Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

12:12 | E V | Diskuze

Růst cen zrychlil, další nárůst bude tlumen zlevněním ropy.

Ilustrativní obrázek

Inflace v únoru pokračovala ve zrychlování. Rostly zejména ceny služeb, přičemž dál zrychlila  jádrová inflace. Propad cen ropy nicméně znamená, že nárůst cen v dalších měsících bude pravděpodobně menší, než jsme odhadovali. ČNB bude prozatím vyčkávat na další vývoj. Trh počítá se snížením úrokových sazeb již na konci března.

Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,3 % a meziroční míra inflace zrychlila na 3,7 % z předchozího tempa 3,6 %. To bylo desetinku nad očekáváním trhu a naopak o desetinku pod naším odhadem.

Ceny rostly především z důvodu sezónního nárůstu cen rekreací, zařízení pro domácnost a také odívání a obuvi. Ceny potravin po předchozích nárůstech v průměru stagnovaly. Poněkud překvapivě (s ohledem na zvyšování spotřebních daní) se snižovaly ceny alkoholu. Souhrnně lze říci, že zatímco ceny zboží se v průměru v únoru oproti lednu nezměnily, ceny služeb rostly o výrazných 0,6 %. Dle našich propočtů zrychlila jádrová inflace na 3,2 % y/y. Meziměsíční anualizovaná míra jádrové inflace dokonce vyskočila nad 5 % a její tříměsíční klouzavý průměr činí 4,2 %.

Ještě před měsícem jsme odhadovali, že inflace v březnu dosáhne 4 %, nicméně výrazný propad cen ropy prognózu inflace na březen stahuje zpět k cca 3,6 % – 3,7 %. Klíčovou otázkou je ovšem vývoj ekonomiky a dopad na ceny v dalších měsících, který je vlivem epidemie koronaviru velmi nejistý.

ČNB nyní čelí stagflačnímu obrázku české ekonomiky, ve kterém je nastavení měnové politiky skutečně těžkým oříškem. ČNB nyní bude vyčkávat na další vývoj a vyhodnocovat o jaký typ šoku do ekonomiky se jedná. Měnové podmínky jsou nyní uvolňovány tržními silami. Pro českou ekonomiku je také pozitivním nabídkovým šokem pokles cen ropy. V naší ledové prognóze jsme počítali s tím, že ČNB vlivem ekonomického útlumu a zpomalení inflace ve druhé polovině roku následně sníží úrokové sazby, ale současný vývoj výrazně zvyšuje šance dřívějšího měnově-politického uvolnění.

Prozatím se pro příští zasedání stále kloníme ke stabilitě úrokových sazeb, ale situace se mění každým dnem. Peněžní trh na příští zasedání čeká snížení klíčové reposazby zpět na 2,0 %.

Koruna po zveřejnění dat mírně oslabila. Data o inflaci ji tentokrát neposkytují výraznější impuls.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Makroekonomické predikci ČR

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v letech 2019 a 2020

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 3.3.2020

Ilustrativní obrázek

Nová data ČSÚ prohlubují dilema centrálních bankéřůČti více
Ilustrativní obrázek

Zásoby ropy vzrostly, její cena padá

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření na kladné nule, Deutsche Börse reportuje Ebitda 30 mil. EUR pod očekáváním

Ilustrativní obrázek

Silnější americké futures tlumily poklesy v Asii

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.