Analýzy makroindikátorů 18.11.2019

12:12 | E V | Diskuze

Ceny v průmyslu jsou v útlumu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu v říjnu klesly pod odhady. Vývoj v průmyslu odráží desinflační vnější prostředí. Ceny v potravinářství po předchozím poklesu opět vzrostly. Zdražuje se více v sektorech svázaných s domácí poptávkou. Pro další měsíce čekáme stagnující ceny v průmyslu. Ceny výrobců jsou argumentem proti zvyšování sazeb ČNB.

Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s tím, že ceny průmyslových zamířily o něco níž. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí. Připomeňme, že v eurozóně i v sousedním Německu jsou ceny v průmyslu ve srovnání s minulým rokem klesají.

Kromě poklesu cen v rafinérství se snižovaly i ceny v těžbě a dobývání, dále ceny kovů, kovodělných výrobků a také dopravních prostředků a příslušenství pro motorová vozidla. Zvyšují se naopak ceny pro výrobce, které jsou přece jen více navázány na domácí poptávku. V říjnu tak vzrostly ceny v potravinářství.

Dál pokračoval růst cen stavebních prací, kde meziroční tempo růstu dosahuje 4,8 %. Ceny tržních služeb se nezměnily, ale vlivem vyšší srovnávací základny z minulého roku jejich  meziroční tempo zpomalilo na 2,3 % z předchozího tempa 2,8 %.

Pokračoval ovšem pokles cen zemědělských výrobců. Ty se v říjnu meziměsíčně snížily o 1,4 % a jejich meziroční tempo zpomalilo na pouhých 0,4 %. Takový vývoj snižuje rovněž výhled na budoucí ceny potravin pro spotřebitele.

Do dalších měsíců čekáme přibližně stagnující ceny průmyslových výrobců. Za rok 2019 dosáhne průměrné zdražení v průmyslu přibližně 2,6 %, ale v příštím roce bude zřejmě pouze poblíž 1 %.

Ceny výrobců obvykle neposkytují trhu s českou korunou výrazně impulsy a ani dnes zveřejněné údaje nejsou výjimkou. Nicméně vývoj cen výrobců je jedním z argumentů jdoucí proti názoru, že by ČNB měla zvýšit úrokové sazby. My i nadále počítáme s tím, že centrální banka ponechá letos i příští rok sazby beze změny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Podíl soukromých kolejí (PBSA) v Praze narůstá, zatímco kapacita veřejných kolejí klesá

Ilustrativní obrázek

Češi a riziko: Řízení bez pásu bezpečnější než nechráněný sex. Hazard stejně riskantní jako investice

Ilustrativní obrázek

Konzultantská společnost H&R Block oznámila výsledky v souladu s očekáváním

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o nestabilitě důchodových systémů

Ilustrativní obrázek

Dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor. Rozšířená realita pomáhá řešit nedostatek pracovníkůČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ztrácejí; obchodní dohoda možná počká více jak rok

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše klesají; propadu vede Austrálie, Čína rostoucí výjimkou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.