Analytik: Přichází největší pád akciových trhů za celou generaci

06:11 | V Z | Diskuze

Bručení medvědů je v současnosti slyšet na akciových trzích na Wall Street, v Londýně či v Paříži již z velké dálky. Index Dow Jones Industrial Average minulou středu ztratil dalších 300 bodu a poklesl pod 16 200. Píše to server Fortune.

Foto: Public Domain

 

Americké akciové trhy padají, cena ropy je nízko a čínská ekonomika se stále zhoršuje. Analytici tak mají spoustu argumentů podporujících medvědí postoj.

Málokterý analytik zastává více medvědí postoj než stratég Société Générale Albert Edwards. V posledních letech byl jeho pohled na globální ekonomiku málokdy optimistický. Nedávné události jej ještě utvrdily v přesvědčení, že světová ekonomika míří ke katastrofě, a smete s sebou i ceny akcií. Jak moc se podle něj akcie propadnou? Edwards odhaduje, že akciový trh ztratí až 75 % hodnoty. To by bylo ještě horší než v době finanční krize, kdy akcie ztratily brutálních 62 %.

V poznámce pro investory uveřejněné ve středu Edwards uvádí, že od poslední finanční krize globální ekonomika neustále závisí na masivním programu výkupu dluhopisů ze strany amerického Federálního rezervního systému, který stimuluje ceny cenných papírů a růst na rozvíjejících se trzích.“Kvantitativní uvolňování prosazované Fedem vedlo ke komoditní bublině a následnému boomu investic do břidlicového plynu v USA,” píše Edwards. Když nyní Fed přestal vykupovat dluhopisy a zvýšil úrokové sazby, uměle poháněný růst cen aktiv, jehož jsme byli svědky od poslední finanční krize, dospěje ke svému konci, tvrdí Edwards. „Iluze prosperity se rozpadne a z boomu se stane pád,” píše.

Podobně jako ostatní analytici zastávající medvědí postoje, považuje Edwards nedávné události v Číně za důkaz, že je něco velmi špatně. Podle něj se čínští bankéři nacházejí v neřešitelné situaci. Čínská měna je ve skutečnosti nadhodnocená, tvrdí. Ovšem příliš ostrá devalvace juanu by motivovala bohaté Číňany k tomu, aby ještě více peněz přesunuli pryč z čínské ekonomiky, což by situaci dále destabilizovalo.

Čínský výrobní sektor, který již léta přehnaně investuje do další výroby, má navíc nyní jen jednu možnost: snižovat ceny, aby si zachoval podíl na zmenšujícím se globálním trhu. Tato situace povede k deflaci. „Toto importované deflační přiškrcení přidusí i výrobu na Západě,” tvrdí Edwards. Ačkoliv výroba tvoří jen malou část americké ekonomiky, problémy výrobního sektoru nakonec zasáhnou i služby.

Tento vývoj podle Edwardse povede k další recesi, následované agresivními pokusy centrální banky zabránit propadu cen akcií a negativnímu růstu. Protože jsou však úrokové sazby již nyní velmi nízko a Fed se vyčerpal masivními nákupy bondů v rámci předchozích stimulačních opatření, centrální banka má velmi omezené možnosti k ovlivnění trhu, který je podle Edwardse „setrvale medvědí“. Edwards tvrdí, že tato situace vyústí v hrozivý propad indexu S&P 500 o 75 % na 550 bodů z nedávného maxima 2 100 bodů, dosaženého loni v létě.

Je třeba uvést, že Edwards vysílá podobná varování již roky. V roce 2010 tvrdil, že S&P 500 spadne na 450 bodů. Nespadl. Pokud by se tehdy investoři řídili jeho radami, nemohli by těžit z jednoho z největších boomů akciových trhu v historii. Index S&P 500 ve skutečnosti od roku 2010 narostl o 80 % a dokonce i nyní, po nedávném propadu, stále dosahuje 1 900 bodů. To ovšem neznamená, že by Edwards nutně neměl pravdu. Je možné, že jeho analýza, že globální akciové trhy jsou zoufale závislé na podpoře centrální banky a že ceny prudce spadnou, pokud bude tato podpora ukončena, je správná.

Pokud však nejste schopni říci investorům, kdy k tomu dojde, nemá taková analýza velký význam. V takovém případě jde spíše o stěžování si na politiku, než o spolehlivou investiční radu.

Nicméně i investoři, kteří zastávají více býčí postoje, jako je např. Carl Weinberg ze společnosti High Frequency Economics, jsou znepokojeni nedávnými událostmi v Číně. Ve své zprávě pro investory Weinberg označil nedávný propad cen ropy za „dříve nemyslitelný“ a připomněl, že globální recese obvykle vznikne, pokud ekonomika vytvoří nadbytečnou kapacitu, kterou je třeba rozpustit. Tento popis, zdá se, sedí na světové trhy s ropou a komoditami. I kdyby se situace nezhoršila tak moc, jak tvrdí Edwards, neznamená to, že před sebou investoři mají růžovou budoucnost.

 

Zdroj:Fortune, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.