Analýzy makroindikátorů 13.1.2020

13:13 | E V | Diskuze

Růst spotřebitelských cen pokračuje

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Inflace povyrostla výš nad 3 %. Začátkem roku pravděpodobně ještě stoupne. Ekonomika ale brzdí a měnové podmínky utahuje silnější koruna. Nadále tak čekáme úrokové sazby  ČNB beze změny.

Spotřebitelské ceny na konci roku v průměru vzrostly o 0,2 % a meziroční míra inflace tak poskočila o desetinku výš na 3,2 %. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinku nad očekáváním trhu. Současná inflace je 0,3 procentního bodu nad prognózou ČNB. Ceny v prosinci byly taženy vzhůru především dražšími potravinami, elektřina zdražila o 0,8 % a zvyšovaly se i ceny automobilů v průměru o 0,9 %. Snížily se naopak ceny vína, mlékárenských výrobků a také ceny u čerpacích stanic. Jádrová inflace bez cen potravin a energií dle našich propočtů mírně vzrostla na 2,5 %. Meziměsíční sezónně očištěná anualizovaná jádrová inflace činí podobně jako v listopadu přibližně 2,1 %.¨

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: 0,2 % = 0,2 potraviny + 0,1 bydlení a energie - 0,1 alkohol a tabák

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 3,2 % = 1,3 bydlení a energie + 0,8 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,2 alkohol a tabák + 0,2 rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 bytové vybavení + 0,1 doprava - 0,1 pošty a telekomunikace + 0,2 ostatní

Proinflační působení domácí ekonomiky slábne. Data z reálné ekonomiky ukazují hospodářské zpomalení, které by se opožděně mělo projevit i na trhu práce. Posílení koruny navíc v současnosti utahuje měnovou politiku mírně více, než s čím prognóza ČNB počítá. Argumenty proti zvyšování úrokových sazeb jsou dle našeho názoru stále dost silné na to, aby k dalšímu zvýšení sazeb nedošlo. Nicméně to, jak bude vycházet inflace v nejbližších měsících, může ještě uvažování některých členů bankovní rady změnit. Je pravděpodobné, že meziroční míra inflace na začátku roku povyroste ještě mírně výš a vrcholit dle naší prognózy bude v únoru poblíž 3,4 %.

I přes cenový růst se ovšem český spotřebitel nemá zle, jak doložily dnes zveřejněné údaje o vývoji maloobchodních tržeb, které dál slušně rostou.  Listopadové maloobchodní tržby se po očištění o handicap jednoho pracovního dne zvýšily o 3,7 %. Ve srovnání s tržním konsenzem pozitivně překvapil především maloobchod včetně prodejů aut. Prodej automobilů v listopadu vzrostl o 3,0 % ve srovnání s říjnovými 1,2 %.

Za celý rok 2019 dosáhla inflace 2,8 % a pro letošek pravděpodobně dosáhne podobné výše.

Česká koruna po zveřejnění dat nepatrně posílila.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Fastenal ve 4Q zaostala za odhady

Ilustrativní obrázek

Trendy roku 2020 podle Cisco

Ilustrativní obrázek

Česko patří k evropské špičce ve vývozu lyžařského vybavení, zimní sporty baví polovinu obyvatel

Ilustrativní obrázek

Visa převezme Plaid

Ilustrativní obrázek

ORFIN Industry hledá investory prostřednictvím platformy finGOOD

Ilustrativní obrázek

Gebrüder Weiss rozšíří sklady v areálech Jeneč a SyroviceČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.