Analýzy makroindikátorů 11.12.2019

11:11 | E V | Diskuze

Inflace roste nad 3 %, poprvé po více než sedmi letech

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Inflace vzrostla nad 3 %. V příštích měsících se posune ještě trochu výš a vrcholit by měla v únoru. Cenový růst se nachází nad prognózou ČNB a ta bude muset vysvětlit, že to není problém. Změnu úrokových sazeb nečekáme.

Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly oproti říjnu o 0,3 %. Meziroční míra inflace zrychlila na 3,1 %. To bylo desetinku nad naším odhadem a 0,2 procentního bodu nad odhadem trhu. Z hlediska struktury nejde o překvapení. Rostly ceny potravin a elektřina. Ta bude zdražovat i v dalších měsících. Meziroční míra inflace tak poroste i v dalších měsících a vrcholu by mohla dosáhnout v únoru. Do značné míry je to dáno srovnávací základnou. Jádrová inflace bez cen potravin a energií dle našich propočtů mírně zpomaluje a v listopadu dosáhla 2,4 %. Meziměsíční anualizovaná jádrová inflace činí přibližně 2,2 %.

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: 0,3 % = 0,2 potraviny + 0,2 bydlení a energie - 0,1 pošty a telekomunikace

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 3,1 % = 1,3 bydlení a energie + 0,9 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,1 alkohol a tabák + 0,2 rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 bytové vybavení - 0,1 pošty a telekomunikace + 0,2 ostatní

Jedná se o nejvyšší meziroční výsledek od října 2012. Inflace za listopad je 0,2 procentního bodu nad prognózou ČNB. V příštích měsících se cenový růst bude nacházet nad horní hranicí tolerančního pásma, takže ČNB bude muset více veřejnosti vysvětlovat, že to není problém. Na druhou stranu psychologické faktory mohou způsobit příklon některých členů ČNB k hlasování ve prospěch zvýšení sazeb.

Proinflační působení domácí ale ekonomiky slábne. V posledních týdnech jsme viděli slábnoucí data o HDP, mzdách či průmyslové výrobě. Globální nejistoty sice zeslábly, ale zůstávají vysoké, takže je otázkou, jak to s možným oživením zahraniční poptávky v příštím roce bude. Inflace na 3 % by pro ČNB znamenala problém jen tehdy, pokud by lidé přestali věřit, že ji v horizontu roku a půl pravděpodobně opět stlačí zpět. V situaci, kdy inflace je v Evropě nedostatkové zboží, se nezdá být inflace krátkodobě kolem 3 % problémem. Změnu úrokových sazeb ČNB tedy i nadále nečekáme.

Za celý letošek by průměrná míra inflace měla činit zhruba 2,8 %. Pro příští rok čekáme inflaci i nadále v průměru 2,7 %.

Překvapení trhu je spíše malé, ale psychologický faktor 3 % mohl sehrát svou roli a koruna mírně po zveřejnění posilovala.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson představil čísla za 4QFY19

Ilustrativní obrázek

Zájem o malé byty ve městech rapidně roste.

Ilustrativní obrázek

Děsivých 40 minut života slepic v kleci

Ilustrativní obrázek

E-shopy trápí záměny při vyskladňování zboží, vyřešit je dokáže skladový systém

Ilustrativní obrázek

Americká pojišťovna Travelers zveřejnila výsledky za uplynulé čtvrtletí

Ilustrativní obrázek

O stavebko začněte pečovat už od ledna. Získáte vícČti více
Ilustrativní obrázek

Německý open na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v prázdninovém módu bez výraznějších pohybů

Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region na pozadí obav z koronaviru oslaboval

Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.