Analýzy makroindikátorů 3.9.2019

16:36 | E V | Diskuze

Tempo růstu mezd zpomaluje velmi zvolna

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Tuzemské mzdy zpomalují, ale pomaleji než čekali analytici i ČNB. Překvapení je malé a nebyl důvod k reakci koruny ani úrokových sazeb. Hlavním tahounem zůstává stát, který v tomto roce přidal všem státním zaměstnancům. Zpomalování tempa růstu mezd bude pravděpodobně pokračovat, s tím jak brzdí ekonomika. S ohledem na utažený trh práce bude ale zpomalování tempa růstu mezd pozvolné.

Podle Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské mzdy ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,2 % v nominálním vyjádření a o 4,3 % v reálném vyjádření. Jedná se tak o velmi mírné zpomalení z temp 7,5 % nominálně a 4,7 % reálně za první čtvrtletí, které byly revidovány o desetinku vzhůru. Mzdy ve druhém čtvrtletí tak byly cca 0,2 % nad tempem, co čekala ČNB i finanční trh. Pohled na sezóně očištěná data ukazuje jen mírné zpomalení mezičtvrtletního tempa růstu mezd na 1,7 % z předchozích 1,9 %.

Průměrná měsíční mzda dosáhla ve druhém čtvrtletí 34 105 Kč. Když si zaměstnance seřadíme od největšího platu po nejmenší a ukážeme doprostřed, jeho mzda činí 29 127 Kč (tzv. mediánová mzda). Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku a také v administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice. Hlavním tahounem růstu mezd zůstává stát, který v letošním roce plošně zvyšoval platy státních zaměstnanců.

Růst mezd dosáhl svého vrcholu na přelomu let 2017 – 2018 a od té doby zpomaluje jak ekonomika, tak růst mezd. Počítáme s tím, že česká ekonomika bude postupně zpomalovat a ruku v ruce s tím bude zpomalovat i tempo růstu mezd. Zpomalování růstu mezd bude pozvolné, neboť situace na trhu práce je stále velmi utažená. Pro letošek počítáme s růstem mezd průměrným tempem 6,5 % po loňském nárůstu o 7,6 %. V příštím roce čekáme mzdový růst v průměru o 5,3 %, přičemž k růst bude stále výrazně táhnout veřejný sektor.

Mzdový nárůst byl jen lehce nad očekáváním trhu a koruna tudíž nereagovala. Stejně tak byl výsledek jen velmi málo nad očekáváním ČNB a nemění tedy očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb. Od sazeb ČNB i nadále čekáme v ročním horizontu jejich stabilitu.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.