Analýzy makroindikátorů 14.11.2019

11:11 | E V | Diskuze

Zpomalení české ekonomiky je potvrzeno

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla ve srovnání se čtvrtletím druhým o 0,3 % po předchozím  nárůstu o 0,7 %. Meziroční tempo tak zpomalilo na 2,5 % z předchozích 2,8 %. Z hlediska mezikvartální dynamiky česká ekonomika přibrzdila ani ne na poloviční růst. Takový vývoj byl jen lehce pod naším odhadem i očekáváním trhu (v obou případech 0,4 % q/q a 2,6 % y/y).

Jedná se o předběžný odhad, takže struktura není známá. Dle naších odhadů již ve třetím čtvrtletí došlo k mírnému zpomalení tempa růstu spotřeby domácností. Statistický úřad uvádí, že k expanzi přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka, přičemž odvětví průmyslu zaznamenalo nižší dynamiku než v první polovině roku, což není překvapivé. Výkon průmyslu ve třetím čtvrtletí výrazně zeslábl. Se signály zpomalování ekonomiky koresponduje i mezičtvrtletní pokles zaměstnanosti o 0,2 %. Meziročně je zaměstnanost stále vyšší a to o 0,7 %.

Zpomalení české ekonomiky je trochu větší, než s čím počítá prognóza ČNB. Ta čekala 2,7 % meziročně. Bez znalosti struktury, ale není dnes zveřejněný údaj něčím, co by mělo měnit smýšlení bankovní rady ČNB. Hlavní zprávou je tak potvrzení toho, že česká ekonomika brzdí. Pokud někdo doufal, že při aktuálním globálním prostředí česká ekonomika nezpomalí, tak ten bude zklamán, ale překvapení bychom být neměli. Dnes zveřejněné údaje o vývoji ekonomiky Německa byly sice lepší, než se čekalo, ale faktem je, že růst našeho největšího obchodního partnera zůstává velmi slabý.

Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 %. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností, ačkoliv i ta by měla zvolna brzdit. Investiční aktivita je letos slabá a v dalších čtvrtletích zlepšení nečekáme. Klíčovou otázkou stále zůstává, jak se budou vyvíjet zahraniční ekonomiky a zda se sníží globální nejistota, která snižuje poptávku v globálním měřítku. Pro příští rok čekáme postupné zpomalení české ekonomiky na 2,0 %. ČNB v tomto prostředí pravděpodobně bude vyčkávat a ponechá delší dobu sazby beze změny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Podíl soukromých kolejí (PBSA) v Praze narůstá, zatímco kapacita veřejných kolejí klesá

Ilustrativní obrázek

Češi a riziko: Řízení bez pásu bezpečnější než nechráněný sex. Hazard stejně riskantní jako investice

Ilustrativní obrázek

Konzultantská společnost H&R Block oznámila výsledky v souladu s očekáváním

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o nestabilitě důchodových systémů

Ilustrativní obrázek

Dvě pětiny učňů pracují po škole mimo svůj obor. Rozšířená realita pomáhá řešit nedostatek pracovníkůČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ztrácejí; obchodní dohoda možná počká více jak rok

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše klesají; propadu vede Austrálie, Čína rostoucí výjimkou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.