Analýzy makroindikátorů 16.9.2019

11:11 | E V | Diskuze

Ceny v průmyslu stále rostou, zemědělci zlevňují

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu nepřestávají růst, ale v dalších měsících by mělo zvolnit, pokud mu v tom nezabrání současný nárůst cen ropy. Ceny v zemědělství v srpnu výrazně klesly. Napjaté kapacity drží ceny ve stavebnictví nahoře. Zdražování pokračuje ve službách.

Ceny průmyslových výrobců v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 % a jejich meziroční růst setrval na předchozím tempu 2,1 %. Společně s trhem jsme počítali s meziměsíční stagnací cen v průmyslu a se zvolněním meziročního tempa. Nicméně nejedná se o významné překvapení a koruna nemá důvod reagovat.

Dle očekávání klesly ceny v segmentu rafinérském, což je dáno poklesem cen ropy. Mírně se snížily i ceny v potravinářství. Rostly naopak ceny v segmentu výroby aut a v chemickém a elektrotechnickém průmyslu.

Zajímavější je tentokrát vývoj cen v zemědělství, kde  došlo v průměru k meziměsíčnímu zlevnění o 6,0 % a meziroční tempo růstu cen se snížilo na 4,1 % oproti červencovému tempu 12,1 %. Snižovaly se především ceny brambor a zeleniny, ale také olejnin, obilovin a drůbeže. Pokles cen v zemědělství indikuje šanci zvolnění tempa růstu cen v potravinářství v dalších měsících. V letošním roce byly právě ceny v potravinářství druhým největším tahounem zdražování průmyslových výrobců. Hlavním tahounem cen vzhůru je letos sektor energií.

Ve stavebnictví ceny pokračují v růstu, což je dáno nedostatkem volných kapacit. Meziměsíčně ceny staveních prací přidaly 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu nepatrně kleslo na 3,8 %.

Ceny ve službách v srpnu vzrostly o 0,4 % především z důvodu zdražování v reklamě o 6,0 %. Meziročně tak ceny tržních služeb zrychlily tempo růstu na 2,7 % oproti 2,5 % v červenci.

V případě průmyslových cen očekáváme v dalších měsících postupné zvolňování jejich tempa růstu. Nicméně naše prognóza počítá s poklesem cen ropy. Poslední vývoj na trzích s ropou je tak pro tuto prognózu určitým rizikem. Celkový vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává ČNB prostor pro úvahy o snižování úrokových sazeb.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komerční reality v době koronaviru - až 30% úspory nájemců

Ilustrativní obrázek

Předložený kurzarbeit je příliš komplikovaný a pro podnikatele zcela nedostačující

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled 30.3.2020

Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Dopady COVID-19 limitují efektivitu snižování sazeb ČNB

Ilustrativní obrázek

Banky: Ministerstvo financí ČR navrhne půlroční moratorium na splácení úvěrůČti více
Ilustrativní obrázek

Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza zahajuje pondělní obchodování poklesy

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabovaly, Austrálie posílila o 7 %

Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.