Analýza makroindikátorů: Růst spotřebitelských cen nesměle zpomaluje

12:12 | E V | Diskuze

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu stagnovaly.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Proti sobě šlo zejména sezónní zlevnění potravin a naopak mírné zdražení aut a pohonných hmot. Překvapení trhu ani ČNB se nekoná. ČNB tak na příštím zasedání nemá důvod měnit nastavení měnové politiky. 

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci stagnovaly a meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 % z předchozího tempa 3,4 %. To bylo prakticky plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem. 

Na snižování cen se nejvíce podílelo sezónní zlevnění potravin. Dál naopak mírně zdražovaly pohonné hmoty a také automobily. K sezónnímu zdražení došlo i v případě rekreací a kultury, ale v meziročním vyjádření se zde cenový růst snížil na 1,9 % z předchozího tempa 2,2 %. Inflace tedy zpomaluje, ale prozatím jde o malé zpomalení. V případě potravin bylo srpnové zlevnění spíše malé a po sezónním očištění ceny potravin naopak mírně vzrostly. 

V meziročním vyjádření jsou největším tahounem zdražení alkoholické nápoje a tabák, dále pak potraviny a bydlení, kde rostly ceny energií a nájmů. Jádrová inflace dle našich propočtů setrvala na meziročním tempu 3,7 %, ovšem meziměsíční přírůstek jádrových cen po sezónním  očištění klesl na 0,3 % po předchozích 0,5 %.

Předchozí meziměsíční cenové nárůsty byly vysoké a nyní se pomalu snižují. Čekáme, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad 3 %. V příštím roce nadále vidíme riziko podstřelení inflačního cíle ČNB z důvodu oslabené domácí poptávky. 

Kurz koruny nemá důvod na dnes zveřejněná data reagovat a mírně slábne nad hladinu 26,50 CZK/EUR, což je úroveň se kterou naše prognóza počítá i pro čtvrté čtvrtletí letošního roku. 

Inflace v srpnu byla jen zanedbatelně nad prognózou ČNB. Ta na zasedání za dva týdny ponechá nastavení měnové politiky velmi pravděpodobně beze změny a bude vyčkávat na další vývoj.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell do roku 2022 propustí až 9 tis. zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Upcyklace dobývá českou e-commerce

Ilustrativní obrázek

Disney propustí 28 tis. zaměstnanců svých amerických zábavních parků

Ilustrativní obrázek

Nábor v IT má nová pravidla, české firmy se však neadaptují.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke střetu Trumpa a Bidena v debatě

Ilustrativní obrázek

Philip Morris ČR reportoval růst tržeb za 1H, zisk však kvůli nižším prodejům v pohraničí kleslČti více
Ilustrativní obrázek

Covestro koupí divizi od DSM za 1,61 mld. EUR, kvůli akvizici upíše nové akcie

Ilustrativní obrázek

Projekt na Cínovci s novou dynamikou

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, nedařilo se Austrálii

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.