Analýzy makroindikátorů 3.3.2020

14:14 | E V | Diskuze

Zpomalení ekonomiky potvrzeno, ale struktura je příznivá.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Česká ekonomika podle zpřesněných údajů ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 0,3 %, tedy desetinku nad původním odhadem. Meziroční údaj byl rovněž mírně navýšen na 1,8 % z předběžného odhadu 1,7 %. V souhrnu je tak výsledek velmi blízko našemu očekávaní i  prognóze ČNB, nicméně pohled na detaily ukazuje příznivější vývoj domácí poptávky, než se čekalo.

Ačkoliv oproti předběžnému odhadu bylo HDP revidováno jen o desetinku, struktura působí z hlediska domácí poptávky přece jen optimističtěji. Po stagnaci ve třetím čtvrtletí se spotřeba domácností zvedla o celé jedno procento, zde jsme čekali zhruba poloviční růst. Pozitivně vyznívá nárůst investic do fixního kapitálu o 3,6 % mezičtvrtletně. Dle očekávání byl výkon ekonomiky tažen dolů slabým exportem, když zahraniční bilance zboží a služeb s hodnotou 71 mld. CZK byla meziročně nižší o 22,6 mld CZK. Růst ekonomiky byl také významně tlumen mezikvartálním poklesem vládních výdajů o 1,1 %.

Nepřekvapí, že na nabídkové straně byl hlavní brzdou růstu zpracovatelský průmysl s poklesem o 1,0 % mezikvartálně a o 0,3 % meziročně. Nedařilo se především výrobě strojů a dopravních prostředků. Růst ekonomiky podpořily zejména administrativní profese, IT a komunikační činnosti a také oblast nemovitostí.

Hrubá přidaná hodnota vzrostla mezičtvrtletně o 0,4 % a její meziroční tempo je shodné s HDP tedy 1,8 %. Zaměstnanost se ve čtvrtém čtvrtletí snížila mezikvartálně o 0,3 % a meziročně zůstala beze změny. Meziroční tempo růstu objemu mezd zpomalilo na 6,2 % z předchozího tempa 6,9 %.

Růst HDP za celý 2019 rok byl potvrzen na 2,4 %. Dnes zveřejněná struktura povzbuzuje naší prognózu pro letošní rok, kdy ekonomika přibrzdila spíše mírně a v průměru letos dosáhne růstu kolem 2,0 %. Růst ekonomiky bude brzdit především nepříznivé vnější prostředí a potažmo zahraniční obchod, který bude mít i nadále negativní dopad na výkon průmyslu. Epidemie koronaviru je samozřejmě významnou nejistotou této prognózy.

Z hlediska prognózy ČNB je vyšší nárůst spotřeby domácností proinflačním prvkem, nicméně od ČNB nyní čekáme vyčkávání a úrokové sazby beze změny.

Česká koruna po zveřejnění mírně posílila pod hladinu 25,50 CZK/EUR.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším rodinným autem je Škoda Octavia, děti jsou ve voze v bezpečí a pohodlí

Ilustrativní obrázek

Bývalý tajemník říká, že na britském ministerstvu financí rezonuje změna režimu centrální banky

Ilustrativní obrázek

BezPráce.cz nově agreguje nejaktuálnější pracovní nabídky z celého internetu.

Ilustrativní obrázek

American Airlines hodlá propustit 30 % zaměstnanců v administrativě

Ilustrativní obrázek

Koronavirus nás učí žít on-line. Z domova nejen nakupujeme

Ilustrativní obrázek

Dvojí občanství jako pojistka i příležitostČti více
Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance posílily

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.