Analýzy makroindikátorů 16.9.2019

11:11 | E V | Diskuze

Ceny v průmyslu stále rostou, zemědělci zlevňují

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu nepřestávají růst, ale v dalších měsících by mělo zvolnit, pokud mu v tom nezabrání současný nárůst cen ropy. Ceny v zemědělství v srpnu výrazně klesly. Napjaté kapacity drží ceny ve stavebnictví nahoře. Zdražování pokračuje ve službách.

Ceny průmyslových výrobců v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 % a jejich meziroční růst setrval na předchozím tempu 2,1 %. Společně s trhem jsme počítali s meziměsíční stagnací cen v průmyslu a se zvolněním meziročního tempa. Nicméně nejedná se o významné překvapení a koruna nemá důvod reagovat.

Dle očekávání klesly ceny v segmentu rafinérském, což je dáno poklesem cen ropy. Mírně se snížily i ceny v potravinářství. Rostly naopak ceny v segmentu výroby aut a v chemickém a elektrotechnickém průmyslu.

Zajímavější je tentokrát vývoj cen v zemědělství, kde  došlo v průměru k meziměsíčnímu zlevnění o 6,0 % a meziroční tempo růstu cen se snížilo na 4,1 % oproti červencovému tempu 12,1 %. Snižovaly se především ceny brambor a zeleniny, ale také olejnin, obilovin a drůbeže. Pokles cen v zemědělství indikuje šanci zvolnění tempa růstu cen v potravinářství v dalších měsících. V letošním roce byly právě ceny v potravinářství druhým největším tahounem zdražování průmyslových výrobců. Hlavním tahounem cen vzhůru je letos sektor energií.

Ve stavebnictví ceny pokračují v růstu, což je dáno nedostatkem volných kapacit. Meziměsíčně ceny staveních prací přidaly 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu nepatrně kleslo na 3,8 %.

Ceny ve službách v srpnu vzrostly o 0,4 % především z důvodu zdražování v reklamě o 6,0 %. Meziročně tak ceny tržních služeb zrychlily tempo růstu na 2,7 % oproti 2,5 % v červenci.

V případě průmyslových cen očekáváme v dalších měsících postupné zvolňování jejich tempa růstu. Nicméně naše prognóza počítá s poklesem cen ropy. Poslední vývoj na trzích s ropou je tak pro tuto prognózu určitým rizikem. Celkový vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává ČNB prostor pro úvahy o snižování úrokových sazeb.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nová aplikace Atlas cen odhaluje skutečné prodejní ceny nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Banku HSBC čeká restrukturalizační období

Ilustrativní obrázek

Síť AAA AUTO nabírá desítky lidí, mají letos firmě pomoct prodat 90 000 aut

Ilustrativní obrázek

Avast a koláčky třetích stran

Ilustrativní obrázek

Apple varuje, že kvůli efektům koronaviru nenaplní kvartální výhled tržeb

Ilustrativní obrázek

Cisco představuje komplexní bezpečnostní architekturu pro průmyslový internet věcíČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street načíná týden poklesem

Ilustrativní obrázek

Technologické akcie zasáhla zpráva Applu

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 4Q kupoval a prodával Warren Buffett?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou Číny v záporu

Ilustrativní obrázek

Produkce plastů láme rekordy.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.