Analýza makroindikátorů: České maloobchodní tržby dál rostou

13:13 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby v červenci rostly rychleji, než se čekalo.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Růst optimismu se projevil na vyšší ochotě utrácet. Vstup do třetího čtvrtletí je mírně lepší, než ukazovala naše prognóza a předchozí data byla revidována vzhůru. Výhled na nejbližší měsíce ale zůstává značně nejistý, přičemž spotřebitelská důvěra se již mírně snížila. 

Maloobchodní tržby v ČR v červenci bez zahrnutí segmentu aut oproti červnu vzrostly reálně o 1,8 %(po sezónním očištění). V meziročním vyjádření se tak maloobchod posunul dál do černých čísel, když rostl o 3,0 % a po očištění o vliv počtu pracovních dní o 1,9 %. Tříprocentní růst překonal odhady, když analytici v průměru čekali stagnaci. My jsme počítali jen s nepatrným růstem o 0,1 %. 

Pokračovalo i další oživení v prodeji a opravách aut, kde se meziroční propad snížil na 10,5 %, po předchozím meziročním poklesu o 16,4 %. Celkové maloobchodní tržby tak v červenci snížily svůj propad na 1,1 % z předchozích -2,9 %. Nutno podotknout, že dříve zveřejněné údaje byly citelně revidovány vzhůru. 

Nepřekvapí, že v meziročním srovnání prodeje táhnou hlavně zásilkové služby a prodej přes internet (20,9 %). V lehce dvojciferném růstu byly výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (10,1%). O 10 % meziročně roste prodej počítačových zařízení. Zvyšuje se také prodej výrobků pro domácnost (7,3 %) a farmacie (2,8 %). V útlumu je naopak prodej oděvů (-2,4 %) a potravin (-2,2 %). 

V červenci byl mezi lidmi znát nárůst optimismu, což se projevilo i na ochotě utrácet v obchodech. Za celý rok čekáme pokles maloobchodních tržeb kolem 3 %. V současnosti se tržby vyvíjejí ve srovnání s naší prognózou mírně lépe. Ale je otázkou, co přinesou další měsíce. Ve druhém čtvrtletí objem vyplacených mezd meziročně klesl o 2.9 %. A mzdy zůstanou v soukromém sektoru v útlumu v nejbližší době i nadále. Spotřebitelská důvěra se ještě v červenci zvyšovala, ale v srpnu již opět trochu klesla. Nikdo nemá jistotu, co se bude dít v případě zhoršení epidemiologické situace a jak různá hygienická opatření zasáhnou běžný život. Další vývoj tržeb v maloobchodu tak nemusí být pouze vzestupný.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell do roku 2022 propustí až 9 tis. zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Upcyklace dobývá českou e-commerce

Ilustrativní obrázek

Disney propustí 28 tis. zaměstnanců svých amerických zábavních parků

Ilustrativní obrázek

Nábor v IT má nová pravidla, české firmy se však neadaptují.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke střetu Trumpa a Bidena v debatě

Ilustrativní obrázek

Philip Morris ČR reportoval růst tržeb za 1H, zisk však kvůli nižším prodejům v pohraničí klesl



Čti více
Ilustrativní obrázek

Covestro koupí divizi od DSM za 1,61 mld. EUR, kvůli akvizici upíše nové akcie

Ilustrativní obrázek

Projekt na Cínovci s novou dynamikou

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, nedařilo se Austrálii

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.