Analýza makroindikátorů: Inflace pod 3 % díky nižším cenám energií

12:12 | E V | Diskuze

Inflace pod 3 % díky nižším cenám energií.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Růst spotřebitelských cen v ČR v říjnu zpomalil díky levnějším energiím. Meziroční inflace klesla lehce pod očekávání finančního trhu i ČNB, ale překvapení je zanedbatelné, přičemž jádrová inflace zůstává zvýšená poblíž 3,7 % y/y. ČNB nemá důvod reagovat změnou nastavení měnové politiky  a bude vyčkávat na další vývoj. 

Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem. 

Oproti našemu odhadu byly mírně vyšší ceny potravin a lehce vyšší byly i ceny u čerpacích stanic.Tomu ale předcházelo jejich výraznější zlevnění v předchozím měsíci. Na zpomalení inflace v říjnu zapůsobil především pokles cen elektřiny a zemního plynu (o 2,6 % respektive 4,3 %). 

Inflace tedy potvrzuje zpomalení, nicméně v říjnu to bylo především z důvodu nižších cen energií a před tím kvůli zlevnění potravin. Jádrová inflace stále setrvává relativně vysoko – v meziročním vyjádření poblíž 3,7 %. Ovšem podobně jako během první vlny pandemie vyvstává problém s výpočtem inflace u služeb které  nemohou být provozovány. Nárůst cen u vstupenek na kulturní a sportovní akce nyní peněženky spotřebitelů pocítí jen těžko. Je možné, že zde dochází k nadhodnocování růstu jádrové inflace.  

V meziročním vyjádření je tahounem cen především alkohol a tabák kvůli nárůstu spotřební daně.  V meziročním  srovnání jsou rovněž relativně vyšší ceny potravin, ale tento nárůst se postupně snižuje. 

V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v horizontu roku především z důvodu oslabené ekonomiky. Čekáme mírnější růst cen potravin. Ceny u čerpacích stanic by měly působit mírně desinflačně. Rychlejšímu poklesu inflace bude v příštím roce bránit opětovné navýšení spotřebních daní na tabák a alkohol. Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 % a příštím roce pak 2,3 %. 

Z hlediska finančního trhu se překvapení nekoná a koruna nemá důvod reagovat. Ani pro ČNB nižší inflace o desetinku mnoho neznamená, přičemž stále vyšší jádrová inflace je spíše argumentem proti dalšímu uvolnění měnové politiky. ČNB tak bude prozatím vyčkávat na další vývoj. Potenciálním problémem by mohlo být další výraznější posílení koruny.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Inflace brzdí díky levnějším potravinám, jádrová inflace zůstává zvýšena

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Průmysl dál roste, maloobchod je slabší, inflace zpomaluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen (inflace)

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.