Analýzy makroindikátorů 10.6.2019

11:18 | E V | Diskuze

Podíl nezaměstnaných zlomil nový rekord

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokles podílu nezaměstnaných se nezastavil ani v květnu, a statistika si tak na svůj vrub připsala další rekord. Rostl i počet volných míst připadajících na jednoho uchazeče. Prostor pro další pokles podílu nezaměstnaných však již považujeme za limitovaný.

Podíl nezaměstnaných dosáhl v květnu 2,6 %. Na této úrovni se nacházel vůbec poprvé v časové řadě od roku 2005. Bez očištění o sezónní faktory dosáhla nezaměstnanost 2,8 %. Počet volných pracovních míst v květnu dosáhl 346 552. Na jednoho uchazeče o zaměstnaní tak připadá 1,7 volného pracovního místa. To, co je pro nezaměstnané výhodou, pro firmy zůstává Achillovou patou. Nejvíce nedostatkem volné pracovní síly trpí segment stavebnictví, o mnoho lépe na tom ale nejsou ani ostatní oblasti domácí ekonomiky. Řešení nabízí najímání zahraničních zaměstnanců, což je ale poměrně dlouhý proces, či najímání pracovníků na částečný úvazek. Zde má Česko zatím velké rezervy. Zatímco v EU pracuje na částečný úvazek v průměru kolem 20 % zaměstnanců, v Česku je to pouze 7 %.

Podíl nezaměstnaných je však podle našeho názoru již poblíž svého minima. V letních měsících bude naopak s přílivem absolventů na trh práce pravděpodobně mírně růst. I tak se ale za celý letošní rok udrží v průměru pod třemi procenty. Svoje tempo by v letošním roce měla zvolnit i mzdová dynamika. Zatímco loni průměrná nominální mzda dosáhla 8,1 %, v letošním roce by to mělo být 7 %. To je ale stále dynamika vysoce přesahující dlouhodobý trend. Vývoj mezd má zatím tendenci předbíhat i očekávání centrální banky. Ta v Q1 19 počítala s růstem mezd o 6,9 %, z čehož se ale nakonec vyklubalo 7,4 %. Pokračujícím růstem mezd překvapuje i oblast průmyslu, kde mzdová dynamika v dubnu dosáhla úrovně 8,4 %. Neutuchající mzdové tlaky jsou i jedním z důvodů, proč se domníváme, že květnové zvýšení úrokových sazeb nebylo v letošním roce ještě tím posledním. Další by podle naší prognózy mělo přijít v srpnu. Rizikem je však vývoj v zahraniční, který by se mohl odrazit ve slabší globální poptávce a tím i růstu české ekonomiky.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Napětí na českém trhu práce nepolevuje

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou podmínky návratu do práce po rodičovské dovolené?

Ilustrativní obrázek

Češi prostonali v roce 2018 celkem 77,2 milionů dní.

Ilustrativní obrázek

Ford Motor plánuje uzavřít továrnu na motory ve Velké Británii

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelé se nedomnívají, že kvůli umělé inteligenci ztratí práci – očekávají lepší pracovní příležitostiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavírá v plusu, nejvýše za posledních 5 týdnů

Ilustrativní obrázek

Společnost MoffettNathanson vydala negativní doporučení na Twitter (-4,29 %)

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.