Analytici předpovídají prudké oslabení jüanu a pád ekonomiky USA do recese, část 2

07:29 | wa pe | Diskuze

Největší světová ekonomika v potížích

Kromě Číny vidí analytik vzrůstající problémy i na druhé straně Tichého oceánu. Ekonomika USA by se dle jeho názoru měla letos ocitnout v recesi, což v druhé půli roku negativně ovlivní výnosy desetiletých státních dluhopisů, jejichž výši očekává na úrovni pouhých 0,5 %. Východiskem bude pro mnoho investorů opět investice do zlata, které by dle jeho názoru mohlo letos dosáhnout až hranice 2 000 USD za trojskou unci. Svým klientům Walker radí uchýlit se k indickým akciím a v rámci finančního sektoru důvěřovat bankám z jihovýchodní Asie, do jejichž valuace se již očekávaný pokles globální ekonomiky promítl v dostatečné míře.

Dlužno dodat, že Walker se dlouhodobě pohybuje mimo hlavní proud analytiků, který podle agentury Bloomberg předpovídá ekonomice USA 2% růst, stejně tak výnosy desetiletých státních dluhopisů by měly vzrůst z aktuálních 1,74 % na 2,74 % v polovině příštího roku.

 

Krize největších evropských bank

Pro Raola Paula budou letos černou ovcí globální ekonomiky evropské banky v čele s Credit Suisse AG a vysoce ztrátovou Deutsche Bank AG. Evropské banky jsou dle jeho názoru ve velké míře zatíženy problematickými aktivy, mezi které řadí některé finanční deriváty či akcie energetického sektoru. Situace bude podle něj natolik vážná, že je potřeba počítat s bankroty velkých poskytovatelů půjček případně převzetím dluhu státy (bailout). Z tohoto důvodu radí investorům pořídit si swapy úvěrového selhání evropských bank.

 

Cena ropy a situace na Blízkém východě

Pro Johna Mauldina z Millenium Wave Advisors nebude tento rok ležet horký brambor světové ekonomiky ani v Evropě, Číně či USA, ale na Blízkém východě. Nízká cena ropy na světových trzích vyvolaná značným převisem poptávky si vybírá daň na rozpočtu Saúdské Arábie, která je tak nucena nejenom šetřit, ale i ve velké míře prodávat svá aktiva. V bezpečí samozřejmě nezůstává ani desítky let neotřesitelná fixace saúdskoarabského rijálu (SAR) na americký dolar (USD).

Finanční tíseň Saúdské Arábie, její prozatím neúspěšná intervence v Jemenu, soupeření s Íránem, neklid na irácké hranici a nepřehledný konflikt v nedaleké Sýrii by mohly společně se sektářskými tlaky uvnitř státu nahlodat pevnost s jakou vládnoucí rod Saúdů drží pod kontrolou největší monarchii v regionu. Následná geopolitická nestabilita by mohla znejistit investory na celém světě.

Prozatím se zdá, že trhy dávají zlým prorokům za pravdu. Výnosy desetiletých U.S. státních dluhopisů poklesly od počátku roku o 53 bazických bodů a akcie na indexu Standard & Poor’s 500 Index za stejné období v průměru ztratily 6,2 %. Až extrémní ztráty zaznamenaly v uplynulých dnech a týdnech velké evropské banky, zatímco úvěrová hodnověrnost Saúdské Arábie byla agenturou S&P minulou středu snížena rovnou o dvě úrovně.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.