Analýzy makroindikátorů 10.9.2019

12:12 | E V | Diskuze

Inflace v srpnu stále blízko 3 %

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Inflace v ČR v srpnu stále nejeví ochotu zpomalit a nachází se 10 bp nad odhady trhu 30 bp nad prognózou ČNB. Zpomalování inflace bude s ohledem na stále relativně silnou ekonomiku brzdit velmi pomalu. V příštím roce zpomalení inflace zabrání nárůst spotřební daně. ČNB ponechá delší období sazby beze změny.

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 %. Meziroční inflace tak setrvala na úrovni 2,9 % stejně jako v červenci. To bylo 0,1 procentního bodu nad průměrným očekáváním trhu a celých 0,3 pb nad prognózou ČNB. Inflace se letos stále vyvíjí mírně rychleji, než čekal trh i ČNB a zatím nejeví výraznější známky ochoty zpomalovat.

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: 0,1 % = 0,1 alkohol + 0,1 bydlení – 0,1 potraviny

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 2,9 % = 1,3 % bydlení a energie + 0,6 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,2 % alkohol a tabák + 0,2 % rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 doprava + 0,2 ostatní

My jsme pro srpen očekávali v průměru stagnaci cen a malé zpomalení inflace díky klesajícím cenám ropy, nicméně zlevnění u čerpacích stanic bylo zřejmě malé a proti tomu naopak výrazněji zdražovaly alkoholické nápoje. Potraviny zlevňovaly především z důvodu sezónního poklesu cen zeleniny. V souhrnu ceny zboží v srpnu klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,4 %. Ceny služeb rostou meziročně tempem 3,8 % a zboží o 2,5 %.

Meziroční jádrová inflace dle našich propočtů nezpomaluje a v meziročním srovnání se nachází poblíž 2,6 %. V následujících měsících čekáme jen pozvolné snižování tempa růstu cen. Ekonomika by měla zpomalovat spíše pomalu, a pomalu tak pravděpodobně budou ustupovat i inflační tlaky. K poklesu inflace by měly přispět i nižší ceny ropy. Nicméně v příštím roce inflace zůstane vysoko vlivem růstu spotřebních daní.

Dnes zveřejněná data z hlediska finančního trhu znamenají jen nepatrné překvapení. Neochota inflace zpomalit znamená, že ČNB navzdory rostoucím vnějším rizikům ponechá delší období úrokové sazby bez změny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

První klienti v Čechách si sjednali hypotéku plně online

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

Cloud4com má nové servery Cisco UCS a slaví 9 let bez výpadku

Ilustrativní obrázek

Ratingová agentura Fitch zhoršila rating úvěrové spolehlivosti pro výrobce letounů Boeing

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.