Analýza makroindikátorů: Výrazný pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí potvrzen

13:13 | E V | Diskuze

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla v důsledku koronaviru o 3,3 % mezičvrtletně a o 2 % meziročně, což je o něco méně, než ukazoval předběžný odhad vývoje HDP z poloviny května.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokles ekonomiky byl i tak výrazný. Je nutné si totiž uvědomit, že na konci loňského roku HDP ještě rostlo meziročně o 2 %. Z ekonomického hlediska tak Česká republika doplatila na včasné zavedení preventivních opatření proti šíření nákazy covid-19. V mezičtvrtletním srovnání se na poklesu HDP podílely nejvíce fixní investice následované spotřebou domácností. Mezičtvrtletní pokles ekonomiky pak jen částečně kompenzovala vyšší spotřeba vlády a vyšší čisté exporty. Lepší výsledek zahraničního obchodu byl však dán primárně tím, že ve srovnání s vývozy zaznamenaly větší pokles dovozy, a to především v důsledku omezené domácí poptávky. To odráží fakt, že v domácí ekonomice byla restriktivní opatření zavedena dříve než u našich obchodních partnerů.

Na koronavirovou epidemii doplatila všechna odvětví s výjimkou stavebnictví, které zaznamenalo mezičtvrtletní nárůst přidané hodnoty o slušných 0,7 %. Nejvíce bylo zasaženo odvětví obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování, kde přidaná hodnota poklesla mezičtvrtletně o 5,4 %. K poklesu přidané hodnoty však došlo i ve zpracovatelském průmyslu, který se však s problémy potýkal i v minulém roce.

Zatímco v prvním čtvrtletí byla česká ekonomika paralyzována pouze v druhé polovině března, v druhém čtvrtletí byla restriktivní opatření v platnosti po dobu dvou měsíců a výraznější pokles HDP nás tak ještě čeká. V druhé polovině letošního roku by však již mělo dojít k postupnému oživení ekonomiky, které však bude do velké míry závislé na obnovení poptávky ze zahraničí. Důležité bude také jak si povede pro ČR klíčový automobilový průmysl. Poptávka po statcích dlouhodobé spotřeby typu automobilů může být totiž současnou krizí zasažena nejvíce. V letošním roce očekáváme pokles ekonomiky o 6,8 % a v roce příštím pak růst o 7,1 %. 

Ač vývoj domácí ekonomiky v prvním čtvrtletí je zhruba v souladu s prognózou ČNB, vývoj zahraniční poptávky v prvním čtvrtletí odpovídal spíše alternativnímu scénáři nové prognózy ČNB. Ten přitom počítá s dalším snížením základní úrokové sazby na technikou nulu. Vyšší propad ekonomiky našich obchodních partnerů by se totiž se zpožděním projevil v horší výkonnosti domácí ekonomiky. My očekáváme, že bankovní rada sníží dvoutýdenní repo sazbu na technickou nulu (0,05 %) na svém příštím zasedání v červnu.

Zdroj:Martin Gürtler, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.