Analýza makroindikátorů: Maloobchod klesá, prodeje aut rostou

12:12 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby v říjnu klesly méně než se čekalo.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pomohly prodeje potravin, zatímco zavřené prodejny nepotravinářského zboží způsobily pokles tržeb. Velmi pozitivně překvapil růst prodejů aut. V listopadu lze čekat hlubší pokles maloobchodu. 

 

Maloobchodní tržby v říjnu propadly meziměsíčně o 1,9 % (sezónně očištěno). V meziročním vyjádření tržby poklesly o 0,9 % po předchozím růstu o 0,4 %. Náš odhad i odhady analytiků ukazovaly v průměru na hlubší pokles o 3,3 %. V tomto smyslu lze hovořit o významném pozitivním překvapení. To samozřejmě neznamená, že se maloobchod vyvíjí dobře, zhoršuje se pouze pomaleji než se čekalo. Po sezónním očištění činí meziroční propad tržeb 0,2 %. Nejistota říjnových odhadů byla velmi vysoká. 

 

Co tentokrát překvapilo výrazněji, byl prodej aut, který v říjnu meziměsíčně rostl o 1,9 %.Toto může souviset s rostoucí aktivitou podnikové sféry, nicméně s ohledem na uzavírání obchodů a výrazný pokles registrací to je překvapivě dobrý výsledek. Meziroční pokles prodejů aut činil 10,5 %. Maloobchodní tržby včetně prodejů aut v říjnu meziročně klesly o 4,0 %, když trh čekal pokles o 5,3 % a my jsme čekali -7,0 %. 

 

Tržby za nepotravinářské zboží meziměsíčně klesly o 3,9 %, zatímco za potraviny rostly o 3,2 %, což mohlo být předzásobení, či určitá substituce za zavřené restaurace. Uzavření obchodů se týkalo především těch nepotravinářských, takže zde došlo k výrazným poklesům. Specializovaným obchodům s elektronikou klesly prodeje meziročně o 16,4 %, s potravinami o 17,3 % y/y, s výrobky pro kulturu a sport o 18,8 % a s oděvy a obuví o drastických 36,5 %. Obchody prodávající převážně přes internet naopak zaznamenaly výrazný nárůst v průměru o 31,5 % meziročně. 

 

Listopad s největší pravděpodobností přinese horší údaje, neboť řada obchodů byla zavřena po celý měsíc a spotřebitelská důvěra klesla na úroveň srovnatelnou s jarem.Prosinec má již naději na zlepšení v důsledku ustupující epidemie a částečného rozvolnění restriktivních opatření. Nejistota těchto odhadů je však stále vysoká, přičemž v tuto chvíli další rozvolňování na obzoru rozhodně není, spíše naopak. 

 

Pokud nepřijde vánoční zázrak, budou letošní prodeje slabé. Za celé čtvrté čtvrtletí čekáme propad maloobchodních tržeb oproti stejnému období před rokem o 7 %, přičemž říjnové údaje dávají jistou šanci na menší propad.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Inflace brzdí díky levnějším potravinám, jádrová inflace zůstává zvýšena

Ilustrativní obrázek

Výsledky Black Friday: E-shopy zaznamenaly o 42 % vyšší tržby než loni

Ilustrativní obrázek

Bleskovka - Maloobchod začal v září klesat

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: V září se maloobchod ještě držel, za říjen propadneČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým akciovým indexům se ve čtvrtek převážně dařilo

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřela v kladných číslech

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření skromně roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.