Analýzy makroindikátorů 18.11.2019

12:12 | E V | Diskuze

Ceny v průmyslu jsou v útlumu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu v říjnu klesly pod odhady. Vývoj v průmyslu odráží desinflační vnější prostředí. Ceny v potravinářství po předchozím poklesu opět vzrostly. Zdražuje se více v sektorech svázaných s domácí poptávkou. Pro další měsíce čekáme stagnující ceny v průmyslu. Ceny výrobců jsou argumentem proti zvyšování sazeb ČNB.

Ceny v průmyslu klesly v říjnu meziměsíčně o 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu zpomalilo na 0,9 % z předchozích 1,9 %. Trh počítal s mírným meziměsíčním růstem cen o 0,1 % a zpomalením meziročního růstu na 1,3 %. My jsme počítali s tím, že ceny průmyslových zamířily o něco níž. I tak byl pokles cen výraznější a odráží se v něm nejen pokles cen ropy, ale celkově desinflační vnější prostředí. Připomeňme, že v eurozóně i v sousedním Německu jsou ceny v průmyslu ve srovnání s minulým rokem klesají.

Kromě poklesu cen v rafinérství se snižovaly i ceny v těžbě a dobývání, dále ceny kovů, kovodělných výrobků a také dopravních prostředků a příslušenství pro motorová vozidla. Zvyšují se naopak ceny pro výrobce, které jsou přece jen více navázány na domácí poptávku. V říjnu tak vzrostly ceny v potravinářství.

Dál pokračoval růst cen stavebních prací, kde meziroční tempo růstu dosahuje 4,8 %. Ceny tržních služeb se nezměnily, ale vlivem vyšší srovnávací základny z minulého roku jejich  meziroční tempo zpomalilo na 2,3 % z předchozího tempa 2,8 %.

Pokračoval ovšem pokles cen zemědělských výrobců. Ty se v říjnu meziměsíčně snížily o 1,4 % a jejich meziroční tempo zpomalilo na pouhých 0,4 %. Takový vývoj snižuje rovněž výhled na budoucí ceny potravin pro spotřebitele.

Do dalších měsíců čekáme přibližně stagnující ceny průmyslových výrobců. Za rok 2019 dosáhne průměrné zdražení v průmyslu přibližně 2,6 %, ale v příštím roce bude zřejmě pouze poblíž 1 %.

Ceny výrobců obvykle neposkytují trhu s českou korunou výrazně impulsy a ani dnes zveřejněné údaje nejsou výjimkou. Nicméně vývoj cen výrobců je jedním z argumentů jdoucí proti názoru, že by ČNB měla zvýšit úrokové sazby. My i nadále počítáme s tím, že centrální banka ponechá letos i příští rok sazby beze změny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Fastenal ve 4Q zaostala za odhady

Ilustrativní obrázek

Trendy roku 2020 podle Cisco

Ilustrativní obrázek

Česko patří k evropské špičce ve vývozu lyžařského vybavení, zimní sporty baví polovinu obyvatel

Ilustrativní obrázek

Visa převezme Plaid

Ilustrativní obrázek

ORFIN Industry hledá investory prostřednictvím platformy finGOOD

Ilustrativní obrázek

Gebrüder Weiss rozšíří sklady v areálech Jeneč a SyroviceČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.