Analýzy makroindikátorů 10.10.2019

11:32 | B Z | Diskuze

Inflace brzdí díky cenám potravin

Ilustrativní obrázek
Foto: Google

Inflace v září přibrzdila především kvůli cenám potravin. Zpomalila i jádrová inflace. V meziměsíčním srovnání ceny klesaly z důvodu sezónního zlevnění rekreací. Spekulace trhu na zvýšení sazeb by mohly zeslábnout, ale výhled na inflaci ponechá ČNB stále v pokušení sazby zvýšit. My nadále čekáme stabilitu úrokových sazeb ČNB letos i příští rok.

Spotřebitelské ceny v ČR v září meziměsíčně klesly o 0,6 % a meziroční inflace zpomalila na 2,7 % z předchozího tempa 2,9 %. My jsme čekali 2,8 %, trh čekal v průměru meziroční tempo 2,9 %. Tempo růstu cen se tak po několika měsících vrátilo tam, kde ho ve své prognóze viděla ČNB.

Za meziměsíčním poklesem cen byl jednak sezónní pokles cen rekreací, což není překvapení, ale je pravda, že tento pokles byl větší, než jsme čekali. Hlavním důvodem zpomalení inflace v září byl především pokles cen potravin. Klesaly zejména ceny zeleniny. Ty jsou meziročně stále v plusu kolem 12 %, ale ještě minulý měsíc to bylo 34 %. Ceny služeb meziměsíčně klesly o 1,3 %, ovšem jejich meziroční tempo růstu zrychlilo na 4,0 % z předchozího tempa 3,8 %. Dle našich propočtů došlo i k mírnému zpomalení jádrové inflace ke 2,5 %, za čímž do určité míry stál zmíněný pokles cen rekreací.

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: -0,6 % = -0,6 rekreace - 0,1 potraviny + 0,1 odívání

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 2,7% = 1,3  bydlení a energie + 0,4 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,2  alkohol a tabák + 0,1  rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 doprava + 0,2 ostatní -0,1 oblečení

Pro letošní rok naše prognóza ukazuje inflaci v průměru kolem 2,6 %. Současný vývoj indikuje, že finální výsledek může být nepatrně výš.

Výsledek inflace za září sice poskytuje určitou úlevu, ale další zpomalování inflace bude spíše neochotně. Na začátku příštího roku za pomoci navýšení spotřebních daní má meziroční míra inflace značnou šanci překročit hranici 3 %. To bude psychologicky působit na některé členy ČNB a někteří budou dál hlasovat pro zvyšování úrokových sazeb. Listopadové zasedání ČNB bude z důvodu vývoje dat a nové prognózy z hlediska rozhodování ČNB nelehké. My se stále kloníme k tomu, že zhoršující se vnější prostředí a vnímání rizika převáží nad aktuálně vyšší inflací a proinflačním působením domácí poptávky. Čekáme tedy nadále stabilitu úrokových sazeb do konce letošního roku i po celý příští rok. 

Zdroj:Michal Brožka, Ekonomický a strategický výzkum - Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cenová analýza: vánoční nákup po 30 letech výrazně zlevnil

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 22.7.2019

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 17.7.2019

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - akcie

Ilustrativní obrázek

Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA ČR a SR: Investice přestávají být motorem českého hospodářského růstu

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 24.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.