Analýzy makroindikátorů 10.1.2020

12:12 | E V | Diskuze

Příjmy domácností rostou, polepšily si i firmy

Ilustrativní obrázek

Finální odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí potvrdil, že česká ekonomika postupně zpomaluje. Mezičtvrtletní růst byl potvrzen na úrovni 0,4 %, ve srovnání s 0,6 % za druhé čtvrtletí. V meziročním srovnání dynamika dosáhla 2,5 %, po 2,8 % ve druhém čtvrtletí. Ani z hlediska struktury růstu nepřinesl třetí odhad nic nového. Spotřeba domácností v mezičtvrtletním srovnání stagnovala, investice poklesly, přičemž k růstu výrazně přispěla tvorba zásob.

Pohled na sektorové účty ukázal, že situace nefinančních podniků se mírně zlepšila. Jejich míra zisku se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšila o 0,1 pb, vyšší byla i ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 (o 0,7 pb). Dosáhla úrovně 46,4 %. Firmám se tak začíná zřejmě dařit přenášet rostoucí mzdové náklady do cen pro konečné spotřebitele. Připomeňme ale, že ještě v roce 2016 se míra zisku firem nacházela nad úrovní 51 %. Dobrou zprávou je, že ve srovnání s předchozím čtvrtletím mírně vzrostla i míra investic, která dosáhla 28 %. Dobře se stále vede i domácnostem. Rostou jejich reálné příjmy i spotřeba. Průměrný měsíční příjem domácností dosáhl ve třetím čtvrtletí 34 532 korun. Oproti stejnému období loňského roku se reálně zvýšil o 3,5 %. Vyšší příjmy domácnosti nestíhaly nebo nechtěly utrácet, což se odrazilo ve vyšší míře úspor. Ta byla oproti minulému čtvrtletí mírně vzrostla a dosáhla úrovně 11 %.

Za celý loňský rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 %. Jak naznačily i sektorové účty, hlavním tahounem by měla být spotřeba domácností, nicméně i ta zpomaluje. Investiční aktivita byla v minulém roce slabá, což se zřejmě nezmění ani v nadcházejících čtvrtletích. Klidnější situace na globálních trzích by mohla, alespoň v první polovině letošního roku, nahrát čistým exportům. V letošním roce tak čekáme růst české ekonomiky tempem 2,0 %.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.