Analýzy makroindikátorů 18.11.2019

12:12 | E V | Diskuze

Ceny v průmyslu jsou v útlumu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu v říjnu klesly pod odhady. Vývoj v průmyslu odráží desinflační vnější prostředí. Ceny v potravinářství po předchozím poklesu opět vzrostly. Zdražuje se více v sektorech svázaných s domácí poptávkou. Pro další měsíce čekáme stagnující ceny v průmyslu. Ceny výrobců jsou argumentem proti zvyšování sazeb ČNB.

Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s tím, že ceny průmyslových zamířily o něco níž. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí. Připomeňme, že v eurozóně i v sousedním Německu jsou ceny v průmyslu ve srovnání s minulým rokem klesají.

Kromě poklesu cen v rafinérství se snižovaly i ceny v těžbě a dobývání, dále ceny kovů, kovodělných výrobků a také dopravních prostředků a příslušenství pro motorová vozidla. Zvyšují se naopak ceny pro výrobce, které jsou přece jen více navázány na domácí poptávku. V říjnu tak vzrostly ceny v potravinářství.

Dál pokračoval růst cen stavebních prací, kde meziroční tempo růstu dosahuje 4,8 %. Ceny tržních služeb se nezměnily, ale vlivem vyšší srovnávací základny z minulého roku jejich  meziroční tempo zpomalilo na 2,3 % z předchozího tempa 2,8 %.

Pokračoval ovšem pokles cen zemědělských výrobců. Ty se v říjnu meziměsíčně snížily o 1,4 % a jejich meziroční tempo zpomalilo na pouhých 0,4 %. Takový vývoj snižuje rovněž výhled na budoucí ceny potravin pro spotřebitele.

Do dalších měsíců čekáme přibližně stagnující ceny průmyslových výrobců. Za rok 2019 dosáhne průměrné zdražení v průmyslu přibližně 2,6 %, ale v příštím roce bude zřejmě pouze poblíž 1 %.

Ceny výrobců obvykle neposkytují trhu s českou korunou výrazně impulsy a ani dnes zveřejněné údaje nejsou výjimkou. Nicméně vývoj cen výrobců je jedním z argumentů jdoucí proti názoru, že by ČNB měla zvýšit úrokové sazby. My i nadále počítáme s tím, že centrální banka ponechá letos i příští rok sazby beze změny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek.

Ilustrativní obrázek

MONETA snížila produkci emisí CO2 o více než polovinu.

Ilustrativní obrázek

Které obory covid-19 poznamenal nejvíce?

Ilustrativní obrázek

Prodeje automobilů v Číně v červenci meziročně vzrostly o 7,9 %, akcie evropských automobilek rostou

Ilustrativní obrázek

Nejlevnější kyber útok je ten, který se nestane

Ilustrativní obrázek

V online prodejích sportovních potřeb vedou hoverboardy a paddleboardy, daří se i elektrickým kolům a koloběžkámČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po otevření v plusu obchoduje na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.