Analýza: Náklady na provoz běžného účtu jsou oproti loňsku nižší, někde je účet veden zcela zdarma

09:06 | fa ra | Diskuze

Za běžný účet zaplatí nyní lidé ve většině bank méně peněz než před rokem, často bývá i zadarmo. Nejméně peněz požadují banky za vedení účtu od studentů, výhodnější podmínky než dříve nabízejí také náročnějším klientům. Vyplývá to z analýzy agentury Datank, která se mimo jiné spolupodílí na pořádání soutěže Banka a Pojišťovna roku.

Ilustrační foto
Foto: W4T

U nejlevnějších bank se přitom poplatky za vedení běžného účtu pohybují v řádu několika korun nebo desítek korun, v těch nejdražších bankách se platí o 100 Kč, v některých případech i o 200 Kč měsíčně více.

"Ze srovnání zákaznických profilů a variant běžných účtů je zřetelně vidět, že ten, kdo se aktivně zabývá správou vlastních financí, dnes již za běžný účet platit nemusí a když už platí, tak částky minimální. A to bez ohledu na to, zda jde o studenta, člověka v důchodovém věku či náročného profesionála," uvedl Otto Hartvich ze společnosti IBM ČR. Očekává, že tento trend bude pokračovat a běžný účet bez poplatků bude v blízké budoucnosti normální.

"Téměř každá banka na trhu již nabízí účet, u kterého klient za základní služby neplatí," doplnil partner společnosti PwC ČR Petr Ložek. Zkušenost s nástupem digitálních bank na český trh ale podle něj ukazuje, že samotná nabídka vedení účtu zdarma není pro významnou část klientů dostatečným motivem ke změně své hlavní banky. Klienti od své hlavní banky totiž také očekávají důvěryhodnost, existenci pobočkové sítě a širokou nabídku produktů. To ostatně bude i významným limitem pro úspěch globálních digitálních nebankovních společností, pokud vůbec kvůli mohutné regulaci na tento trh vstoupí," dodal.

Podle analýzy končí také trend předchozích období, kdy se banky snažily soustavně přesouvat komunikaci s klientem z poboček výhradně do světa internetu a telefonních linek. Odráží se v tom větší ohled na různé preference klientů podle zásady, kdo radši komunikuje osobně na pobočce, ať přijde a neměl by za to být nějak znevýhodňován. A naopak, kdo raději vyřídí věc z pohodlí domova, ať napíše e-mail.

Odborníci se také nemohou shodnout na jednoznačném směru dalšího vývoje finančních trhů. Z toho pak plynou rozdílné přístupy ke stanovení podmínek jednotlivých bank pro běžné účty. Tento stav bude zřejmě ještě nějaký čas přetrvávat, upozornil profesor na Katedře bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické v Praze Jaroslav Daňhel.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Globální bankovní sektor je nyní zdravější než před vypuknutím finanční krize, vyplývá z šetření EY

Ilustrativní obrázek

Krizi v lotyšském bankovním sektoru údajně přiživuje Rusko

Ilustrativní obrázek

V kauze největšího bankovního podvodu v historii Indie jsou již první zadržení

Ilustrativní obrázek

Evropská centrální banka zastavila veškeré platby lotyšské banky ABLV Bank

Ilustrativní obrázek

Ruské banky sčítají škody způsobené hackery. Jen loni to bylo 1,35 miliardy rublů

Ilustrativní obrázek

Dvě největší britské banky zvýší podíl etnických menšin v managementuČti více
Ilustrativní obrázek

Globální prodeje chytrých telefonů mají za sebou první čtvrtletní pokles

Ilustrativní obrázek

Akcie na pražské burze dnes odepsaly více jak čtvrt procenta

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes posílila jak proti euru, tak proti americkému dolaru

Ilustrativní obrázek

Člen představenstva Electronic Arts prodal akcie společnosti v hodnotě 900 000 USD

Ilustrativní obrázek

Zaplatili byste za předplatné sociální sítě Facebook?

Ilustrativní obrázek

Toys 'R' Us chystá další uzavírání prodejen a hromadné propouštění

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.