Analýza makroindikátorů: Růst spotřebitelských cen nesměle zpomaluje

12:12 | E V | Diskuze

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu stagnovaly.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Proti sobě šlo zejména sezónní zlevnění potravin a naopak mírné zdražení aut a pohonných hmot. Překvapení trhu ani ČNB se nekoná. ČNB tak na příštím zasedání nemá důvod měnit nastavení měnové politiky. 

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci stagnovaly a meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 % z předchozího tempa 3,4 %. To bylo prakticky plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem. 

Na snižování cen se nejvíce podílelo sezónní zlevnění potravin. Dál naopak mírně zdražovaly pohonné hmoty a také automobily. K sezónnímu zdražení došlo i v případě rekreací a kultury, ale v meziročním vyjádření se zde cenový růst snížil na 1,9 % z předchozího tempa 2,2 %. Inflace tedy zpomaluje, ale prozatím jde o malé zpomalení. V případě potravin bylo srpnové zlevnění spíše malé a po sezónním očištění ceny potravin naopak mírně vzrostly. 

V meziročním vyjádření jsou největším tahounem zdražení alkoholické nápoje a tabák, dále pak potraviny a bydlení, kde rostly ceny energií a nájmů. Jádrová inflace dle našich propočtů setrvala na meziročním tempu 3,7 %, ovšem meziměsíční přírůstek jádrových cen po sezónním  očištění klesl na 0,3 % po předchozích 0,5 %.

Předchozí meziměsíční cenové nárůsty byly vysoké a nyní se pomalu snižují. Čekáme, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad 3 %. V příštím roce nadále vidíme riziko podstřelení inflačního cíle ČNB z důvodu oslabené domácí poptávky. 

Kurz koruny nemá důvod na dnes zveřejněná data reagovat a mírně slábne nad hladinu 26,50 CZK/EUR, což je úroveň se kterou naše prognóza počítá i pro čtvrté čtvrtletí letošního roku. 

Inflace v srpnu byla jen zanedbatelně nad prognózou ČNB. Ta na zasedání za dva týdny ponechá nastavení měnové politiky velmi pravděpodobně beze změny a bude vyčkávat na další vývoj.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.11.2020

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka zveřejnila výhled na rok 2020

Ilustrativní obrázek

Komentář analytika: Vánoční sezóna rozhodne o osudu řady podniků

Ilustrativní obrázek

Best Buy zveřejnil silné výsledky za 3Q, výhled do budoucna vzhledem k nejistotě však neposkytl

Ilustrativní obrázek

Stavební trh v roce 2020 poklesne o 1,8 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se dnes obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Ilustrativní obrázek

Německý index DAX se v září příštího roku rozšíří o 10 členů

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.