Analýzy makroindikátorů 10.1.2020

12:12 | E V | Diskuze

Příjmy domácností rostou, polepšily si i firmy

Ilustrativní obrázek

Finální odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí potvrdil, že česká ekonomika postupně zpomaluje. Mezičtvrtletní růst byl potvrzen na úrovni 0,4 %, ve srovnání s 0,6 % za druhé čtvrtletí. V meziročním srovnání dynamika dosáhla 2,5 %, po 2,8 % ve druhém čtvrtletí. Ani z hlediska struktury růstu nepřinesl třetí odhad nic nového. Spotřeba domácností v mezičtvrtletním srovnání stagnovala, investice poklesly, přičemž k růstu výrazně přispěla tvorba zásob.

Pohled na sektorové účty ukázal, že situace nefinančních podniků se mírně zlepšila. Jejich míra zisku se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšila o 0,1 pb, vyšší byla i ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 (o 0,7 pb). Dosáhla úrovně 46,4 %. Firmám se tak začíná zřejmě dařit přenášet rostoucí mzdové náklady do cen pro konečné spotřebitele. Připomeňme ale, že ještě v roce 2016 se míra zisku firem nacházela nad úrovní 51 %. Dobrou zprávou je, že ve srovnání s předchozím čtvrtletím mírně vzrostla i míra investic, která dosáhla 28 %. Dobře se stále vede i domácnostem. Rostou jejich reálné příjmy i spotřeba. Průměrný měsíční příjem domácností dosáhl ve třetím čtvrtletí 34 532 korun. Oproti stejnému období loňského roku se reálně zvýšil o 3,5 %. Vyšší příjmy domácnosti nestíhaly nebo nechtěly utrácet, což se odrazilo ve vyšší míře úspor. Ta byla oproti minulému čtvrtletí mírně vzrostla a dosáhla úrovně 11 %.

Za celý loňský rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 %. Jak naznačily i sektorové účty, hlavním tahounem by měla být spotřeba domácností, nicméně i ta zpomaluje. Investiční aktivita byla v minulém roce slabá, což se zřejmě nezmění ani v nadcházejících čtvrtletích. Klidnější situace na globálních trzích by mohla, alespoň v první polovině letošního roku, nahrát čistým exportům. V letošním roce tak čekáme růst české ekonomiky tempem 2,0 %.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Americké akciové index rostou o více než 1 %

Ilustrativní obrázek

Daňové přiznání: Co vše si můžete odečíst a kde ušetřit

Ilustrativní obrázek

Avast: Dividenda nad odhady, firma potvrdila výhled

Ilustrativní obrázek

Nejvíce e-shopů v Česku vzniká v lednu, až dvaapůlkrát více než jindy

Ilustrativní obrázek

P2P carsharing již v 70 ze 76 okresů v ČR

Ilustrativní obrázek

Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v záporu

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.