Analýzy makroindikátorů 10.9.2019

12:12 | E V | Diskuze

Inflace v srpnu stále blízko 3 %

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Inflace v ČR v srpnu stále nejeví ochotu zpomalit a nachází se 10 bp nad odhady trhu 30 bp nad prognózou ČNB. Zpomalování inflace bude s ohledem na stále relativně silnou ekonomiku brzdit velmi pomalu. V příštím roce zpomalení inflace zabrání nárůst spotřební daně. ČNB ponechá delší období sazby beze změny.

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 %. Meziroční inflace tak setrvala na úrovni 2,9 % stejně jako v červenci. To bylo 0,1 procentního bodu nad průměrným očekáváním trhu a celých 0,3 pb nad prognózou ČNB. Inflace se letos stále vyvíjí mírně rychleji, než čekal trh i ČNB a zatím nejeví výraznější známky ochoty zpomalovat.

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: 0,1 % = 0,1 alkohol + 0,1 bydlení – 0,1 potraviny

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 2,9 % = 1,3 % bydlení a energie + 0,6 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,2 % alkohol a tabák + 0,2 % rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 doprava + 0,2 ostatní

My jsme pro srpen očekávali v průměru stagnaci cen a malé zpomalení inflace díky klesajícím cenám ropy, nicméně zlevnění u čerpacích stanic bylo zřejmě malé a proti tomu naopak výrazněji zdražovaly alkoholické nápoje. Potraviny zlevňovaly především z důvodu sezónního poklesu cen zeleniny. V souhrnu ceny zboží v srpnu klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,4 %. Ceny služeb rostou meziročně tempem 3,8 % a zboží o 2,5 %.

Meziroční jádrová inflace dle našich propočtů nezpomaluje a v meziročním srovnání se nachází poblíž 2,6 %. V následujících měsících čekáme jen pozvolné snižování tempa růstu cen. Ekonomika by měla zpomalovat spíše pomalu, a pomalu tak pravděpodobně budou ustupovat i inflační tlaky. K poklesu inflace by měly přispět i nižší ceny ropy. Nicméně v příštím roce inflace zůstane vysoko vlivem růstu spotřebních daní.

Dnes zveřejněná data z hlediska finančního trhu znamenají jen nepatrné překvapení. Neochota inflace zpomalit znamená, že ČNB navzdory rostoucím vnějším rizikům ponechá delší období úrokové sazby bez změny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Novým předákem jihočeských kováků je Jan Janoušek z Motoru

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedat budou centrální bankéři Fedu, BOE, BOJ a SNB

Ilustrativní obrázek

Platy českých učitelů: Čeští učitelé jsou na platech stále biti.

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanci General Motors v neděli zahájili stávku

Ilustrativní obrázek

Pepsi se chystá více používat recyklovaný plast

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 16.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Praha zaznamenala silný start do nového týdne

Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila s mírným ziskem, všechny seance v tomto týdnu růstové

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.