Analýzy makroindikátorů 17.6.2019

14:28 | E V | Diskuze

Růst průmyslových cen v květnu zpomalil

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Průmyslové ceny pokračují ve svižném tempu růstu. Meziměsíčně však vidíme zpomalení dynamiky v závislosti na vývoji ceny ropy na globálních trzích. Inflační tlaky pokračují i z ostatních sektorů. Zejména ceny stavebních prací dosahují nejvyššího meziročního růstu od roku 1999. Růst zemědělských cen meziměsíčně výrazně zpomalil, meziročně se však nadále projevuje špatná loňská úroda.

Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly meziročně o 3,8 %, což je o pět desetin méně ve srovnání s předchozím měsícem. Mírně zpomalila i meziměsíční dynamika. Projevuje se tak květnové zastavení růstu cen ropy na globálních trzích. Ta na konci dubna dosáhla svého vrcholu a v květnu lehce poklesla. Kromě cen spojených s ropou vzrostly také ceny v chemickém průmyslu a energií. Naopak oproti předchozímu měsíci poklesly ceny v kovodělném průmyslu.

Zdražování pokračovalo i v ostatních sektorech. Nejvýrazněji pak opět ve stavebnictví, kde ceny vzrostly meziměsíčně o půl procenta a meziročně o 5,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Hlavním důvodem je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Stavebnictví v minulých letech prošlo značnou redukcí výrobních kapacit a ve spojení s aktuálně vysátým trhem práce se mu nedaří držet krok s rostoucí poptávkou po stavebních pracích.

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v květnu meziročně o více než 10 %. Meziměsíčně se však jednalo pouze o desetinu procenta. Růst cen potravin se tak po loňské zoufalé úrodě zastavil a rozhodující pro další vývoj bude letošní léto a objem srážek ve srovnání s minulým rokem. Nejvíce podražily ceny jatečních prasat (meziměsíčně o 8,6 %), za čímž stojí slabá úroda obilovin a následné snižování chovů dobytka v loňském roce. Naopak klesají ceny ovoce, kterému naopak teplé počasí prospělo.

Ceny v průmyslu v blízké době nečeká výrazný pokles, ale spíše stabilizace na současných meziročních tempech. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, tak jak si centrální banka představuje, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB zváží ještě jedno zvýšení úrokových sazeb.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi a nákupy vozidel na úvěr. Vedou Škodovky. Vysoce stoupá podíl SUV. Nejoblíbenější barvou je bílá

Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Slabá produkce aut potápí celý průmyslový sektorČti více
Ilustrativní obrázek

Zánovní vozy v ČR zažívají další boom.

Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley zveřejnila pozitivní výsledky za druhé čtvrtletí

Ilustrativní obrázek

Arex ze skupiny RSBC loni dosáhl rekordního zisku díky silné poptávce po plastové munici

Ilustrativní obrázek

Franchising je bezpečnější forma podnikání. A jaké další výhody přináší?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy silně oslabovaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.