Analýzy makroindikátorů 16.9.2019

11:11 | E V | Diskuze

Ceny v průmyslu stále rostou, zemědělci zlevňují

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu nepřestávají růst, ale v dalších měsících by mělo zvolnit, pokud mu v tom nezabrání současný nárůst cen ropy. Ceny v zemědělství v srpnu výrazně klesly. Napjaté kapacity drží ceny ve stavebnictví nahoře. Zdražování pokračuje ve službách.

Ceny průmyslových výrobců v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 % a jejich meziroční růst setrval na předchozím tempu 2,1 %. Společně s trhem jsme počítali s meziměsíční stagnací cen v průmyslu a se zvolněním meziročního tempa. Nicméně nejedná se o významné překvapení a koruna nemá důvod reagovat.

Dle očekávání klesly ceny v segmentu rafinérském, což je dáno poklesem cen ropy. Mírně se snížily i ceny v potravinářství. Rostly naopak ceny v segmentu výroby aut a v chemickém a elektrotechnickém průmyslu.

Zajímavější je tentokrát vývoj cen v zemědělství, kde  došlo v průměru k meziměsíčnímu zlevnění o 6,0 % a meziroční tempo růstu cen se snížilo na 4,1 % oproti červencovému tempu 12,1 %. Snižovaly se především ceny brambor a zeleniny, ale také olejnin, obilovin a drůbeže. Pokles cen v zemědělství indikuje šanci zvolnění tempa růstu cen v potravinářství v dalších měsících. V letošním roce byly právě ceny v potravinářství druhým největším tahounem zdražování průmyslových výrobců. Hlavním tahounem cen vzhůru je letos sektor energií.

Ve stavebnictví ceny pokračují v růstu, což je dáno nedostatkem volných kapacit. Meziměsíčně ceny staveních prací přidaly 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu nepatrně kleslo na 3,8 %.

Ceny ve službách v srpnu vzrostly o 0,4 % především z důvodu zdražování v reklamě o 6,0 %. Meziročně tak ceny tržních služeb zrychlily tempo růstu na 2,7 % oproti 2,5 % v červenci.

V případě průmyslových cen očekáváme v dalších měsících postupné zvolňování jejich tempa růstu. Nicméně naše prognóza počítá s poklesem cen ropy. Poslední vývoj na trzích s ropou je tak pro tuto prognózu určitým rizikem. Celkový vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává ČNB prostor pro úvahy o snižování úrokových sazeb.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Domácnost mladých: WiFi, počítač i kousek nebe nad hlavou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k udělení Nobelovy ceny za ekonomii

Ilustrativní obrázek

Čína chce další rozhovory, než dojde k podpisu páteční částečné dohody

Ilustrativní obrázek

EMU: Průmyslová výroba v srpnu meziročně poklesla o 2,8 % při očekávání poklesu o 2,5 %

Ilustrativní obrázek

ČR: Běžný účet platební bilance v srpnu v deficitu 10,7 mld. Kč při odhadu deficitu 10,5 mld. Kč

Ilustrativní obrázek

Češi v pokročilém věku mají čím dál větší zájem o jazykové kurzy v zahraničíČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.