Analýzy makroindikátorů 10.6.2019

11:18 | E V | Diskuze

Podíl nezaměstnaných zlomil nový rekord

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokles podílu nezaměstnaných se nezastavil ani v květnu, a statistika si tak na svůj vrub připsala další rekord. Rostl i počet volných míst připadajících na jednoho uchazeče. Prostor pro další pokles podílu nezaměstnaných však již považujeme za limitovaný.

Podíl nezaměstnaných dosáhl v květnu 2,6 %. Na této úrovni se nacházel vůbec poprvé v časové řadě od roku 2005. Bez očištění o sezónní faktory dosáhla nezaměstnanost 2,8 %. Počet volných pracovních míst v květnu dosáhl 346 552. Na jednoho uchazeče o zaměstnaní tak připadá 1,7 volného pracovního místa. To, co je pro nezaměstnané výhodou, pro firmy zůstává Achillovou patou. Nejvíce nedostatkem volné pracovní síly trpí segment stavebnictví, o mnoho lépe na tom ale nejsou ani ostatní oblasti domácí ekonomiky. Řešení nabízí najímání zahraničních zaměstnanců, což je ale poměrně dlouhý proces, či najímání pracovníků na částečný úvazek. Zde má Česko zatím velké rezervy. Zatímco v EU pracuje na částečný úvazek v průměru kolem 20 % zaměstnanců, v Česku je to pouze 7 %.

Podíl nezaměstnaných je však podle našeho názoru již poblíž svého minima. V letních měsících bude naopak s přílivem absolventů na trh práce pravděpodobně mírně růst. I tak se ale za celý letošní rok udrží v průměru pod třemi procenty. Svoje tempo by v letošním roce měla zvolnit i mzdová dynamika. Zatímco loni průměrná nominální mzda dosáhla 8,1 %, v letošním roce by to mělo být 7 %. To je ale stále dynamika vysoce přesahující dlouhodobý trend. Vývoj mezd má zatím tendenci předbíhat i očekávání centrální banky. Ta v Q1 19 počítala s růstem mezd o 6,9 %, z čehož se ale nakonec vyklubalo 7,4 %. Pokračujícím růstem mezd překvapuje i oblast průmyslu, kde mzdová dynamika v dubnu dosáhla úrovně 8,4 %. Neutuchající mzdové tlaky jsou i jedním z důvodů, proč se domníváme, že květnové zvýšení úrokových sazeb nebylo v letošním roce ještě tím posledním. Další by podle naší prognózy mělo přijít v srpnu. Rizikem je však vývoj v zahraniční, který by se mohl odrazit ve slabší globální poptávce a tím i růstu české ekonomiky.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak mohou studenti získat peníze na studium?

Ilustrativní obrázek

Dvanáctky nebo osmičky? Společnosti by měly zvážit, zda délka směny neohrožuje jejich zaměstnance

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - červenec 2019

Ilustrativní obrázek

Délka otcovské dovolené bude sjednocena na 10 dní v celé EU

Ilustrativní obrázek

Projekt age managementu v Gebrüder Weiss ČR pomáhá zaměstnancům skloubit pracovní a osobní životČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street výrazně posílily

Ilustrativní obrázek

TradeFio – prodej 100 ks CVS

Ilustrativní obrázek

Wall Street roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy v zelených číslech; Trump nevěří brzké dohodě, čínská CB nakročila k dalšímu stimulu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí pozitivně, pomohla vidina fiskálních stimulů v Evropě

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.