Analytici z Deutsche Bank vytipovali možné oblasti vzniku příští finanční krize

09:44 | Ne Ro | Diskuze

Akcie, dluhopisy, ekonomika, úspory - nic nemusí být ušetřeno před příští finanční krizí.

Foto: Public Domain

Kvantitativní uvolňování centrálních bank, Čína a Itálie, nerovnováha světového obchodu, populismus - aneb ve které z oblastí se může objevit zárodek, z něhož vyraší příští velká finanční krize? Analytici z Deutsche Bank představili zajímavou studii problémových oblastí s potenciálem pro zažehnutí příští globální finanční krize. Chytře však podotýkají - zřejmě aby si do budoucna nevzali vítr z plachet - že nevyjmenovávají všechna možná ohniska vzniku příští finanční krize, nýbrž jen některá. Tento jejich postup se zdá logický. Analytici ze známého bankovního domu by totiž šli sami proti sobě, kdyby polemizovali s úrokem či exponenciálním růstem. Ale i tak se těmto analytikům - Jimu Reidovi, Nicku Burnsovi, Sukanto Chandovi a Craigu Nicolovi - podařilo vytipovat několik věru zajímavých, žel problémových oblastí. Tak se do nich s chutí pusťme!

Analytici upozorňují na obecně vnímanou skutečnost, že v poslední době má spousta věcí tendenci eskalovat či alespoň dřímat na extrémních úrovních. To se týká valuace mnohých druhů investic, přebujelých rozvah centrálních bank, nevídaných úrovní zadluženosti, historicky nejnižších úrokových sazeb či stále sílících populistických nálad. Pokud by příští světová finanční krize vypukla v horizontu příštích dvou-tří let, sotva by po přečtení tohoto textu někdo mohl tvrdit, že nic blížící se krizi nenaznačovalo. Jenže, jak už to ve světě bývá, nic kromě smrti není jisté. Čili ani finanční krize ne. Natož pak znalost všech jejích příčin.

Následuje výčet deseti oblastí, které dělají analytikům z Deutsche Bank obavy:

Velké zeštíhlování bilancí centrálních bank

Největší centrální banky světa - Federální rezervní banka USA, Evropská centrální banka a Bank of England - se začínají pouštět do postupného velkého zeštíhlování svých bilancí. Rozhodly se totiž skoncovat s programy kvantitativního uvolňování, které zahrnovalo masivní nákup biliónových majetků a rekordně nízké úrokové sazby, jejichž cílem bylo nastartovat ekonomiku, finanční trhy a bankovní systémy v letech po (zatím) poslední světové finanční krizi. Nyní, se těchto nakupených majetků - nezřídka ve formě cenných papírů -  centrální banky pokusí zbavit za současného zvyšování úrokových sazeb. Půjde však o jakýsi krok do neznáma, který navíc může mít globální dopad na momentálně vysokou valuaci mnoha druhů investic. Masivní zeštíhlování bilancí velkých centrálních bank spolu s navyšováním úrokových sazeb by totiž mohlo doslova zmrazit momentálně ještě rostoucí ekonomiky a trhy.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.