Analýza – zhodnocení/ztráty titulů na pražské burze od letošní dividendy

07:48 | Ka Ří | Diskuze

Letošní dividendová sezóna byla na pražské burze před pár týdny definitivně uzavřena, když jako poslední rozdělovala letošní požitek v říjnu tradičně společnost Pegas. Podívat se nyní můžeme, kolik šlo do současnosti u jednotlivých emisí získat či ztratit, když investor nakoupil akcie na pražské burze v poslední možný den s nárokem na dividendu.

Foto: W4T

V absolutní částce také letos tradičně nejvyšší dividendu nabídl tabákový koncern Philip Morris, který akcionářům za každou drženou akcii vyplatil 1 000 korun oproti loňským 920 korunám. Jeho akcie přesto nabídly od dubnového rozhodného data na dividendu kurzové dvouciferné zhodnocení, když již v květnu dokázaly prakticky vymazat „technický dividendový pokles“.

O dividendových výnosech více v dřívějším článku „Dividendová sezóna na pražské burze začíná aneb přehled rozhodných dnů“.

Ještě vyšší kurzový posun „od dividendy“ dokázaly předvést akcie likérky STOCK či petrochemického koncernu Unipetrol. Jak plyne z níže uvedeného přehledu, kurzové zisky zatím letos od rozhodného data na dividendu vykázaly již jen akcie rakouské Erste.

BCPP výkonnost titulů od dividendy 

Na negativní straně výkonnosti jsou především akcie banky MONETA a výrobce netkaných textilií Pegas. U posledně zmiňovaných však letošní kurzový vývoj ovlivnilo především dění ohledně výrazných akcionářských změn, resp. nabídky odkupu.

Výkonnost se započtenou dividendou

Banka MONETA letos ze všech titulů na pražské burze nabídla nejvyšší dividendový výnos. Vzhledem k dividendě 9,80 korun na akcii šlo k poslednímu rozhodnému obchodnímu dni na BCPP při ceně 88,40 korun stanovit dividendový výnos na více než 11 procent. Přesto titul kupujícím i při započtení zmiňované hrubé dividendy ke včerejšímu dni nadále přináší ztráty. A to přes 3 procenta.

Jen nepatrně lépe jsou na tom akcionáři Komerční banky. Nutno však dodat, že akcie této banky šlo v létě vlastně prodat se solidním zhodnocením, když se nečekaně vyšvihly až nad 1 000 korun na více než roční maxima. Jiří Zendulka k tomu doplňuje: „Investoři si však přeci jen následně uvědomili neatraktivnost titulu, když i přes stabilní solidní ziskovost se jen těžko mohou v příštím roce těšit na vyšší dividendu. Titul oproti minulosti nabízí podstatně nižší dividendový výnos. U této emise se přitom jedná o významný faktor.“

BCPP výkonnost titulů se započtenou dividendou

Ztrátové jsou dosud i akcie O2, které letos nabízely druhý nejvyšší dividendový výnos. Nutno dodat, že titul se právě letos před dividendou vyšplhal na svá novodobá maxima od rozdělení společnosti. Především v posledních 2 letech přinesl akcionářům výrazné zhodnocení investice.

Na stupních vítězů se pořadí při započtení dividendy nezměnilo. Z pozitivně se vyvíjejících společností si díky zahrnutí dividendy vlastně nejvíce polepšily akcie ČEZ (z 10,6 % na 18,2 %), které tak lze v tomto ohledu považovat vlastně za vítěze statistiky.

Pražská burza patří k premiantům trhů z hlediska výše dividend, resp. dividendových výnosů. Měřeno dividendovým indexem PX-TR se letos vyšplhala již na 9 letá maxima. Jen od počátku roku, i přes současný pokles, tento index indikuje zhodnocení 20 procent. Jak plyne z výše uvedené statistiky, nakoupit akcie v poslední den s nárokem na dividendu se však letos zatím vyplatilo jen u poloviny emisí. Vstupovat do pozice v daný okamžik jen kvůli dividendě, tak nemusí být vždy nejvýhodnější…

Jak známo především u akcií STOCK a Unipetrol, však sehrály letos u kurzových posunů vedle dividendy především firemní pozitivní ekonomické zprávy. U Pegasu pak nabídka odkupu, resp. předchozí boj hlavních akcionářů o vliv ve společnosti.

Poznámka k tabulkám: Kurz v „rozhodný den“ je závěrečný kurz na BCPP u daného titulu, kdy se naposledy obchodoval s nárokem na letošní dividendu; dividendy v EUR jsou pro zjednodušení přepočteny jednotným kurzem 26 Kč/EUR; výše dividend je v hrubé výši před zdaněním; u akcií O2 včetně emisního ážia, u akcií STOCK se jedná o souhrn letos vyplacených dvou dividend (nehledě na jejich podstatu (obdobně tak u akcií Kofola)), pro zjednodušení jen k jednomu rozhodnému datu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.