Analytické odhady vývoje kurzu eura vůči dolaru pro rok 2016

10:01 | wa pe | Diskuze

Analytické týmy významných světových bank odhadují pro rok 2016 jen mírné oslabení a některé dokonce zisky eura vůči dolaru. Medián odhadů analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg poklesl o 4 %.

Foto: Gerd Altmannn

 

Pokračující divergence měnových politik Fedu a Evropské centrální banky pravděpodobně povede k dalšímu mírnému oslabování společné evropské měny. I když prosincové uvolnění ECB mírně zklamalo očekávání trhů, následkem čehož euro začalo posilovat, jeho efekt se již pozitivně projevuje na statistice nezaměstnanosti, výroby i míře inflace.

 

Mírné posilování

V HSBC jsou přesvědčeni, že výraznější ztráty eura jsou u konce a nyní začne postupně posilovat na objektivní úroveň vůči americkému dolaru.

Podle nich bych se euro mělo ke konci roku 2016 dostat až na 1,20 USD. Ačkoli se mohou představitelé ECB snažit euro dostat znovu dolů, ať už rétorikou nebo praktickými kroky, jejich možnosti jsou přeci jen omezené, alespoň jsou o tom přesvědčeni v HSBC.

V očekávání posilování eura jsou však v HSBC zdá se v menšině, medián předpovědí dotazovaných analytiků se nyní pohybuje na úrovni 1,05 USD ke konci roku 2016. Na dalším poklesu eura vůči dolaru by se dle expertů mělo podepsat především další zvýšení úrokových sazeb, které se od Fedu čeká v dubnu.

 

Divergentní obchody

V Mizuho Bank jsou přesvědčeni, že měnová divergence Fedu a ECB do konce příštího roku povede k paritě na měnovém páru.  

Zato odborníci Citigroup jsou ve svých odhadech přeci jen euru nakloněni příznivěji především s ohledem na první pozitivní výsledky Draghiho kvantitativního uvolňování. Jejich Economic Surprise Index pro eurozónu se od července pohybuje v černých číslech, což znamená že makrodata soustavně překonávala medián dotazovaných analytiků. Americký protějšek si na stejném indexu vedl v listopadu vedl nejhůře od června.

Analytici Banco Santander s přihlédnutím na zvyšující se listopadovou míru inflace v eurozóně a solidní výsledky průmyslové výroby považují další snahu o „umělé“ oslabení eura ze strany ECB za neospravedlnitelné. Experti této největší španělské banky sice nevylučují další vlnu kvantitativního uvolňování pod Draghiho taktovkou , považují však již euro za dostatečně levné. Jejich odhady síly eura na konci příštího roku dokonce počítají s posílením na 1,18 USD.

Líbil se vám článek?
+2 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.