Analýza makroindikátorů: Inflace dále zpomaluje hlavně díky cenám potravin

12:12 | E V | Diskuze

Inflace dále zpomaluje hlavně díky cenám potravin.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Růst spotřebitelských cen pokračuje ve svém zpomalování zejména díky cenám potravin. Jádrová inflace ale zůstává zvýšená. Stále počítáme s tím, že inflační tlaky budou i nadále zvolňovat kvůli oslabené ekonomice. Inflace je mírně pod očekáváním trhu i ČNB. I proto na zasedání příští týden nevidíme důvod proč čekat změnu nastavení měnové politiky. 

Spotřebitelské ceny v ČR v listopadu oproti říjnu stagnovaly. Meziroční tempo růstu cen tak dále zpomalilo na 2,7 % z předchozích 2,9 %. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinu pod mediánovým očekáváním analytiků. Oproti prognóze ČNB je nyní inflace níže o 0,2 procentního bodu. 

Z hlediska struktury k větším překvapením nedošlo. Oproti našemu očekávání byly meziměsíčně nižší ceny potravin, naopak dozvuky předchozího zlevnění cen energií se již v listopadu vůbec neprojevily. Jádrová složka po sezónním očištění rostla stejně jako minulý měsíc o 0,3 % m/m (sezónně očištěno) a 3,7 % y/y. Meziměsíční cenové změny byly v průměru u všech skupin spotřebitelského koše velmi malé. Zpomalování meziroční míry inflace je dáno především příznivým vývojem cen potravin jejichž meziroční růst zpomalil v listopadu na 1,9 % oproti tempu 3,2 % y/y v říjnu. 

V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v ročním horizontu především z důvodu oslabené ekonomiky. Čekáme mírnější růst cen potravin, naopak ceny u čerpacích stanic by měly působit mírně desinflačně. Rychlejšímu poklesu inflace bude v příštím roce bránit opětovné navýšení spotřebních daní na tabák a alkohol. Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 % a příštím roce pak 2,3 %. V každém případě bude vývoj cen na začátku roku ostře sledovanou veličinou. 

Z hlediska finančního trhu je listopadový vývoj inflace malým překvapením, na které by koruna významněji reagovat neměla. Odchylka inflace od prognózy centrálních bankéřů není velká, přičemž jádrová inflace je stále vysoko a zpomaluje velmi neochotně. ČNB v příštím týdnu nemá důvod nastavení měnové politiky jakkoliv měnit.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.