Analýzy makroindikátorů 16.10.2019

13:13 | E V | Diskuze

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ceny v průmyslu dále zpomalují svou meziroční dynamiku a oproti předchozímu měsíci v podstatě stagnovaly. Pro tento rok tak pravděpodobně skončí v průměru lehce pod třemi procenty v souladu s prognózou ČNB. V ostatních sektorech však ceny nadále rostou, zejména ve službách. Ty jsou zároveň v současnosti i hlavním tahounem spotřebitelských cen.

Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, což v meziročním vyjádření dává nárůst o 1,9 %. Jedná se tak o nejnižší růst od května minulého roku. Oproti srpnu vzrostly ceny v ropném průmyslu a potravinářství. Naopak ceny klesly v chemickém průmyslu či výrobě plastů. Celkově lze však hovořit o přibližné stagnaci cen napříč sektorem. To je odrazem stabilních cen ropy na světových trzích v daném období s výjimkou krátkodobého nárůstu spojeného s útoky na rafinérie v Saudské Arábii a zpomalením tuzemské průmyslové výroby. Pro následující období očekáváme, že by cena ropy měla ještě lehce poklesnout, což se projeví i v dalším zpomalení růstu průmyslových cen.

Zdražování pokračovalo v ostatních sektorech. V zemědělství vzrostly oproti srpnu ceny o 2,4 %, za čímž stojí skokový nárůst cen masa, který přetlačil výrazný pokles cen zeleniny v závěru sklizní. Ty jsou ve srovnání s loňským rokem napříč jednotlivými plodinami v průměru lepší, což potvrzuje i srpnová a zářijová korekce cen zeleniny a ovoce ve spotřebitelských cenách, která překonává standardní sezónní pohyb v závěru letních měsíců.

Ceny ve službách vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což je jedno z nejvyšších temp za poslední roky. Nárůst cen služeb je viditelný i ve spotřebitelských cenách, kde je v současnosti hlavním tahounem inflace. Pokračoval i růst cen ve stavebnictví, který po letním zpomalení dynamiky opět zrychlil na 0,6 % oproti předchozímu měsíci. I přes rekordní růst stavební produkce v loňském roce a letošní zpomalení, zůstává převis poptávky nad nabídkou vysoký a nadále tlačí na růst cen ve stavebnictví.

Vzhledem k tomu, že ceny ropy zůstávají relativně nízko a podle nás v blízké době neporostou, průmyslové ceny v eurozóně dokonce meziročně klesají a domácí inflační tlaky začínají slábnout, zpomaluje i tempo růstu cen primárních okruhů. Pro následující měsíce očekáváme další zpomalení, což indikuje, že letošní průměrný růst průmyslových cen bude lehce pod třemi procenty, což je o něco méně než jsme očekávali a přibližně v souladu s prognózou ČNB. Podle nás tak tento vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává prostor centrální bance pro zvyšování či snižování úrokových sazeb.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Poslanci ANO potopili zákaz klecových chovů slepic

Ilustrativní obrázek

Češi si za pohodlnější let rádi připlatí i desítky tisíc korun

Ilustrativní obrázek

Nový prezident společnosti Hyundai Motor Czech

Ilustrativní obrázek

T-Mobile US a Sprint Corp. se dohodly na nových podmínkách fúze v reakci na výzvu regulátora

Ilustrativní obrázek

Přeprava speciálního zboží vyžaduje i rok příprav

Ilustrativní obrázek

Výrobce motorů MTU Aero Engines ve 4Q doručil solidní výsledkyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.