Analýzy makroindikátorů 10.1.2020

12:12 | E V | Diskuze

Příjmy domácností rostou, polepšily si i firmy

Ilustrativní obrázek

Finální odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí potvrdil, že česká ekonomika postupně zpomaluje. Mezičtvrtletní růst byl potvrzen na úrovni 0,4 %, ve srovnání s 0,6 % za druhé čtvrtletí. V meziročním srovnání dynamika dosáhla 2,5 %, po 2,8 % ve druhém čtvrtletí. Ani z hlediska struktury růstu nepřinesl třetí odhad nic nového. Spotřeba domácností v mezičtvrtletním srovnání stagnovala, investice poklesly, přičemž k růstu výrazně přispěla tvorba zásob.

Pohled na sektorové účty ukázal, že situace nefinančních podniků se mírně zlepšila. Jejich míra zisku se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšila o 0,1 pb, vyšší byla i ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 (o 0,7 pb). Dosáhla úrovně 46,4 %. Firmám se tak začíná zřejmě dařit přenášet rostoucí mzdové náklady do cen pro konečné spotřebitele. Připomeňme ale, že ještě v roce 2016 se míra zisku firem nacházela nad úrovní 51 %. Dobrou zprávou je, že ve srovnání s předchozím čtvrtletím mírně vzrostla i míra investic, která dosáhla 28 %. Dobře se stále vede i domácnostem. Rostou jejich reálné příjmy i spotřeba. Průměrný měsíční příjem domácností dosáhl ve třetím čtvrtletí 34 532 korun. Oproti stejnému období loňského roku se reálně zvýšil o 3,5 %. Vyšší příjmy domácnosti nestíhaly nebo nechtěly utrácet, což se odrazilo ve vyšší míře úspor. Ta byla oproti minulému čtvrtletí mírně vzrostla a dosáhla úrovně 11 %.

Za celý loňský rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 %. Jak naznačily i sektorové účty, hlavním tahounem by měla být spotřeba domácností, nicméně i ta zpomaluje. Investiční aktivita byla v minulém roce slabá, což se zřejmě nezmění ani v nadcházejících čtvrtletích. Klidnější situace na globálních trzích by mohla, alespoň v první polovině letošního roku, nahrát čistým exportům. V letošním roce tak čekáme růst české ekonomiky tempem 2,0 %.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Fastenal ve 4Q zaostala za odhady

Ilustrativní obrázek

Trendy roku 2020 podle Cisco

Ilustrativní obrázek

Česko patří k evropské špičce ve vývozu lyžařského vybavení, zimní sporty baví polovinu obyvatel

Ilustrativní obrázek

Visa převezme Plaid

Ilustrativní obrázek

ORFIN Industry hledá investory prostřednictvím platformy finGOOD

Ilustrativní obrázek

Gebrüder Weiss rozšíří sklady v areálech Jeneč a SyroviceČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.