bude pozvolné, neboť situace na trhu práce je stále velmi utažená. Pro letošek počítáme s růstem mezd průměrným tempem 6,5 % po loňském nárůstu o 7,6 %. V příštím roce čekáme mzdový růst v průměru o 5,3 %, přičemž k růst bude stále výrazně táhnout veřejný sektor.

Mzdový nárůst byl jen lehce nad očekáváním trhu a koruna tudíž nereagovala. Stejně tak byl výsledek jen velmi málo nad očekáváním ČNB a nemění tedy očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb. Od sazeb ČNB i nadále čekáme v ročním horizontu jejich stabilitu.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.