Analýzy makroindikátorů 17.6.2019

14:28 | E V | Diskuze

Růst průmyslových cen v květnu zpomalil

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průmyslové ceny pokračují ve svižném tempu růstu. Meziměsíčně však vidíme zpomalení dynamiky v závislosti na vývoji ceny ropy na globálních trzích. Inflační tlaky pokračují i z ostatních sektorů. Zejména ceny stavebních prací dosahují nejvyššího meziročního růstu od roku 1999. Růst zemědělských cen meziměsíčně výrazně zpomalil, meziročně se však nadále projevuje špatná loňská úroda.

Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly meziročně o 3,8 %, což je o pět desetin méně ve srovnání s předchozím měsícem. Mírně zpomalila i meziměsíční dynamika. Projevuje se tak květnové zastavení růstu cen ropy na globálních trzích. Ta na konci dubna dosáhla svého vrcholu a v květnu lehce poklesla. Kromě cen spojených s ropou vzrostly také ceny v chemickém průmyslu a energií. Naopak oproti předchozímu měsíci poklesly ceny v kovodělném průmyslu.

Zdražování pokračovalo i v ostatních sektorech. Nejvýrazněji pak opět ve stavebnictví, kde ceny vzrostly meziměsíčně o půl procenta a meziročně o 5,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Hlavním důvodem je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Stavebnictví v minulých letech prošlo značnou redukcí výrobních kapacit a ve spojení s aktuálně vysátým trhem práce se mu nedaří držet krok s rostoucí poptávkou po stavebních pracích.

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v květnu meziročně o více než 10 %. Meziměsíčně se však jednalo pouze o desetinu procenta. Růst cen potravin se tak po loňské zoufalé úrodě zastavil a rozhodující pro další vývoj bude letošní léto a objem srážek ve srovnání s minulým rokem. Nejvíce podražily ceny jatečních prasat (meziměsíčně o 8,6 %), za čímž stojí slabá úroda obilovin a následné snižování chovů dobytka v loňském roce. Naopak klesají ceny ovoce, kterému naopak teplé počasí prospělo.

Ceny v průmyslu v blízké době nečeká výrazný pokles, ale spíše stabilizace na současných meziročních tempech. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, tak jak si centrální banka představuje, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB zváží ještě jedno zvýšení úrokových sazeb.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

V průmyslu pracuje 1,3 milionu osob

Ilustrativní obrázek

Češi a nákupy vozidel na úvěr. Vedou Škodovky. Vysoce stoupá podíl SUV. Nejoblíbenější barvou je bílá

Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračovalČti více
Ilustrativní obrázek

Avast roste v reakci na oznámení převzetí konkurenta Sophos investičním fondem Thoma Bravo

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Prodej vozů BMW v září meziročně vzrostl

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.