Analýzy makroindikátorů 20.5.2019

12:12 | B Z | Diskuze

Ceny rostly napříč ekonomikou, zemědělství tvořilo výjimku

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Dnešní data ukazují, že ceny se zvyšují napříč ekonomikou. Výjimku v dubnu tvořily ceny v zemědělství. Ty ale pouze korigovaly svůj předchozí růst. Ceny v primárních okruzích budou i nadále tlačit do inflace spotřebitelů skrze rostoucí náklady. I proto předpokládáme, že se spotřebitelská inflace udrží nad dvěma procenty po celý letošní rok a přiměje ČNB ještě jednou zvýšit sazby.  

Ceny průmyslových výrobců v dubnu pokračovaly v růstu. V meziměsíčním vyjádření přidaly 0,7 %, což v meziročním srovnání představuje zvýšení o 4,3 %. Ceny v průmyslu tlačily i nadále nahoru rostoucí ceny ropy. Oproti konci loňského roku byla ve druhé polovině dubna cena ropy již skoro o 50 % vyšší. Kromě cen, které jsou navázány na ropu, statistici v dubnu zaznamenali i nárůst cen v potravinářském průmyslu. Mírné překvapení přinesly ceny v zemědělském sektoru. Ty v dubnu korigovaly svůj silný růst z předchozích měsíců, když se snížily o 1,2 % m/m. Meziročně si však stále drží velmi silný růst ve výši 9,4 %. Meziměsíční snížení cen šlo na vrub zejména rostlinné produkci, zatímco ceny živočišné výroby šly postupně nahoru.   

Zdražování pokračovalo i v sektoru stavebnictví. To není překvapivé vzhledem k vysokému převisu poptávky po stavebních pracích nad jejích nabídkou. Ceny ve stavebnictví tak v dubnu vzrostly o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření jejich dynamika dosáhla 5,4 %.  Vyšší ceny zaznamenali statistici i v oblasti služeb. Zde ceny stouply o 0,5 % m/m. Ve velkém se na tom znovu podílely ceny za reklamu, nicméně i bez jejich přispění by v tomto sektoru došlo ke zdražení o 0,2 %. Meziročně byly ceny ve službách vyšší o 2,7 %.

I přes květnové deště zůstává v Česku sucho, což se bude i nadále projevovat na cenách v zemědělství. Neočekáváme tedy jejich výraznou korekci. I ceny ropy se kvůli napětí na Středním východě znovu začaly zvyšovat. Ceny v průmyslu tak v blízké době nečeká pokles. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB ještě ve druhé polovině roku zvýší sazby.

Zdroj:Viktor Zeisel, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019

Ilustrativní obrázek

Zemědělství - 4. čtvrtletí a rok 2019

Ilustrativní obrázek

Osevní plochy ozimých plodin pro sklizeň v roce 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.