Analýza makroindikátorů: Maloobchod se zlepšuje, nezaměstnanost roste stále pomalu

13:13 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby v červnu rostly pomaleji, než se čekalo.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Tahounem je nepotravinářské zboží. Prodej aut dohání předchozí silné propady. Další vývoj tržeb v maloobchodě  zůstává značně nejistý. Situace na trhu práce se zhoršuje jen pozvolna.  

 

Tržby v maloobchodě v ČR se v červnu dál zlepšily. S menší mírou strachu mezi lidmi a již ukončenými vládními restrikcemi se obchody více plnily. Přesto byl červnový reálný nárůst tržeb pod všemi odhady analytiků.Tržby bez prodeje aut rostly oproti květnu o 0,2 %, což znamená meziroční stagnaci po předchozím propadu o 1,9 % (zde došlo k revizi oproti dříve uváděným -0,7 %). Analytici v průměru čekali meziroční růst kolem 3 %. Růst prodejů aut dál doháněl předchozí silné propady a meziměsíčně přidal 8,7 %, takže se jejich meziroční propad snížil na -17,3 % y/y po předchozích -36,8 % y/y. 

 

V červnu lidé pravděpodobně více cestovali a meziměsíčně tak rostl prodej pohonných hmot o 7,6 %. Naopak prodej potravin klesl o 0,3 % m/m a u nepotravinářského zboží o 0,7 % m/m. V meziročním srovnání je prodej u čerpacích stanic v mínusu 8,4 %, u potravin -3,3 % a prodej nepotravinářského zboží +4,7 %. Po očištění o kalendářní vlivy se tržby v červnu snížily meziročně reálně o 2,0 %. Tahounem růstu maloobchodních tržeb je nepotravinářské zboží  jako jsou výrobky pro domácnost, sport a rekreaci, počítačové a komunikační zařízení či farmaceutické produkty.

  

Kdyby epidemie už neměla další negativní důsledky na chování lidí a jejich důvěru v budoucnost, pak by maloobchodní tržby za celý letošek měly velkou šanci na celkový nárůst. My se domníváme, že cesta zpět ale bude hrbolatá. 

 

Situace na trhu práce se bude sice pomalu, ale přesto zhoršovat a řada podniků bude šetřit na mzdových nákladech. Dle posledních dostupných zpráv Ministerstva práce a sociálních věcí se podíl nezaměstnaných v červenci zvýšil o desetinku na 3,8 % a v prvním srpnovém týdnu měl narůst na 3,9 %. Trh práce je podporován vládními opatřeními a s jejich pokračováním počítáme do konce roku. Růst míry nezaměstnanosti by tak mohl být stále s ohledem na celkový kontext relativně pomalý. Celoroční tržby maloobchodu tak čekáme v mírném záporu a v příštím roce růst kolem 2 %.  

 

Česká koruna dnes mírně posílila na 26,11 CZK/EUR, přičemž zveřejněná data na ni neměla vliv. Pro korunu bude zajímavější zítřejší zasedání ČNB, která rovněž zapracuje silnější kurz do nové prognózy.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.