Analýzy makroindikátorů 10.6.2019

11:18 | E V | Diskuze

Podíl nezaměstnaných zlomil nový rekord

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokles podílu nezaměstnaných se nezastavil ani v květnu, a statistika si tak na svůj vrub připsala další rekord. Rostl i počet volných míst připadajících na jednoho uchazeče. Prostor pro další pokles podílu nezaměstnaných však již považujeme za limitovaný.

Podíl nezaměstnaných dosáhl v květnu 2,6 %. Na této úrovni se nacházel vůbec poprvé v časové řadě od roku 2005. Bez očištění o sezónní faktory dosáhla nezaměstnanost 2,8 %. Počet volných pracovních míst v květnu dosáhl 346 552. Na jednoho uchazeče o zaměstnaní tak připadá 1,7 volného pracovního místa. To, co je pro nezaměstnané výhodou, pro firmy zůstává Achillovou patou. Nejvíce nedostatkem volné pracovní síly trpí segment stavebnictví, o mnoho lépe na tom ale nejsou ani ostatní oblasti domácí ekonomiky. Řešení nabízí najímání zahraničních zaměstnanců, což je ale poměrně dlouhý proces, či najímání pracovníků na částečný úvazek. Zde má Česko zatím velké rezervy. Zatímco v EU pracuje na částečný úvazek v průměru kolem 20 % zaměstnanců, v Česku je to pouze 7 %.

Podíl nezaměstnaných je však podle našeho názoru již poblíž svého minima. V letních měsících bude naopak s přílivem absolventů na trh práce pravděpodobně mírně růst. I tak se ale za celý letošní rok udrží v průměru pod třemi procenty. Svoje tempo by v letošním roce měla zvolnit i mzdová dynamika. Zatímco loni průměrná nominální mzda dosáhla 8,1 %, v letošním roce by to mělo být 7 %. To je ale stále dynamika vysoce přesahující dlouhodobý trend. Vývoj mezd má zatím tendenci předbíhat i očekávání centrální banky. Ta v Q1 19 počítala s růstem mezd o 6,9 %, z čehož se ale nakonec vyklubalo 7,4 %. Pokračujícím růstem mezd překvapuje i oblast průmyslu, kde mzdová dynamika v dubnu dosáhla úrovně 8,4 %. Neutuchající mzdové tlaky jsou i jedním z důvodů, proč se domníváme, že květnové zvýšení úrokových sazeb nebylo v letošním roce ještě tím posledním. Další by podle naší prognózy mělo přijít v srpnu. Rizikem je však vývoj v zahraniční, který by se mohl odrazit ve slabší globální poptávce a tím i růstu české ekonomiky.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.