Analýzy makroindikátorů 11.12.2019

11:11 | E V | Diskuze

Inflace roste nad 3 %, poprvé po více než sedmi letech

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Inflace vzrostla nad 3 %. V příštích měsících se posune ještě trochu výš a vrcholit by měla v únoru. Cenový růst se nachází nad prognózou ČNB a ta bude muset vysvětlit, že to není problém. Změnu úrokových sazeb nečekáme.

Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly oproti říjnu o 0,3 %. Meziroční míra inflace zrychlila na 3,1 %. To bylo desetinku nad naším odhadem a 0,2 procentního bodu nad odhadem trhu. Z hlediska struktury nejde o překvapení. Rostly ceny potravin a elektřina. Ta bude zdražovat i v dalších měsících. Meziroční míra inflace tak poroste i v dalších měsících a vrcholu by mohla dosáhnout v únoru. Do značné míry je to dáno srovnávací základnou. Jádrová inflace bez cen potravin a energií dle našich propočtů mírně zpomaluje a v listopadu dosáhla 2,4 %. Meziměsíční anualizovaná jádrová inflace činí přibližně 2,2 %.

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: 0,3 % = 0,2 potraviny + 0,2 bydlení a energie - 0,1 pošty a telekomunikace

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 3,1 % = 1,3 bydlení a energie + 0,9 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,1 alkohol a tabák + 0,2 rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 bytové vybavení - 0,1 pošty a telekomunikace + 0,2 ostatní

Jedná se o nejvyšší meziroční výsledek od října 2012. Inflace za listopad je 0,2 procentního bodu nad prognózou ČNB. V příštích měsících se cenový růst bude nacházet nad horní hranicí tolerančního pásma, takže ČNB bude muset více veřejnosti vysvětlovat, že to není problém. Na druhou stranu psychologické faktory mohou způsobit příklon některých členů ČNB k hlasování ve prospěch zvýšení sazeb.

Proinflační působení domácí ale ekonomiky slábne. V posledních týdnech jsme viděli slábnoucí data o HDP, mzdách či průmyslové výrobě. Globální nejistoty sice zeslábly, ale zůstávají vysoké, takže je otázkou, jak to s možným oživením zahraniční poptávky v příštím roce bude. Inflace na 3 % by pro ČNB znamenala problém jen tehdy, pokud by lidé přestali věřit, že ji v horizontu roku a půl pravděpodobně opět stlačí zpět. V situaci, kdy inflace je v Evropě nedostatkové zboží, se nezdá být inflace krátkodobě kolem 3 % problémem. Změnu úrokových sazeb ČNB tedy i nadále nečekáme.

Za celý letošek by průměrná míra inflace měla činit zhruba 2,8 %. Pro příští rok čekáme inflaci i nadále v průměru 2,7 %.

Překvapení trhu je spíše malé, ale psychologický faktor 3 % mohl sehrát svou roli a koruna mírně po zveřejnění posilovala.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke společnosti Hugo Boss

Ilustrativní obrázek

Bayer představil výsledky za 2Q a aktualizovaný výhled na celý rok 2020

Ilustrativní obrázek

Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění

Ilustrativní obrázek

Lifesize rozšiřuje konektivitu s Microsoft Teams a dalšími videokonferenčními platformami

Ilustrativní obrázek

Exisport a další sportovní prodejny ze sítě PPG Group zavádějí elektronickou výměnu dokladů

Ilustrativní obrázek

Za nákupy do obchodních center a jídlem do restaurací lidé vyráží již téměř beze strachuČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Ilustrativní obrázek

Německý DAX navyšuje zisky po indexech PMI, MTU Aero Engines se propadá o 7 % po výsledcích za 2Q

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v plusu

Ilustrativní obrázek

HSBC Reserve Managers – euro

Ilustrativní obrázek

HSBC Reserve Managers survey – čínský renminbi

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.