Analýza makroindikátorů: Český průmysl expanduje zejména díky automobilům

11:11 | E V | Diskuze

Průmyslová výroba v prosinci opět rostla a největším tahounem byla výroba automobilů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Na počátku roku čekáme mírné oslabení výroby, ale ve zbytku roku by měl růst pokračovat a za celý rok dosáhnout téměř 10 %. Silný průmysl koresponduje s růstem exportu, což s ohledem na nízké dovozy znamená další přebytek zahraničního obchodu. 

Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně vrostla o 0,2 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření po odečtení meziroční kalendářní výhody dvou pracovních dnů to znamená růst 0,5 %. Data bez očištění o kalendářní vlivy ukazují meziroční expanzi o 5,7 %, což bylo zhruba jeden procentní bod nad naším odhadem i mediánem trhu. O významném překvapení nemůže být řeč. Analytici v průměru čekali slušný výsledek a to se zhruba naplnilo. 

Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se v prosinci zvýšilo na 14,9 % z předchozích 3,6 %. Výroba aut tak opět byla hlavním tahounem růstu průmyslové výroby. Nebýt produkce automobilového průmyslu, činil by meziroční výsledek průmyslu nikoliv 0,5 % ale -1,8 %. V řadě sektorů dochází k útlumu, nejvíce v případě oprav a instalace strojů (-14,9 % y/y), ve výrobě elektroniky (-12,6 % y/y) či ve výrobě strojů (-5,0 % y/y). 

Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 11,2 % po předchozím vzestupu o 1,1 %. Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se dál snížil na 3,5 %z předchozích 3,8 %, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na 6,0 % po předchozím růstu o 3,4 %. 

Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku.Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponent, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Slabší by v nejbližším mohl být také vývoz do Velké Británie, kde docházelo k předzásobení před koncem roku. Za první čtvrtletí čekáme mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby ČR. Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu čekáme růst průmyslové výroby o necelých 10 %. 

 

Silný průmysl a nízké dovozy = další silný přebytek zahraničního obchodu 

Slušný výkon průmyslu koresponduje s dalším silným údajem o vývoji obchodní bilance, když její přebytek v prosinci dosáhl 17,7 mld. CZK. To znamená meziroční zlepšení o 25,9 mld. CZK. Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 1,1 % a dovoz o 3,1 %. V meziročním srovnání v prosinci rostl export o 18,0 % a import o 7,4 %. Nízké dovozy jsou důsledkem oslabené domácí investiční aktivity a domácí poptávky a také nižší ceně ropy. 

Hlavním tahounem českého exportu je tradičně Německo, kde se meziročně aktivní saldo zvedlo o 12,9 mld. CZK. Se zeměmi EU jako celkem pak meziroční zlepšení činilo 30 mld. CZK. Celkově byly vývozy v prosinci 2020 proti prosinci 2019 vyšší o vysokých 18,0 %, dovozy pak o 7,4 %. Za celý rok 2020 vykázal tuzemský zahraniční obchod přebytek ve výši 190 mld. CZK a byl tak nejvyšší v historii. Kvůli pandemii koronaviru dynamika v zahraničním obchodě ale vloni klesla. Vývozy byly celkově nižší o 4,5 %, dovozy klesly o 5,9 %. Začátkem roku by se zahraniční obchod mohl vyvíjet v podobném duchu jako doposud, nicméně v průběhu roku čekáme pozvolné zvýšení investiční aktivity a růst dovozů, což by mělo vést ke snížení přebytků obchodní bilance. 

 

Stavebnictví nadále výrazném útlumu 

Stavební produkce v prosinci klesla meziročně o 12,4 % a její pokles se tak znovu prohloubil z předchozích 8,4 %. Po sezonním očištění se stavební produkce snížila meziměsíčně o 2 %. Výrazný útlum je i nadále patrný v oblasti pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 16,5 %. Pozemnímu stavitelství neprospívá především výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na realizaci. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích. Ty zřejmě nepoptávají ani domácnosti, když návštěvy stavebních firem v jejich obydlích komplikuje pokračující důraz na sociální distancování. Stavební firmy navíc stále trápí nedostatek pracovních sil, když chybí dělníci ze zahraničí. Dílčí oživení v posledním měsíci loňského roku zažilo naopak inženýrské stavitelství, které po předchozím poklesu o 1,3 % meziročně stagnovalo. To s největší pravděpodobností souviselo s vyššími vládními investicemi. Meziroční růst počtu nových stavebních povolení v prosinci zpomalil z 3,7 % na 0,7 %. Jejich celková hodnota však o 2,8 % poklesla. Za celý loňský rok klesla stavební výroba o 7,7 %. Pro letošek čekáme její další pokles o 4,2 %. 

České koruně aktuálně pomáhají rostoucí spekulace na zvyšování úrokových sazeb a dnes zveřejněné údaje z průmyslu a zahraničního obchodu mohou takové očekávání spíše podpořit nežli naopak. Na druhou stranu dnes zveřejněná data nejsou výrazným překvapením.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nedostatek čipů pro automobilový průmysl poznamená výrobu i v roce 2022

Ilustrativní obrázek

Vídeň zve startupy zpracovatelského průmyslu na květnový festival v rámci ViennaUP´21

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji stavebnictví a průmyslu

Ilustrativní obrázek

Průmyslová výroba, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 8.4.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Moneta: Aktivistický akcionář Petrus Advisers do dozorčí rady navrhuje vlastní protikandidátku

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.