Analýzy makroindikátorů 17.7.2019

13:13 | B Z | Diskuze

Ceny v zemědělství raketově rostou, jinde inflační dynamika spíše zvolňuje

Ilustrativní obrázek
Foto: Dave Dugdale

Zatímco ceny v zemědělství pokračují ve dvouciferném růstu, zdražování v dalších okruzích se nekoná. V průmyslu inflaci zkrotila levnější ropa a i zvyšování cen ve stavebnictví se v červnu zastavilo. Výrazný ústup inflačních tlaků však nepozorujeme. Zatím nic nenapovídá snižování sazeb v domácí ekonomice.

Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně klesly o 0,7 %, jejich meziroční růst tak výrazně zvolnil o více než procentní bod na 2,5 %. Za zpomalením stojí zejména ceny ropy. Ty se v červnu v průměru v korunovém vyjádření meziročně snížily o 14,9 % a meziměsíčně o 11,8 %. Pokles cen se ale nelimitoval pouze na ropu a ropné produkty. Statistici zaznamenali snížení cen motorových vozidel. Na druhé straně ale pokles brzdil potravinářský průmysl, ve kterém ceny pokračovaly v růstu. Tomu se ale nemůžeme divit, pokud se podíváme do cen zemědělských výrobců.

Ceny v zemědělství se meziměsíčně zvýšily o 2,5 %, když zdražování táhlo zejména maso. V meziročním vyjádření jsou zemědělské ceny již o 12,9 % výše. Cenový růst jde napříč kategoriemi, když levnější zůstává snad jen ovoce. Vývoj zemědělských cen se v poslední době promítá i do dynamiky cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zdá se, že i v nadcházejících měsících by se ceny potravin měly udržet vysoko.

Cenový růst polevil ve stavebnictví. Meziměsíčně šly ceny v této oblasti o 0,2 % dolů, nicméně meziroční růst stále činil 4,8 %. V tomto sektoru i nadále poptávka výrazně převyšuje nabídku a ceny se tlačí dlouhodobě výše. Stavebnictví v minulých letech prošlo značnou redukcí výrobních kapacit, které v tuto chvíli na trhu chybí. Zdražování zvolnilo i v sektoru služeb. Snížily se o 0,3 % a znovu velkou roli hrály volatilní ceny za reklamu. Bez jejich přispění by ceny ve službách zůstaly beze změny. V meziročním srovnání pak ceny služeb přidaly 2,5 %.

Ceny v průmyslu by si v následujících měsících měly udržet meziroční dynamiku kolem 2,5 %. Na svou rostoucí trajektorii se vrátí ceny ve stavebnictví, které nadále bude trpět nedostatkem kapacity. Ani ceny ve službách by letos neměly zpomalovat, o což by se měla postarat rostoucí domácí poptávka i velmi solidní mzdová dynamika. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou. Podobně jako inflace cen výrobců i meziroční růst spotřebitelských cen se bude podle našeho odhadu pohybovat jen těsně pod třemi procenty. To bude držet sazby ČNB stabilní, přestože v USA i eurozóně se chystá snižování úroků. Pokud by se situace v zahraničí uklidnila, nedá se ani vyloučit růst domácích sazeb.

 

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.10.2019

Ilustrativní obrázek

Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezájmu Čechů o elektromobily

Ilustrativní obrázek

Dluhopisy může ohlídat Agent i Zástupce

Ilustrativní obrázek

Dvě firmy z Ostravy prolomily systém EET. Posílaly krácené tržbyČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.